„Děti nesedí ve třídách, ale závodí na školním hřišti, trénují na dvoře nasazování chemických obleků anebo cvičí některý z prvků první pomoci. Jiné skupinky zkoušejí první hmaty v sebeobraně v rámci představení vojenského boje zblízka. Další se seznamují s vojenskou výstrojí i technikou. Doslova prolézt si mohou nejmodernější sanitku Mercedes, obrněné iveco i obrovskou nákladní tatru.“
„Také je možné, že sedí v aule a debatují o české armádě a dozvídají se odpovědi na různé otázky, které je napadají, když si s vojáky povídají. „Děti se dozvědí, že existují různé stupně krizových stavů, jakou roli v nich hrají vojáci, a hlavně jakým způsobem v nich pomáhají,“ píše naše slavná armáda na svých stránkách o nejnovější PR akci „POKOS“, zaměřené na děti. Podle armády první krok pro to stát se profesionálním vojákem…
Jestli čekáte alespoň skautský či pionýrský tábor, jaké my starší známe z mládí, svazarmovský kurz, vojenský prázdninový tábor, kurz sebeobrany a přežití, jakým procházejí někteří novináři, jste vedle. Je to něco, jako když pejsek s kočičkou vaří dort a pak jdou do zoo přemlouvat tygra, aby mu chutnal a vzkázal to řediteli.
Přitom skautský tělocvik a brannou výchovu by současné tlusté a líné děti potřebovaly jako koza drbání. Trvale celý rok. Každý víkend. Ovšem… To by dnes ale jejich rodiče nesměli být stejně zhýčkaní civilové, kteří do přírody chodí v polobotkách, do hor jezdí v SUV a v horách požadují grog, vlek a jízdu na lyžích pouze z kopce.
Zvyšování fyzické i psychické odolnosti dětí v sobě přináší několik nebezpečí: instruktoři musejí mít kvalifikaci v psychologii mezních situací. To není legrace. Nic se nesmí přehnat. Cílem není ani odvést všechny děti do nemocnice, ani do blázince. Zdravotnické zabezpečení musí zajišťovat kvalifikovaný zdravotník, nejlépe lékař-chirurg. Nesmí být ale měkkota. Stejně bude mít úmyslně šířenou pověst řezníka, to patří k prevenci a výuce k opatrnosti. Rodiče musejí být vždy informováni předem o všech rizicích, zvláštních i nestandardních způsobech komunikace, musejí vědomě souhlasit a podepsat písemný souhlas, že ne vše musí být a bude podle zákona 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a vyhlášky č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti. A to především v oblastech zabezpečení ubytování, stravování, zajištění pitné vody a způsobu poskytování předlékařské a lékařské pomoci v případě onemocnění a úrazu pro účastníky dětského tábora. Může dojít ke zranění. Může dojít k záchvatu hysterie. Dítě si může ustlat v lese a ráno se probudí v mraveništi. Ano, v případě úplavice nebo zlomeniny ho odvezeme do nemocnice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Štěpán Kotrba