Senát bude schvalovat zavedení trestní odpovědnosti firem

26.10.2011 8:19

Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob nebo zdražení zápisu do katastru nemovitostí na 1000 korun bude ode dneška projednávat Senát. Podle doporučení svých výborů by měl obě úpravy schválit.

Senát bude schvalovat zavedení trestní odpovědnosti firem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob by soudy mohly pokutovat firmy za osm desítek trestných činů, zabavit jim majetek nebo jim zakázat některou činnost. Za vážná provinění by je mohly i zrušit. Zákon vyplývá i z mezinárodních závazků ČR.

Za zápis do katastru nemovitostí tisíc korun

Novela, která řeší zápis do katastru nemovitostí, počítá s tím, že lidé zaplatí od příštího roku dvojnásobek místo dosavadních 500 korun. Horní komora asi také umožní Českému telekomunikačnímu úřadu prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě. Důsledkem by mohlo být snížení ceny za telefonické volání a datové přenosy.

Podpoří zřejmě i novelu obchodního zákoníku, která kromě jiného umožní souběh funkcí ve firmách v případech, kdy lidé působí jako statutární orgán firmy a stejnou činnost vykonávají i jako zaměstnanci.

Kladného přijetí se od senátorů asi dočká i novela o zvýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství o 1,1 miliardy korun z Pozemkového fondu na posílení národních dotačních zdrojů.

Související:

Senát má schvalovat platy žalobců nebo exekuci dávky na živobytí

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

11:21 205 Kč v ČR za vepřové, 77 Kč v Polsku. Překvapivý důvod, o němž se nepsalo

205 Kč za kilo vepřové pečeně v ČR, 77 Kč v Polsku. Zjištění polských novinářů. Důvod? Překvapivý. „…