Pehe: Politici by si měli vzít Havlovu slušnost. Šabatová: Už je toho moc

21.12.2011 23:21

S Václavem Havlem se přišly rozloučit tisíce lidí. Ceremonie ve Vladislavském sále byly velkolepé. „Těžko říct, jestli by to Havel přivítal, já osobně si myslím, že to je trochu moc,“ řekla exprezidentova blízká přítelkyně Anna Šabatová.

Pehe: Politici by si měli vzít Havlovu slušnost. Šabatová: Už je toho moc
Foto: Pavel Buchta
Popisek: Smuteční slavnost za Václava Havla ve Vladislavském sále

„Já si myslím, že Havel teď někde tiše sedí v koutku, usmívá se a baví se některými absurditami. Myslím si, že má radost z toho, co dělají lidé sami od sebe, ale státní ceremonie považuje už za trochu absurdní,“ řekl v Událostech, komentářích jeho přítel Daniel Kroupa.

„Rozloučení vypovídá o tom, že Havel zasáhl určitou společnost, která k němu má silný vztah a je pro ni symbolem,“ dodala Šabatová. Kroupa namítl, že by Havla neoznačoval za symbol. „On byl tak lidský. Já říkám svým studentům, že nejvíce ho uctí, když si vezmou jeho eseje a udělají si na něj vlastní názor.“

Kasina se zavřou

Během státního smutku, bude omezen provoz kasin. Seznam aktivit, které nejsou v souladu s pietou, však neexistuje. „Každý si to musí srovnat ve svém svědomí. Rozhodně bych například nerušil vánoční akce,“ uvedl odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Poměry, které panují v české politice, nejsou ideální, míní Anna Šabatová. „Cítím, že spějeme ke krizi. Havel nebyl spokojen s tím, jak se situace vyvíjí, ale neměl už dost sil s tím něco dělat,“ zdůraznila Šabatová a Kroupa dodal, že je důležitá obnova mravní hodnot. Souhlasí s nimi i politolog Jiří Pehe: „Politici by si měli vzít především jeho slušnost,“ podotkl.

reklama

autor:

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ta elektřina je moc levná! Levnější než u nás. Německo protestuje

12:00 Ta elektřina je moc levná! Levnější než u nás. Německo protestuje

Francouzi a Němci jsou ve při. Francouzi dělají, co mohou, aby flotilu svých stárnoucích jaderných r…