Odveta ODS Kalouskovi: Předsedu byste měl odepsat spíš vy, Mirku

28.03.2013 20:04

Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je předseda ODS Petr Nečas na odpis. Uvedl to v reakci na Nečasovo doporučení zrušit sKarty. Mezi občanskými demokraty se vzápětí zvedla vlna kritiky. Ať se prý ministr financí stará o svoji partaj a neodvádí pozornost od zlodějské politiky TOP 09.

Odveta ODS Kalouskovi: Předsedu byste měl odepsat spíš vy, Mirku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem na inauguraci Miloše Zemana

Premiér Petr Nečas (ODS) na čtvrteční schůzce ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové (TOP 09) doporučil, aby projekt sKaret ukončila. "To nejméně špatné řešení je odstoupení od toho projektu," řekl poté médiím, ačkoliv by se prý myšlenka sKaret měla v budoucnu oprášit.

Projektu se ale dále zastává 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, sKarty totiž zavedl jeho stranický kolega Jaromír Drábek. Podle Kalouska by sociální karty měly pokračovat. "Nejsem v křeči předsedy strany, který je na odpis," okomentoval pak Nečasův výrok pro Lidovky.cz.

Jeho slova ale vyvolala ohlas v řadách ODS. Podle občanských demokratů se má Kalousek starat sám o sebe. ParlamentníListy.cz se občanských demokratů ptaly, co o výroku soudí. A ne vždy byly reakce smířlivé. „My Mirka Kalouska ani jako předsedu ani jako poradce nechceme,“ vzkázal mu například předseda poslaneckého klubu Marek Benda.

Podobně odmítavý postoj zaujal i první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. „Pane Kalousku, starejte se o svoji partaj a nás vynechte,“ napsal.

Na odpis je spíš Karel Schwarzenberg

Europoslanec Jan Zahradil byl dokonce ostřejší, podle něj je na odpis předseda spíše jiné strany. „Co je mu do toho? Na odpis je především předseda jeho vlastní strany, Karel Schwarzenberg,“ míní Zahradil.

Sám Nečas se ke Kalouskovu komentáři nechce příliš vyjadřovat. "Na přihlouplé impertinence nebudu reagovat," řekl Lidovým novinám.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla není třeba smutnit kvůli slovům o konci kariéry. „Mirkovi Kalouskovi se to kdysi také říkalo a dnes je ministrem financí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Někteří občanští demokraté ale tak lakoničtí nejsou a spíše poukazují na to, proč vůbec takovým způsobem Kalousek mluví. „Kalousek odvádí pozornost od nekompetentní a zlodějské politiky TOP 09 na Ministerstvu práce a sociálních věcí,“ myslí si europoslanec Hynek Fajmon.

Na problémy s Ministerstvem práce a sociálních věcí upozorňuje i další europoslanec Ivo Strejček. „Myslím, že by se pan Kalousek měl raději vzít za ruku s panem Drábkem a jít se spolu podívat na ten chaos a zoufalství na úřadech práce, na finančních úřadech či úřadech sociálního zabezpečení. Zrovna v případě TOP 09 by bylo více než žádoucí si uklidit před vlastním prahem, než neustále útočit na premiéra,“ radí Kalouskovi.

Ministerstvo se totiž nepotýká jen s problémem sKaret, ale i s dalšími. Policie kvůli zmanipulované zakázce za dvě miliardy totiž vyšetřuje už dvanáct lidí a je možné, že se nákup IT služeb včetně systému na výplatu sociálních dávek prodraží. Na zakázku nebyla vypsána řádná soutěž, a tak hrozí, že ji Evropská unie neproplatí.

Na to naráží poslankyně ODS Lenka Kohoutová. „Na odpis jsou především ti, kteří mají na svědomí totální rozval například Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud vím, za tím nestojí ani premiér Nečas ani ODS. MPSV není naše ministerstvo a projekty, které dohnaly některé zástupce do vazby, nebyly vytvářeny lidmi pana premiéra. Pokud vím, nepovedené projekty, kterých je na zmíněném ministerstvu mnoho, jdou za zástupci TOP 09. Možná by se tato strana měla vážně zamyslet a odepsat některé své nominanty na tomto ministerstvu a postavit se čelem k problémům, které tam dlouhodobě tutlá,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Neprojevují se u Kalouska lidovecká rezidua?

Za nezdvořilý považuje Kalouskův výrok Walter Bartoš. „Já jsem si až doteď myslel, že k hodnotám politika, který sám sebe považuje za konzervativce, patří loajalita, tedy v tomto případě loajalita ke svému premiérovi. Nebo že by to neplatilo a rok před volbami by se začala u něj projevovat, řečeno podle Pareta, lidovecká rezidua? V každém případě ať se Miroslav Kalousek stará o svoji stranu a nestrká nos, kam nemá,“ radí poslanec.

Na Kalouskovu kritiku zareagoval i Pavel Bém, který se Nečase zastává. „Je z toho patrno, že to v koalici poněkud skřípe… Ale mohu vás ujistit, že se Miroslav Kalousek dopouští poměrně zásadní prognostické chyby. Petr Nečas určitě na ‚odpis‘ není a svědčí o tom minimálně fakt, že dokázal prosadit svoji verzi obsazení vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, i že dokázal rychle prosadit zárodek nového politického programu ODS Agenda 2014. Mimochodem, možná i to Mirka Kalouska znervóznilo, protože se může stát, že se ODS ‚probudí‘ ze zimního spánku a opět předskočí v preferencích TOP 09. A to se také stane,“ varuje TOP 09.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka, pan

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

12:44 100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

Na semináři Vnitřní bezpečnost a odolnost státu se řešila i kriminalita. Dle Tomáše Kubíka, náměstka…