„Armáda je určená pro boj, ne pouze pro vítězství.“ Bývalý velitel elitní jednotky z Afghánistánu se přidal ke Schwarzenbergovi, když přišla řeč na rok 1938

30.09.2018 10:18

Otázka, na kterou už nikdo nikdy nenajde odpověď, i kdyby se sebevíce snažil: Měli jsme se v roce 1938 bránit Německu, třeba i sami? Názory na to se liší nejen věkem, ale i postavením.

„Armáda je určená pro boj, ne pouze pro vítězství.“ Bývalý velitel elitní jednotky z Afghánistánu se přidal ke Schwarzenbergovi, když přišla řeč na rok 1938
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody
reklama

„Armáda je určená pro boj, ne jen pro vítězství,“ řekl ParlamentnímListům.cz rázně bývalý válečný veterán a velitel z Afghánistánu Lumír Němec. „Ano, měli jsme se bránit,“ dodal muž, který byl za své bojové nasazení proti teroristům z Tálibánu opakovaně pozitivně hodnocen nejen českými, ale i britskými nadřízenými (pod kterými jeho speciální jednotka SOG v Afghánistánu operovala - pozn. red.).

Stejný názor jako Němec má i poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Byla by škoda Prahy, ta by byla rozflákaná, to je pravda, ale zachovali bychom si páteř a hrdost. V osmačtyřicátém je to stejný. Jednou jsme si zvykli kapitulovat, tak i v roce 1968,“ uvedl politik v rozhovoru pro Reflex.

„Temnou stránku národních dějin - Mnichov - jsme si naším protinacistickým odbojem odčinili měrou víc než vrchovatou. A přesto sami sobě dáváme kvůli přijetí mnichovské smlouvy a vyklizení pohraničních pevností punc zbabělců, protože jsme prý za svou svobodu nikdy nebojovali a vždy se jen přizpůsobili silnějšímu,“ odporuje Schwarzenbergovi s poukazem na ryze český rys sebemrskačství historik Eduard Stehlík z ministerstva obrany.

Jenže nad tím, zda se Československo mělo v říjnu 1938 bránit, se neshodnou všichni.

Anketa

Mělo se Československo v roce 1938 bránit Hitlerovi?

70%
30%
hlasovalo: 2613 lidí
„Proti pragmatickému rozhodnutí podvolit se hitlerovskému tlaku bývá stavěn požadavek mravní absolutnosti,“ potvrdil před časem historik a publicista Zdeněk Mahler. Válka s Německem by podle něj sice vedla k masakru českého obyvatelstva a k porážce, ale také by zachovala národní čest a integritu. „Není však pragmatický postup v beznadějné situaci nejen rozumný, ale i morální. Někdy přece nezbude, než podstoupit prohru v bitvě, chcete-li vyhrát válku,“ soudí Mahler, že tehdejší postup prezidenta Beneše byl správný. Českoslovenští muži podle něj navíc projevili na podzim 1938 tak jedinečnou rozhodnost, když při mobilizaci vskutku bleskově nastoupili k obraně vlasti- byť s vědomím, že jdou většinou na smrt- že o jejich mravní integritě a nezlomné páteři nezapochyboval ani Hitler.

V tomto směru s Mahlerem souhlasí i další známý historický publicista a skaut slavného Foglarova 2. oddílu Jaroslav Čvančara: „Zachovala se Hitlerova slova, která pronesl při prohlídce našeho opevnění v zabraném pohraničí, když prohlásil, že plán československých generálů, před kterým ho varovali jeho generálové, byl opravdu smrtící,“ cituje známý publicista a expert na české dějiny 2. světové války slova rakouského vůdce všech Němců. Na otázku, zda jsme se měli za tehdejší strategické situace bránit, pokrčí Čvančara rameny: „Prezident Beneš měl tehdy na rozhodnutí několik dní, přitom Češi nejsou schopni se ani po osmdesáti letech shodnout, zda bylo jeho rozhodnutí dohodu přijmout správné, nebo ne,“ dodává Čvančara pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Blahuš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…