Profesorka Dvořáková: Politici mluví jako za normalizace. To už musí skončit

27.04.2013 17:37 | Zprávy

REPORTÁŽ Stát je napaden chorobou, která se jmenuje systémová korupce. Chybí transparentnost v rozhodovacích procesech a zákon o státní službě. Argumentace politiků se podobá normalizačním frázím, na jaké jsme byli zvyklí u generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. A pro postup v některých funkcích je důležité, aby člověk byl líný a hloupý. V Olomouci to v sobotu řekla na ideové konferenci hnutí Andreje Babiše ANO 2011 politoložka Vladimíra Dvořáková.

Profesorka Dvořáková: Politici mluví jako za normalizace. To už musí skončit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Do Olomouce se v sobotu sjeli členové, příznivci a hosté politického hnutí ANO 2011, které chce uspět v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem setkání byla diskuse o tom, co je v této zemi špatně a co se s tím dá dělat. Po krátké úvodní řeči předsedy hnutí Andreje Babiše, který zde mimo jiné uvedl, že je možné, aby tento stát fungoval stejně dobře jako koncern Agrofert, který vlastní, se dostala ke slovu politoložka a předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková.

Stát je nemocný systémovou korupcí

Ta hned v úvodu svého vystoupení uvedla, že stát je napaden chorobou, která se jmenuje systémová korupce. „Nejde o to, že někdo chodí někam s obálkou a strká ji nějakému úředníkovi do kapsy. Jedná se ale o to, že celý systém je nastaven a ovlivňován korupční logikou, kdy každý významný zákon má v sobě nejdříve zabudovánu možnost, jak státní peníze vyvést a pro koho je vyvést,“ vysvětlila politoložka.

K tomuto stavu podle ní vedlo několik příčin. „Svět se proměnil. Nástup neoliberalismu zeslabil stát. Děje se tak od osmdesátých let, v té době se ocitl sociální stát v hluboké krizi. Ovlivňuje nás také finanční krize. Kromě těchto vnějších příčin ale existují také příčiny vnitřní. Jedním z největších problémů této země je, že se fakticky nebudoval právní stát a například Ústava se interpretuje mnoha odlišnými způsoby. A v důsledku toho vznikají nedemokratické režimy. Pokud se nenaučíme, že pravidla platí pro všechny, tak se dál nedostaneme,“ zdůraznila předsedkyně Akreditační komise ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČNB nabízí k prodeji budovy v Plzni a Ústí nad Labem

19:15 ČNB nabízí k prodeji budovy v Plzni a Ústí nad Labem

Česká národní banka do budoucna nepočítá s využitím svých budov v Plzni a v Ústí nad Labem, nabízí j…