Sexuolog Uzel: Budu lepší senátor. Zeman bude skvělý prezident

23.01.2012 7:58 | Zprávy

Sexuolog Radim Uzel chce kandidovat do Senátu za břeclavský region. Ke kandidatuře ho přesvědčil bývalý premiér Miloš Zeman. MUDr. Uzel se chystá kandidovat za Stranu práv občanů Zemanovci.

Sexuolog Uzel: Budu lepší senátor. Zeman bude skvělý prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Uzel na autogramiádě Lubomíra Štrougala

Pane doktore, žijete v Praze. Proč jste tedy rozhodl kandidovat právě za Břeclav?
 

Pokud se průměrný Američan za život desetkrát stěhuje po celých Spojených státech, tak už jsem ho skoro dostihnul. Narodil jsem se v Ostravě, studoval jsem v Brně, pracoval jsem v Ústí nad Orlicí, v Brně, ve Františkových Lázních, v Ostravě a v Praze. Na vojně jsem byl v Mikulově a v České Třebové, chalupu jsme dlouhá léta měli v Jeseníkách. Celý život jsem bydlel v paneláku, jako třetina obyvatel této země, teprve v 66 letech jsme si s manželkou pořídili malou vilku v Černošicích u Prahy. Jak vidíte, mohl bych tedy do Senátu kandidovat v kterémkoliv obvodu v České republice. Břeclav jsem si vybral proto, že v tomto kraji mám své kořeny, narodil se tam můj otec a dědeček byl vesnickým lékařem v Mutěnicích. Podstatné je také, že mám v břeclavském senátním obvodu spoustu kamarádů a známých a snad není tajemstvím ani to, že mnohé volné chvíle trávím v jejich vinných sklepích.

Kandidujete za Stranu práv občanů Zemanovci. Proč právě tato strana?


V každé politické straně jsou lidé vzdělaní, chytří a v politice zkušení, současně však také hlupáci, kariéristé a zloději. Důležitý je odhad vzájemného poměru těchto členů strany. Domnívám se, že v SPOZ zcela zřetelně převažuje ta první skupina občanů. Zárukou je čestný předseda Miloš Zeman. Je to jediný vrcholný politik, který si „neušpinil ruce“. Stejně jako Karel Čapek s bratrem Josefem vynalezli slovo „robot“, vynalezl Zeman slovo „tunelování“,  a to je dosti výmluvné.

Někdy bývá některým politickým stranám vytýkáno, že jsou „stranou jednoho muže“. Myslím, že v případě Miloše Zemana je to nespornou výhodou. V souladu s mnoha našimi politology předpokládám, že se stane prezidentem republiky. Žádného jiného vhodnějšího kandidáta totiž neznám. 
 

U nás se často polemizuje o významu Senátu. Existují dokonce názory, že by se měl zrušit. Jaký význam má podle Vás osobnost senátora pro občany?


Když byl Senát v našem ústavním systému konstituován, předpokládali tvůrci ústavy, že se bude jednat o jakési nadstranické shromáždění moudrých lidí, kteří budou korigovat často neuvážené a stranickým zájmům poplatné činy Poslanecké sněmovny. Obávám se, že občané – voliči tento záměr příliš nepochopili a dosud většinou volili nikoliv podle kvality kandidátů, ale podle jejich stranické příslušnosti. Senát se tak stal vlastně kopií Poslanecké sněmovny. Zažil jsem to sám před osmi lety, kdy jsem se dostal v senátních volbách jako nezávislý kandidát až do druhého kola, a voliči nakonec dali přednost kandidátovi z velké strany. Tak se to budu snažit trochu napravit a vybral jsem si stranu, která sice není největší, ale je nesporně nejkvalitnější. Snad mne voliči na Břeclavsku pochopí.

Co podle Vás nejvíce tíží obyvatele regionu Břeclavsko?


Domnívám se, že problémy obyvatel Břeclavska se příliš neliší od problémů ostatních obyvatel České republiky. Jedná se převážně o zemědělský region se specifikou vinařství. V této oblasti jsem sice amatér, ale často ten laický pohled na problém může předčít i profesionála. V mém oboru gynekologie, porodnictví a sexuologie je to stejné. Možná, že mnohý vinař se vyzná v sexuologii lépe než sexuolog ve vinařství. Důležité je umět naslouchat lidem a snažit se jejich problémy řešit. Já to například umím ve zdravotnictví. A to je jistě problémem v Břeclavi stejně jako v jiných regionech.

Jako pamětník registruji vývoj nemocniční péče v tomto okrese a vzpomínám na praxi v nemocnici ve Valticích, která byla v dobách mého mládí vlastně okresní nemocnicí.


Pokud se stanete senátorem, co se konkrétně změní pro Břeclav?


Nechci svou kandidaturu pojmout jako nějakou konfrontaci se stávajícím senátorem. Ale doufám, že se změní to, že budou mít občané senátora lepšího. Bylo by smutné, kdyby tomu bylo naopak. Taky budu mít na tu funkci jako důchodce více času. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

22:08 Podcasty Českého rozhlasu bodovaly v anketě Podcast roku

Podcasty Českého rozhlasu opět uspěly v posluchačské anketě Podcast roku. Host Lucie Výborné obhájil…