Profesorka Dvořáková chápe těžké dilema ČSSD. A vysvětluje strach ze Zemana

13.01.2013 12:50 | Zprávy

Stejně jako byla sociální demokracie rozpolcena před prvním kolem prezidentské volby, tak je rozdělena před druhým kolem. Její kandidát – Jiří Dienstbier – získal nečekaně vysokou podporu, ale neprošel, i kvůli tomu, že někteří jeho straničtí kolegové veřejně podpořili kandidáta jiné partaje – Strany práv občanů, bývalého premiéra a exšéfa ČSSD Miloše Zemana.

Profesorka Dvořáková chápe těžké dilema ČSSD. A vysvětluje strach ze Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Teď má ale značná část sociálních demokratů a jejich voličů problém podpořit člověka, který po svém odchodu straně už jen škodil. A podle politoložky je strach sociálních demokratů z Miloše Zemana na Hradě oprávněný.

Mezi dvěma mlýnskými kameny

Problém sociální demokracie naznačila už slova Jiřího Dienstbiera těsně po zveřejnění výsledků volby, že ve druhém kole se o Pražský hrad utkají Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. „Je to složité rozhodování pro mě ale i pro všechny sociálně orientované voliče, protože jsou tu dva pravicoví kandidáti. Bude to pro ně volba menšího zla,“ prohlásil neúspěšný prezidentský kandidát. Potvrdil, že nepodpoří žádného z kandidátů. „Já bych Zemana rozhodně nikdy nepodpořil, je to člověk, který s levicovou a slušnou politikou nemá nic společného. Pomohl s ustavením jak Topolánkovy, pak Nečasovy vlády, a je napojen přes šéfa SPOZ Vratislava Mynáře a přes Miroslava Šloufa na okruhy pražské mafie a má militaristické postoje v zahraniční politice,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Dodal, že od Miloše Zemana a lidí kolem něj je možné se nadít jakékoli špíny. „Měl by už konečně odejít do politického důchodu,“ vyjádřil své přání Dienstbier.

SLEDUJEME téma: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA

Vedení ČSSD Zemana nepřímo podpořilo

Vedení sociální demokracie po poradě v sobotu večer nakonec nepřímo podpořilo do druhého kola prezidentských voleb Miloše Zemana. „Žádáme občany, aby v druhém kole volby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládní koalicí," prohlásil předseda strany Bohuslav Sobotka.

Ale podle informací ParlamentníchListů.cz bude víc sociálních demokratů, kteří Miloše Zemana nebudou volit. V médiích se objevily informace, že mezi nimi bude i někdejší Zemanův nástupce, bývalý premiér a pozdější eurokomisař Vladimír Špidla. Ten však v tuto chvíli spíše mlží.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

kritika

Dobrý den, možná ohledně založení nové frakce máte pravdu, ale na druhou stranu nemyslíte, že je dobře, že vznikne nějaká frakce, která bude kritická k tomu, co EU dělá? Že je kritika prospěšná, a že jsme v poslední době byli často svědky toho, jak špatné věci EU schvaluje, že nedomýšlí následky svý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To není chyba. To je záměr.“ Šotek v korespondenční volbě

8:54 „To není chyba. To je záměr.“ Šotek v korespondenční volbě

Senátoři budou brzo rozhodovat o návrhu zákona o korespondenční volbě, který v květnu odsouhlasila S…