„Babiš s Havlíčkem zneužívají krizi!“ Aktivisté rázně zakročí. Vyfotí se. A...

31.03.2020 9:38

Není to jen spolek Milion chvilek pro demokracii, kdo má na určitou dobu utrum s hromadnými akcemi. Hnutí Fridays For Future také nemůže veřejně stávkovat, když jsou školy zavřené. Ale aktivisté stejně hodlají protestovat. Nelíbí se jim, že kvůli koronavirové krizi chce Andrej Babiš zaříznout evropský Green Deal. Takže se vyfotí s transparentem u Úřadu vlády. Ale virtuálně.

„Babiš s Havlíčkem zneužívají krizi!“ Aktivisté rázně zakročí. Vyfotí se. A...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestnímu týdnu za ochranu klimatu, ve kterém chtějí představit seznam konkrétní požadavků, jež hodlají prosazovat

Jak hnutí uvádí na stránce akce, vládní opatření proti koronaviru podporuje. „Těší nás vlna solidarity, kterou si společnost vzala při řešení pandemické krize za svou. Mnoho z nás, členů Fridays For Future, se k dobrovolnickým aktivitám připojuje. Děkujeme všem, kteří se do těchto aktivit zapojují a zejména pak těm, kteří stojí v první linii boje proti koronaviru – zdravotnickým a farmaceutickým pracovníkům i lidem v sociálních službách. Díky patří také těm, kteří nemohou zůstat doma a starají se o zajištění lidských potřeb a chodu společnosti,“ poděkovali členové.

Anketa

Kalousek je připraven na ozbrojený odpor proti Babišově vládě. Šli byste s ním?

hlasovalo: 27608 lidí

Krize a zákaz vycházení a shromažďování zhatili plány aktivistů na stávku, která se měla konat 3. dubna. „Čekali jsme, že se politici a korporáty budou věnovat řešení pandemické krize a nebudou ji zneužívat k prosazování své agendy ničení klimatu. Opak je ale pravdou,“ píší zklamaně a zřejmě i pobouřeně aktivisté. Protože se rozhodli stvořit online stávku.

Jak jsme již informovali, premiér Babiš a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček nepovažují za proveditelné, aby se státy EU po krizi, která podle všech ekonomů otřese světovou ekonomikou, dále zadlužovaly a plýtvaly zdroji na transformaci evropského průmyslu a ekonomiky na bezuhlíkovou. Což už se setkalo s odporem jisté části politického spektra.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády v demisi

Není překvapením, že tyto úmysly se nelíbí ani klimatickému hnutí inspirovanému Gretou Thunbergovou. „Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček se snaží zneužít krize k položení evropských plánů na ochranu klimatu. ČEZ si příležitosti nepozorovaně pomoct svému špinavému byznysu všiml také a požádal o výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Počerady (nejšpinavější elektrárnu v ČR), kterou se stát nedávno zavázal prodat do rukou uhlobarona Pavla Tykače, který své zisky vyvádí do daňových rájů. Polsko navzdory odporu místních obyvatel rozhodlo o pokračování těžby na dole Turów,“ upozorňují.

Právě proto chtějí aktivisté „demonstrovat“ i nyní. „Nechceme, aby  politici za zády veřejnosti zneužívali současné situace k prosazování zájmů fosilních korporátů,“ říkají a chystají online aktivismus. Postup je jednoduchý, aktivisté se v pátek vyfotí s transparentem, nahrají fotku na sociální sítě a k fotce přidají umístění Úřadu vlády ČR. „Dejme najevo, že si politici za našimi zády nemohou s klimatem dělat, co chtějí!“ vyzývají své příznivce.

Online aktivismu se věnuje i aktivistka Michaela Pixová. „Dělat z domova online klimaaktivismus (neboli zachraňovat planetu, jak tomu říkaj naše děti) a u toho poslouchat Orbital je zvláštní transcendentální zážitek – skoro jako bych se dívala sama na sebe odněkud ze vzdálené budoucnosti, kdy už bude planeta zničena a my budem nostalgicky se slzou v oku vzpomínat na to, jak jsme se v první čtvrtině 21. století ještě do posledního dechu snažili jak mravenečkové...“ popsala své dojmy z aktivismu u klávesnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

7:35 Zesměšnění Fialy. Už začalo. Boj se Zemanem může skončit nečekaně

Nejmenuješ? Kompetenční žalobu na tebe. Tak by se ve zkratce dal popsat postoj pětikoalice vůči prez…