„Já se pos*ru!“ Filip vyčetl katolické církvi Husa, Komenského a majetkovou nenasytnost. A pořádně tím rozdráždil veřejnost

28. 1. 2019 22:13

Poslanecká sněmovna před pár dny schválila návrh KSČM na zdanění státních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v restitucích. A to s účinností od ledna 2020. O novele nyní budou rozhodovat senátoři. Pro byly koalice a SPD. Právě kvůli tomu se nyní šéf komunistů Vojtěch Filip dostává do střetu s řadou politiků, opozice mluví o krádeži a pokrytectví. Kromě toho mu však také čím dál častěji chodí dotazy, co má proti věřícím a katolické církvi. Odpověď zveřejnil na svém twitterovém účtu a následovala studená sprcha.

„Já se pos*ru!“ Filip vyčetl katolické církvi Husa, Komenského a majetkovou nenasytnost. A pořádně tím rozdráždil veřejnost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Filip se na sociální sítí sám svěřil, že v této době dostává dotazy, co má proti věřícím a proti katolické církvi. Odpověděl, že proti věřícím nemá nic, protože to je jejich věc. Zato katolické církvi prý vyčítá trvalý boj proti českému národu, od upálení J. Husa, vyhnání J. A. Komenského až po minulou a současnou majetkovou nenasytnost.

Tímto vyjádřením píchl doslova do vosího hnízda. Filipovi se to skrze reakci uživatele vystupujícího jako Tvoje Svědomí vrátilo jako bumerang. Napsal, že on zase komoušům vyčítá „miliony mrtvých, zkurvení ekonomiky a životní úrovně národa po generace, rozkradení osobního vlastnictví, třídní štvanice, lhaní, velikány a rétory typu Milouš Jakeš, nesrozumitelný jazyk a nepadnoucí obleky“.

Stejně tak se nad slovy předsedy KSČM zhrozil uživatel Petrroland, kterému přijde absurdní, že komouš nám tu vypráví o „majetkové nenasytnosti“. „Já se poseru,“ poznamenal.

Falmere, vám vůbec nevyčítám, že jste bolševické prase a agent StB, je to vaše soukromá věc, ale prosím vás, nechte si svá stalinistická moudra pro své podobně deformované soudruhy a nezamořujte jimi veřejný prostor, neodpustil si komentář ani Ondřej Šmíd.

Do ostrých sporů se kvůli návrhu KSČM na zdanění státních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v restitucích, dostal Filip naposledy například v Otázkách Václava Moravce s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Komunisté zdanění náhrad prosadili, ale peníze takto získané budou chtít investovat do opravy kulturních památek v České republice, to navrhoval v TV Barrandov i prezident Miloš Zeman.

Bartoš nato prohlásil, že premiér Babiš házel v souvislosti s majetkovým vyrovnáním mezi státem a církvemi nějakými čísly, která ale nemá nijak podložená. Babiš tvrdí, že finanční náhrady byly předražené, jenže pro to prý jaksi nedodal důkazy. Babiš tvrdí, že náhrady byly předraženy o 54 miliard.

„Je to jen hra pro voliče,“ vypálil Bartoš. Podle něj totiž zákon o zdanění církevních restitucí skončí u Ústavního soudu, ten pravděpodobně vše zamítne, ale komunisté si budou moct odškrtnout bod programu – zdanění církevních restitucí. V podstatě to tedy bude tak, že se vlk nažere a koza zůstane celá.

Filip si však trval na tom, že je správné majetkové vyrovnání zdanit, neboť toto majetkové vyrovnání vnímá jako dar. A podle zákona musí každý český občan zdanit dar, který dostane. Ze stolu smetl i argument, že stát nemůže jednostranně měnit smlouvy uzavřené s církvemi, pokud nebudou církve souhlasit se změnou smlouvy. „Byly tady smlouvy o stavebním spoření a stavební spořitelny mohly tu smlouvu změnit vůči každému občanovi,“ rozčiloval se před kamerami šéf KSČM.

