„Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby

27.11.2020 10:34

Firemní sociolog Vojtěch Bednář se ve svém facebookovém příspěvku věnoval nejasnostem kolem kauzy Bečva. Na základě opakování se jedné ekologické havárie z minulosti přišel s teorií, že nařčení Babišovy chemičky Deza z otravy řeky kyanidem může snadno někdo zneužít k jejímu opakovanému otrávení a v každém případě pak označit za viníka holding Agrofert, pod který chemička spadá.

„Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu
reklama

„Jedna ze základních pouček krizové komunikace je, pokud uděláš průšvih, kterým na sebe upozorníš, musíš za každou cenu zabránit jeho opakování, dokud jsi tzv. na ráně. Každý další podobný problém ti totiž bude automaticky kladen za vinu, ať jsi ho způsobil nebo ne,“ píše Bednář.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21289 lidí

Ač neví, zda ryby kyanidem otrávila Babišova Deza nebo někdo jiný, to, jak se „neznámá látka“ v Bečvě mediálně opakuje, mu připomíná dnes už cca 12 let starý příběh. „Na jeho počátku byla také ekologická havárie způsobená vinou průmyslového podniku. Následovalo vyšetřování, mediální kolotoč, dlouhatánské diskuse, kdo za to může. V okamžiku, kdy celá věc začala poněkud odeznívat se objevil podobný problém znovu, a pak ještě jednou,“ připomíná sociolog.

Vždy následovala vlna pozornosti a volání po odchycení viníka a jeho exemplárním trestu. Následně přibližuje, proč se tak vlastně dělo.

„Zatímco pachatelem první nehody byla firma, která byla první na ráně, za další dvě, menší ale viditelné, mohli místní lidé, kteří touto cestou chtěli ‚přiživit‘ popularitu, a tím zajistit potrestání viníka,“ poukazuje na to, že i v případě Bečvy pak mohou vést stopy právě k Babišově chemičce.

Klade si tedy otázku, zda i v případě otravy Bečvy není náhodou situace podobná. „Ony totiž ty ‚úniky neznámých látek‘ s následným poukazováním na jasného a zřetelného pachatele přicházejí také v pravidelných intervalech, a pokud pachatelem původní kyanidové katastrofy skutečně je chemička z Agrofertu, předpokládám, že se velmi striktně drží pravidla uvedeného na začátku tohoto statusu,“ soudí Bednář.

Do řeky Bečvy byl vypuštěn jedovatý kyanid, kvůli kterému uhynuly tuny ryb 20. září. Koncem října novináři z Deníku Referendum přinesli celou řadu důkazů o tom, kdo s největší pravděpodobností zavinil otravu řeky Bečvy; všechna ukazovala na premiérův podnik DEZA z holdingu Agrofert.

Znovu pak do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka 27. října. Dle informací ze stejného vyústění kanálu, jako tomu bylo v září.

Potřetí za dva měsíce do řeky Bečvy vytekla neznámá chemická látka 25. listopadu. Úřady zatím ani v jenom z případů neodhalily viníka. Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí opět unikla neznámá látka.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vyzval orgány činné v trestním řízení, aby dnešní i zářijovou kontaminaci řeky co nejrychleji vyšetřily. Slíbil, že do 20. prosince budou vyhotoveny znalecké posudky, které přispějí k vyřešení případu. V mediálním prostoru a mezi některými opozičními politiky přetrvává podezření, že původcem havárie může být chemička Deza ze skupiny Agrofert, která byla oficiálně vložena premiérem Andrejem Babišem do svěřenských fondů.

Pod palbou kritiky se ocitla policie za to, že doposud není znám viník otravy Bečvy. „Faktem je, že policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla, s ohledem na množství zkoumaného materiálu, stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun,“ oznámila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…