První dáma sametové revoluce: Bojujte proti Zemanovi, braňte demokracii

31.07.2013 15:14 | Zprávy

ROZHOVOR Využívá slabosti protivníků, posouvá hranice svého vlivu, chová se jako autoritářský vůdce a pomáhá porcovat sociální demokracii. To si myslí o prezidentovi Miloši Zemanovi Monika MacDonagh Pajerová, bývalá studentská vůdkyně za sametové revoluce a současná kantorka na University of New York v Praze. Podle ní je třeba doufat, že se veřejnost i politické strany proberou z letargie a začnou uvědoměleji bojovat za demokracii v Česku.

První dáma sametové revoluce: Bojujte proti Zemanovi, braňte demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentská vůdkyně Monika Pajerová

Když jste bojovala za bývalé vedení ÚSTR v čele s tehdejším ředitelem Danielem Hermanem, říkala jste, že snahami o ovlivňování dějin může "socanskokomunistická" anabáze začít a něčím ošklivým skončit. Myslíte si, že od té doby vše, co se stalo, do tohoto vašeho varování zapadá?

Ano, jde o způsob chování v krizi. Myslím, že je zajímavé srovnání dnešní situace s tou v letech 1945 až 1948, hlavně pak těsně před komunistickým pučem v únoru 1948. Oslabené, jaksi paralyzované, demokratické strany bezmocně přihlížejí nástupu vlády pevné ruky. Nejzajímavější pak je chování tehdejších i současných sociálních demokratů a neschopnost vymezit se k přeběhlíkům typu Zdeňka Fierlingera, osamocenosti Václava Majera, lavírování Bohumila Laušmanna. Výsledkem pak bylo pohlcení sociálních demokratů komunisty, zatímco dnešní ČSSD si už porcují KSČ a nikým nezvolená SPOZ. A opět nemá sociální demokracie odvážné lídry, potácí se od kompromisu ke kompromisu, nerozlišuje nedůležité, tedy krátkodobé cíle, od těch důležitých, tedy dlouhodobých. Začalo to ÚSTRem, bude pokračovat schválením Zemanovy – Rusnokovy vlády a skončí to rozkladem strany.

Bylo jmenování kabinetu Jiřího Rusnoka správné a ústavní?

Nebylo správné a nebylo ústavní. Zakládá nebezpečný precedens, kdy arogantní vůdce typu Václava Klause nebo Miloše Zemana využívá slabosti svých protivníků a špatné nálady ve společnosti. Neschopnost demokratů v takové situaci postupovat společně na obranu parlamentní demokracie napříč politickým spektrem je ovšem stejně alarmující.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Pajerová , Zeman

autor: Jan Rychetský

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…