Důrazně odmítl, že by si komunisté dělali z voličů dobrý den. Argumentoval tím, že 75 procent voličů volá po zdanění církevních restitucí a komunisté jen plní jejich přání.

Na to, že hnutí ANO Andreje Babiše, komunisté, ČSSD a poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury odhlasovali novelu zákona a zdanění finanční části náhrad církvím, kriticky reagoval i kardinál Duka. Hodně se rozzlobil, když slyšel, že by církev snad měli tvořit „nenažranci“, kteří chtějí víc peněz, než by jim přináleželo. „Církev netvoří nenažraní preláti, ale jsou to občané této země, kteří v době nacismu i komunismu pracovali, snášeli perzekuci, které jste připravili o jejich domovy, o jejich statky, o jejich majetek,“ uvedl Duka. 

Také připomněl komunistům, že právě jejich vláda, která opanovala tuto zemi na víc než 40 let, církve obrala.

Ani to si Filip nenechal líbit a obořil se na Duku. „Církev, podle kardinála Duky, jsou občané této země, kteří pracovali a snášeli perzekuce, a ne nenažraní preláti. Členové KSČM jsou rovněž občané této země, kteří pracovali a snášeli perzekuce, a proto by ani pan kardinál Duka neměl svými výroky tyto občany urážet,“ napsal Filip na Twitteru.

Své k tomu řekl v České televizi minulý týden také senátor Tomáš Goláň. „Tohle byl politický obchod hlavně,“ vypálil jasně na úvod rozhovoru Goláň reagující na otázku, zda to byla spíše ekonomická, nebo ideologická snaha, že komunisté uspěli a podařilo se jim prosadit zdanění finančních náhrad. „Tohle se dalo čekat. Bez podpory komunistů a slibu od hnutí ANO by v životě nepodpořili vládu a nikdy by nevznikla,“ dodal Goláň.

Střet komunistů s církvemi je podle Goláně už historické pravidlo. Když prý sám poslouchal argumenty typu, že ten majetek je nadhodnocený, tak by podle jeho mínění měl alespoň někdo doložit, jakým způsobem nadhodnocený byl a kolik to nadhodnocení přesně dělá. „A když už tedy nadhodnocený, tak zdaňme to nadhodnocení, protože já to celé vidím akorát jako velkou nespravedlnost! Představte si, že vám někdo zničí dům, dá vám za to náhradu a vy ji zdaníte,“ kroutil Goláň hlavou s tím, že jde přece o náhradu za to, co jim bylo předtím ukradeno.

„Tady se prostě o všem mluví jenom obecně jako u toho nadhodnocení. Vždyť nemáme žádná konkrétní čísla a s těmi já jsem zvyklý pracovat. Takže tomuhle já nevěřím,“ napružil se senátor, který zde nevidí žádný argument typu: Tolik bylo majetku, dali jsme vám o tolik víc, tak vám to zdaníme. „Opakuji, zdaňoval bych pouze rozdíl, to je celé,“ doplnil.

Jsou zde však poslanci, kteří by se chtěli obrátit na Ústavní soud. Goláň se proto zamyslel nad tím, zda by to mělo vůbec smysl. „Já myslím, že by to mohlo uspět v Senátu. I ten může dát návrh na Ústavní soud o zrušení toho zákona. Ústavní soud by to měl zrušit, je to totiž bezprecedentní zásah do práva, do vlastnického práva, do něčeho schváleného,“ podotkl Goláň.

Zdanění církevních restitucí je jednou z podmínek komunistů pro toleranci menšinové vlády hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a ČSSD. A při hlasování Sněmovny se domluvená spolupráce potvrdila. Podle KSČM by stát mohl tímto zákonem každoročně získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím po uzavření smluv posílá. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho, co dělá Ovčáček, mám hrůzu. Rychetský drtil Hrad a řekl, kdo dnes v Česku kontroluje moc

17:05 Z toho, co dělá Ovčáček, mám hrůzu. Rychetský drtil Hrad a řekl, kdo dnes v Česku kontroluje moc

Hostem nedělní Partie televize Prima byl předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský. Zhodnotil třic…