„Čechu, poslouchej. Albrightová mi zachránila život.“ Foldyna nebude rád

25.05.2021 10:41 | Glosa

Prezident Miloš Zeman se před pár dny omluvil, že jako premiér České republiky umožnil přelet letadel NATO přes české území. Tato letadla mířila k Srbsku. S bombami na palubách. Šlo o bomby, které měly konečně zastavit neutuchající střety mezi Srby a kosovskými Albánci. To se také stalo, ale Srbové to dodnes pokládají za velkou pohanu pro svůj národ. Ale kosovští Albánci to vidí jinak. Děkují tehdejší ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightové.

„Čechu, poslouchej. Albrightová mi zachránila život.“ Foldyna nebude rád
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Anketa

Měli by se po návratu z dovolené testovat na covid-19 i Češi po očkování?

71%
24%
hlasovalo: 5768 lidí

Miloš Zeman, jenž byl v roce 1999 předsedou vlády, povolil nad Českem přelet letadel NATO. Letouny směřovaly dál nad Srbsko, kde provedly útok. Ten měl vést k ukončení střetů mezi Srby a kosovskými Albánci. Mezinárodní společenství Srby kritizovalo za útlak kosovských Albánců, ale OSN nakonec neposvětila použití všech nezbytných prostředků pro vyřešení situace.

Kritici Aliance, na české straně např. poslanec SPD Jaroslav Foldyna, proto prohlašují, že NATO operaci provedlo v rozporu s mezinárodním právem.   

„Ten tlak na českou vládu ze strany NATO a ze strany zejména tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové. Ten byl velmi velký. A pamatuji se, že ministři Zemanovy vlády, když rozhodovali, tak velmi váhali. Zejména ministři Grégr, Špidla, Pavel Dostál a několik dalších; velmi, velmi, velmi silně váhali. I Miloš Zeman, tehdejší premiér, byl velmi zdrženlivý. Česká vláda si chtěla vzít čas na rozmyšlenou pro rozhodnutí v té věci, ale to rozhodnutí padlo. V NATO se rozhoduje kolektivně, takže česká vláda měla tu sílu to zastavit, kdyby projevila odvahu,“ pravil Foldyna v Událostech, komentářích České televize v druhé polovině května.

„My přece víme, a to tady musíme říct, že to bombardování bylo bez mandátu v OSN, tedy v rozporu s mezinárodním právem. Čili NATO bombardovalo suverénní stát v rozporu s mezinárodním právem,“ pokračoval Foldyna ostře.

Samotnou Albrightovou Foldyna opakovaně označil za „vražedkyni“ a „zločince“.

Jenže jak ukázala vzpomínka zveřejněná v MF Dnes, kosovští Albánci jsou dodnes Albrightové vděční za to, že se tehdy rozhodla k akci. Své o tom ví pan Petr Bisk, jenž v komentáři pro MF Dnes zavzpomínal na jednu cestu k benzinové pumpě.

„Pumpař byl šikovný a opatrný. Sporý, šlachovitý padesátník, angličtinu však moc nezvládal. ‚Odkud jste?“‘ptám se. ‚Kosovo.‘ ‚Kosovo. Tam je velký problém. Já jsem z Čech.‘ ‚Čeke, Čeke! Madam Albright zachránila život! Zachránila moje rodina! Madam Albright, thank you.‘ Kdyby nedržel v ruce hadici, asi by mě objal a políbil. Čerstvého imigranta Edona dočasně zaměstnal nový pronájemce benzinky, Chorvat Milan, než si Edon našel lépe placené zaměstnání a mohl tak snáze živit svoji uprchlickou rodinu,“ zavzpomínal spolupracovník listu na rok 2019. Bylo to 20 let po akci Aliance v Srbsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…