Podivný přístup premiéra Nečase k BIS. Jeho názory ohrožují bezpečnost státu

23.04.2012 11:10

Tvrdé kritice podrobil premiéra Petra Nečase za postoj k BIS komentátor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Ze slov předsedy vlády prý vzniká podezření, že tajnou službu považuje za součást svých politických her. Navíc podceňuje roli BIS jako ochránce ekonomických zájmů země, když o ní mluví jako o službě sekundárního charakteru.

Podivný přístup premiéra Nečase k BIS. Jeho názory ohrožují bezpečnost státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Týden staré vyjádření premiéra Petra Nečase pro týdeník Respekt, že nemůže úkolovat BIS, notně zvedlo ze ze židle komentátora téhož periodika Jaroslava Spurného. Podle něj jde o hru se slovíčky, protože po schválení vládou tak činit může. Toto zavádějící tvrzení prý názorně ukazuje, jak se premiér Nečas k práci tajné služby staví a co od ní očekává.

„Z jeho slov vzniká podezření, že BIS považuje za součást svých politických her. Že od ní očekává informace, které se mu jako premiérovi hodí k vládnutí, a nikoli k odhalování bezpečnostních rizik pro tuto zemi. Není to příjemné zjištění hlavně ve chvíli, kdy má BIS na krku případ Béma a Janouška,“ píše Jaroslav Spurný v aktuálním vydání týdeníku Respekt.

Největším rizikem je energetická bezpečnost a veřejné zakázky

Za nepřesné považuje premiérovo vyjádření, že ochrana ekonomických zájmů země je jen „službou sekundárního charakteru“ vedle ochrany země před působením zahraničních špionážních služeb, protože zákon o BIS vymezuje obě činnosti na stejné úrovni. Navíc v praxi je to spíš naopak, než tvrdí premiér, protože především Rusko se snaží proniknout do tuzemských ekonomických struktur a ovládnout část trhu, třeba s ropou, plynem nebo s energetickými komponenty.

„Premiér tedy buď neví, o čem mluví, když deklaruje zájmy BIS, nebo se snaží od něčeho odvést pozornost. Největším tuzemským bezpečnostním rizikem je energetická bezpečnost a veřejné zakázky. Obojí spolu velmi souvisí a obojí se v posledních patnácti letech dostalo pod kontrolu lidí, kteří jak energetiku, tak veřejné zakázky zavedly na půdu korupčních praktik,“ upozorňuje Spurný.

Premiéra nezajímá podstata, ale od koho odposlechly unikly

„Podivný přístup premiéra k tajným službám můžeme sledovat i v případu odposlechů Romana Janouška,“ podotýká komentátor s tím, že Nečase nezajímá podstata, ale proč odposlechy unikly do médií a kdo tím co sledoval. Tím ale premiér nezjistí to nejdůležitější, proč BIS neumožnila vyšetření toho, s kým a proč si Janoušek volal, jak tím ovlivnil státní či komunální zakázky a jestli za tím nestála korupce.

Ochrana ekonomických zájmů je totiž mnohem důležitější než snaha zjistit, kdo a jaké techniky používá ke kompromitaci svých politických odpůrců. „Petr Nečas samozřejmě ví, že může úkolovat BIS, ale protože se nechce vystavovat riziku otázek, proč ji úkoluje nesprávným způsobem, tváří se, že s tím nemá nic společného. A to v konečném efektu bezpečnost Česka ohrožuje,“ konstatuje Spurný.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spiknutí je teď nejprodávanější knihou v Česku! Autoři pracují na druhém - rozšířeném vydání

14:52 Spiknutí je teď nejprodávanější knihou v Česku! Autoři pracují na druhém - rozšířeném vydání

Kniha "Spiknutí - Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR" od autorské dvojice Luboš Procházka a Rad…