Profesor Keller straší: Když chudí vidí luxus, začínají být zlí

14.08.2011 21:12 | Zprávy

Za nepokoje spojené s rabováním v Anglii může chudoba a televizní reklama. ParlamentnímListům.cz to řekl sociolog a publicista Jan Keller. U nás podle něj podobné excesy nehrozí, protože máme chudé střední vrstvy. Ty rozřeďují beznaděj, jaké jsme svědky v Anglii nebo Francii. A vláda podle Kellera dělá vše proto, aby chudé zůstaly co nejdéle.

Profesor Keller straší: Když chudí vidí luxus, začínají být zlí
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller

Londýn, Birmingham a Manchester. Tři anglická města, v jejichž chudinských čtvrtích pod záminkou, že policie prý bezdůvodně zastřelila příslušníka národnostní menšiny, vypukly nepokoje nebývalých rozměrů. Ty přerostly v noci plné požárů, rabování, ale i smrti. Proč zde právě rabování propuklo takovou silou se ParlamentníListy.cz zeptaly sociologa Jana Kellera .

Nejdřív si je tam natáhli a dnes je nezaměstnají 

„Podle mě se jedná o to samé, co dnes sužuje Francii a už ne jenom Paříž ale i středně velká francouzská města. Zhruba po druhé světové válce bylo pozváno do zemí, které před tím měly kolonie, velké množství lidí a ti tam dělali tu práci, kterou by Francouz či Angličan nedělal," vykreslil Keller prostředí, z něhož násilí vzešlo.

„Byla to nekvalifikovaná, špatně placená práce, ale oni si pomohli oproti době, kdy žili v té bývalé kolonii. To znamená, pro ně to byl sociální vzestup, ale pak došlo k tomu, že v rámci globalizace tyto formy práce odcházejí z ekonomicky bohatých zemí do Česka a dále na periferii. A děti a vnuci těchto přistěhovalců už se narodili v Anglii nebo Francii. Oni se nemají kam vrátit, už patří do té země, ale není pro ně absolutně žádná práce," popisuje Keller beznaděj dětí přistěhovalců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Světový den hygieny rukou připomene nemocnice 5. května 2025

16:14 FN Hradec Králové: Světový den hygieny rukou připomene nemocnice 5. května 2025

Světová zdravotnická organizace stanovila 5. květen jako den, kdy si připomínáme zásadní význam sprá…