Odhalit organizovaný zločin a klientelismus není snadné. Jednou z cest, která povede k odhalování korupce a organizovaného zločinu, je spolupráce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s BIS. Ta je podle ředitele úřadu Roberta Šlachty na standardní úrovni. Ke konkrétním případům se však ředitel coby host Otázek Václava Moravce v ČT nechtěl vyjadřovat, protože pokračuje jejich vyšetřování. Otevřeně však přivítal vydání kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra ze Švýcarska do ČR.
Je na místě posílení pravomocí policie?
Do fáze návrhu na obžalobu se dostane jen každý čtvrtý případ, který řeší ÚOOZ. Pomohlo by sloučit policejní útvary s celorepublikovou působností, které by tak spolu mohly lépe spolupracovat a zvýšit počet dotažených případů? Dalo by se říci, že policie má v obecné rovině příliš málo nástrojů k tomu, aby řešila organizovaný zločin či korupci?
„Přece nechceme, aby ÚOOZ zpracovávalo tři sta spisů. V řešení konkrétního případu spolupracuje šest až sedm lidí a naší filosofií je jít cestou menšího počtu případů, ale kvalitně řešených," zdůrazňuje Šlachta. S propojením jednotlivých policejních útvarů nesouhlasí, protože každý řeší specifickou oblast kriminality.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp