Zelení: Nečasova vláda dusí kulturu

09.04.2012 17:33

Kulturní politika současné vlády realizovaná Ministerstvem kultury ohrožuje a doslova dusí kulturní aktivity v této zemi. Výrazné omezení státní podpory kultury a umění, které vláda připravuje na příští rok a částečně již realizuje v roce 2012, může nenávratně zdevastovat kulturní život a omezit přístup občanů ke kultuře.

Zelení: Nečasova vláda dusí kulturu
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

„Pokud se někdo domnívá, že hlavní starostí Ministerstva kultury je péče o umění, nebo dokonce o umělce, je na omylu. Umění tam není důležité. Podpora kulturních aktivit, živého umění, včetně služeb knihoven představuje pouhých 4,4 % z celého rozpočtu MK,“ říká Marta Smolíková z centra pro kulturní politiku ProCulture.

 „Pro rok 2012 mělo dojít ke zkrácení dotací pro nestátní kulturní aktivity téměř o třetinu. Na konci února nakonec nová ministryně kultury peníze v rozpočtu pro granty našla. Jde však o nesystémové řešení. Umění na ministerstvu není ani v péči odboru, ale pouze hierarchicky nižšího, samostatného oddělení o pár lidech. Co na tom, že činnost této části úřadu by měla být klíčová pro celý sektor i pro naše budoucí, nejen kulturní bohatství,“ doplňuje Marta Smolíková.

 V rámci plánových úspor rozpočtových výdajů je ohroženo nejen profesionální umění v ČR, ale i systém přehlídek neprofesionálních uměleckých aktivit, který je evropským i celosvětovým unikátem. Struktura zasahující do všech regionů ČR byla budována od třicátých let minulého století. Přežila druhou světovou válku i dobu totality a v 90. letech se stala veřejně deklarovanou kulturní potřebou. V současné době se na něm každoročně podílí téměř 30 tisíc občanů, kteří zároveň tvoří základ poptávky po kulturních statcích.

 Celková výše alokace prostředků z rozpočtu Ministerstva kultury na systém podpory neprofesionálních kulturních aktivit znamená marginálních 6 mil. Kč ročně. Ty představují pouhých 15% celkových výdajů těchto akcí. Ostatní náklady jsou hrazeny z příspěvků krajů, obcí, sponzorských darů a vkladů jednotlivých účastníků (např. jako účastnické poplatky, úhrada některých nákladů spojených s cestou a pobytem apod.).

 „Cesta nezadlužovat společnost a budoucí generace je správná. Nelze však při této snaze zapomínat na umělecké aktivity, které jsou bariérou proti sociálně patologickým jevům a prostředkem rozvoje lidské osobnosti i celé společnosti,“ říká člen předsednictva SZ Ladislav Vrchovský a dodává: „Kulturní život v mnoha menších obcích a na venkově závisí v naprosté většině na aktivitách občanů v oblasti zájmové umělecké neprofesionální činnosti. Snížení podpory takové činnosti přinese omezení kulturního života i rozvoje lidského jedince a celé populace, ale hlavně negativně ovlivní samotný základ naší kulturní jedinečnosti v rámci Evropy,“ dodává Ladislav Vrchovský.

 Strana zelených vyzývá vládu ČR, aby vytvářela prostředí pro rozvoj profesionálních i neprofesionálních uměleckých aktivit a postarala se o zachování transparentního grantového systému podpory nestátních neziskových projektů. Zároveň musí zohledňovat i celostátní přehlídky včetně systému postupových kol, usilovat o zachování veřejné podpory občanských uměleckých aktivit a napomáhat k udržení živé kultury na regionální, krajské i národní úrovni.

reklama

autor: Zeleni.cz

živnostníci

Pane Skopečku, můžete mi říci, co aktuálně děláte dobrého pro živnostníky? A kde berete tu jistotu, že se jich zvýšení odvodů a daní zásadně nedotkne? Za sebe vám sděluji, že dotkne, a dost. Navíc se nás dotknout i další vaše opatření

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loni 60 tisíc Kč za plyn, letos 122 tisíc. „Úspora“ odhalena

11:33 Loni 60 tisíc Kč za plyn, letos 122 tisíc. „Úspora“ odhalena

Loni za plyn 60 tisíc korun, tento rok již přes 122 tisíc korun – situace, do níž se dostala jedna z…