Všude v okolí Chodského náměstí, odkud měl pochod vyrazit, hlídkovaly desítky policistů, na místě byl i speciální policejní monitorovací automobil vybavený mnoha kamerami a prošpikovaný elektronikou. Vozidlo, o které se policisté z Plzeňského kraje dělí se svými kolegy ze sousedního Bavorska, policie používá při monitorování demonstrací, nebo během rizikových fotbalových utkáních. V zelených vestách se na pochod připravovali i členové policejního antikonfliktního týmu.
Kapitalismus znamená smrt?
U zdi školní budovy na Chodském náměstí, před kterou se shromáždění šikovalo, ležely vyrovnány desítky transparentů s hesly jako Kapitalismus může zabíjet, Přizpůsobiví umírají předčasně, Demokracie - jen si ji zkus na pracovišti, Systém škodí vám i lidem ve vašem okolí, My jsme krize, vaše krize, nebo Chceš dítě, žij o chlebu a vodě. Dominantní pak byly v popředí dva větší transparenty, které drželi mladíci se zahalenými tvářemi. Na transparentech byla hesla Tenhle systém je na hovno a Nejsme vaše loutky.
Svolavatel akce, který se novinářům představil pouze jako Lukáš, prý z obavy před tím, že by si ho mohli podle jména najít jeho nepřátelé z řad krajní pravice, uvedl znepokojivě před samotným začátkem akce, že existuje podezření, že se pochod pokusí narušit skini a jejich příznivci. Krátce po 16. hodině akce začala na Chodském náměstí čtením několika projevů, při nichž se střídali řečníci, někteří dojeli z Prahy, ostatní byli místní. Projevy se točily kolem témat, která se objevují na připravených transparentech. Bouřlivý potlesk vyvolávají vždy věty, kdy se kritizuje kapitalismus, systém, bankovnictví a nesvoboda. Jeden z řečníků má evidentní problémy přečíst po sobě svůj vlastní projev, což demonstranty začíná nudit.
Jednotlivá vystoupení řečníků prokládá politickou poezií černě oděný mladík se škraboškou na obličeji a evidentně se jedná o jeho vlastní tvorbu pronášenou plamenným projevem. V básních se to hemží bankéři z Wall streetu, zlými kapitalisty a člověk se neubrání pocitu, že podobné říkanky plodil v padesátých létech minulého století v komunistickém poblouznění dnes uznávaný autor divadelních her Pavel Kohout. „Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí," pronese s úsměvem a intonací použitou ve filmu Černí baroni kolega novinář stojící vedle mě v narážce na poezii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Dvořák