„Afrouhlí.“ Dělal opičky na černého protihráče, český hokejista má problém. I po omluvě

23.01.2022 16:14

Českým sportem otřásá další rasistická kauza. Postaral se o ni český hokejista Kryštof Hrabík, když vůči tmavému protihráči pohybem imitoval opici. Za toto urážlivé gesto dostal v nižší zámořské soutěži AHL nevídaně tvrdý flastr – zákaz startu na 30 zápasů. Nepomohla ani omluva. Případ na českém internetu vyvolává emoce a obavy, kam až je schopna zajít přehnaná politická korektnost, která zakazuje např. vyslovit slovo „černý“.

„Afrouhlí.“ Dělal opičky na černého protihráče, český hokejista má problém. I po omluvě
Foto: Repro: Youtube
Popisek: Český hokejista Kryštof Hrabík

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26733 lidí
Nevhodného chování se Hrabík dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners. Vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi podle zámořských médií pohybem předstíral opici.

Montrealský rodák Imama, jehož rodiče přišli do Kanady z Konga, si přitom gestikulace v utkání vůbec nevšiml. Na Hrabíkovo chování v zápase, který Tucson vyhrál 4:3, upozornila až střídačka vítězného týmu a videozáznam to potvrdil.

„Je mi nesmírně líto, co se stalo. Je mi hanba, nesu za to plnou zodpovědnost,“ uvedl Hrabík v prohlášení. „To gesto jsem udělal v zápalu boje a nemyslel jsem tím nic rasistického. Až teď ale ve své omezenosti vidím, jak může být interpretováno. Bylo to hrozné. Omluvil jsem se mu a doufám, že mi odpustí,“ dodal Hrabík.

Názory na to, jak se Hrabík zachoval při zápase i poté, co na protihráče dělal opici, jsou rozporuplné.

Novinář deníku Sport Pavel Ryšavý je přesvědčen, že Hrabík jde dobře cestou pokání, vzdorem by vše jen zhoršil:

Zcela oprávněně se další pozastavují, jaký trest Hrabík za toto opičí gesto dostal, když za zranění či fyzické napadení protihráče bývají většinou hráči potrestání disciplinární komisí na pár zápasů, zřídkakdy trest překročí hranici deseti zápasů. Jedná se tak o exemplární potrestání, aby se nerozšířily rasové útoky ve sportu, jelikož NHL jich dosud příliš nezažila.

Spolu s extrémně vysokým trestem se v diskusích k této kauze ironicky naráží na používání termínu „afro“ místo „černý“, a to v jakémkoli spojení:

Dominik Mihailescu, komentátor NHL pro Novu, se obává, že tím si Hrabík mohl zavřít dveře do NHL:

 

Boko Imama, kterého český hokejista rasisticky urazil, pro jeho gesto pochopení nemá. „Co je moc, to je moc,“ připsal krátce ke svému vyjádření sdílenému na twitteru.

Vedení San Jose Barracuda následně Hrabíka suspendovalo a AHL vynesla trest, který vyprší na začátku dubna. Podle prohlášení ligy může český útočník po 12. březnu požádat o jeho snížení podle toho, jak si povede ve školícím programu o rasismu a inkluzi. Kladenský odchovanec Hrabík trest přijal a neplánuje se proti němu odvolávat.

V zámoří 22letý Hrabík působí již od roku 2018. V extralize nastupoval účastník juniorského mistrovství světa v letech 2018 a 2019 v minulosti za Liberec.

Hrabík není jediný český sportovec, který byl kvůli rasismu potrestán. Loni na jaře potrestala disciplinární komise UEFA fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset zápasů.

Podle oficiálního vyjádření mu prokázala rasistickou urážku soupeře Glena Kamary v utkání se skotskými Rangers. Kúdela měl v březnové vítězné odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow pošeptat Kamarovi do ucha přes zakrytá ústa „fucking monkey“ (zas… opice). Český hráč ji však i nadále odmítá. Jeho kauzu projednává Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

21:22 Asi bych to neměl říkat... Lékař o Ukrajincích na pohotovosti

PUBLICISTIKA, NÁZOR Externí spolupracovník ParlamentníchListů.cz měl tu smůlu, že se v posledním měs…