Profesor Keller o mladých: Nosí nos nahoře, volí TOPku. Tvrdě narazí

15.10.2011 7:08 | Zprávy

Naši mladí? Prý si pletli předvolební programy TOP 09 a KSČM. Žijí u rodičů, nemají úspory, spíše malé dluhy, ale fandí si a sami sebe označují za horní vrstvy společnosti. ParlamentnímListům.cz to řekl profesor Jan Keller, sociolog a publicista. Podle něj si ale absolventi vysokých škol do patnácti let pohorší, nebude dost práce a budou brát i tu pro středoškoláky.

Profesor Keller o mladých: Nosí nos nahoře, volí TOPku. Tvrdě narazí
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Profesor Jan Keller

Zdá se, že na západ od našich hranic bývá spíše tradiční, že mladí preferují levicové názory, které opouštějí teprve s přibývajícím věkem. Ve volbách v roce 2010 přitom u nás právě levicové strany citelně ztratily přízeň mladých voličů.

„Odpověď na tuhle otázku by musela být komplexnější, ale jedním z faktorů, proč naši mladí jsou spíše konzervativně prorežimní, zatímco mladí na západ od nás jsou radikálně protirežimní, spočívá v tom, že naši mladí mají obrovskou výhodu z toho, jaká byla školská politika před rokem 1989," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Keller. 

„Před listopadem 89 tady té takzvané pracující inteligence příliš nebylo, ona byla až třetí oblíbená po dělnících a rolnících," vysvětluje sociolog s tím, že minulý předlistopadový systém držel počty vysokoškoláků na sedmi osmi procentech populace. „A teď najednou ti, kteří byli mladí v  devadesátých letech, a to platí i u let 2000 až 2010, mají mnohem více šancí, než mají jejich vrstevníci na západě," dodal.

Profesor Keller na ParlamentníchListech.cz:

Ještě chvíli budou mít šance

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

16:08 Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

Česko musí přestat rozpouštět evropské peníze v roztříštěných projektech s nízkou přidanou hodnotou.