„ČSSD na to neměla koule!“ U soudu v kauze Altner padala silná slova. Svědčil i Zeman

13. 11. 2020 17:07

Spor mezi ČSSD a potomky advokáta Zdeňka Altnera postoupil do další fáze. Obě znesvářené strany se opět ocitly před soudem. Svědčil i stávající prezident Miloš Zeman, za jehož předsednické éry v ČSSD na přelomu tisíciletí soudní spor o Lidový dům proběhl. Podle ČTK však světlo do kauzy nevnesl, protože Zeman prohlásil, že podrobnosti si už nepamatuje.

„ČSSD na to neměla koule!“ U soudu v kauze Altner padala silná slova. Svědčil i Zeman
Foto: archiv PL
Popisek: Lidový dům
reklama

Advokát Zdeněk Altner na konci 90. let zastupoval ČSSD ve sporu o Lidový dům. V tomto sporu strana nakonec zvítězila, jenže netrvalo dlouho a nastaly nové spory. Tentokrát mezi Altnerem a ČSSD o výši odměny v prvním sporu.

Tento spor se táhne již desítky let a Altner požadoval odměnu v řádech desítek milionů. Konkrétně šlo o 50 milionů. ČSSD vyplatila necelých 19 milionů a zbytek peněz dala do úschovy, neboť nebylo jisté, zda má na peníze nárok jen Altner, nebo i jeho kolegové advokáti.

Altner požadoval vyplacení celé sumy, ale také úroky za dobu, kdy mu odměna vyplacena nebyla. A tady již šlo o stovky milionů korun.

V roce 2016 ale advokát Zdeněk Altner zemřel a spor s ČSSD přešel na jeho potomky.

Tehdejší protagonisté ČSSD - prezident Miloš Zeman, expremiér Vladimír Špidla či stávající předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský ve sporu vystoupili v roli svědků.

Prezident Miloš Zeman mnoho světla do kauzy nevnesl.

Musím se přiznat, že na detaily si nevzpomínám. V mé paměti utkvělo jenom to, že jsme měli platit za úspěch advokáta v kauze Lidový dům," uvedl Zeman. „Kdyby mi smlouva připadala nesrozumitelná, požádám o její přepracování. Ta smlouva byla naprosto srozumitelná. Teprve díky Altnerovi a jeho podání k Ústavnímu soudu jsme Lidový dům zachránili pro sociální demokracii," řekl. "K penále vůbec nemuselo dojít, kdyby moji nástupci v čele sociální demokracie smluvní částku doplatili," poznamenal také.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Po celou dobu jednání panovala v soudní síni napjatá atmosféra.

Právní zástupce ČSSD označil některé výroky členů rodiny Altnerových za „naprostou neurvalost" a dcera právníka Altnera Veronika oplatila sociálním demokratům stejnou mincí, když konstatovala, že ČSSD „neměla koule“ postavit se ke sporu čelem.

Další jednání proběhne v lednu příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…