Jak může tak zkušený muž obhajovat prolhaného Putina? Po Jaromíru Štětinovi nyní i Martin C. Putna odsoudil novináře Jana Petránka

09.03.2015 15:30

Do velmi ostré kritiky zkušeného novináře Jana Petránka se v zamyšlení publikovaném na serveru Lidovky.cz pustil literární historik a kritik, pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a katolický aktivista Martin C. Putna.

 Jak může tak zkušený muž obhajovat prolhaného Putina? Po Jaromíru Štětinovi nyní i Martin C. Putna odsoudil novináře Jana Petránka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Putna na pochodu Prague Pride 2013
reklama

Anketa

Jste pro znovuzavedení prezenční vojenské služby?

61%
39%
hlasovalo: 8780 lidí

Putnovi vadí, že Petránek v posledních měsících veřejně napsal například tyto výroky: „Protiruská politika, kterou praktikuje Evropská unie v německé režii, ale pod taktovkou nadnárodních tvůrců koncepcí světového vývoje... Kreml ví, že ustupovat už nemá kam … Krym je „ruský strategický klenot“ …. „Putinův vpád na Krym byl obranný tah“. Nebo že „Německo potřetí začalo světovou válku, jen trochu jinak.“ To vede Putnu k závěru, že i Jan Petránek se přidal k těm, kdo u nás opakují teze propagandy ruského režimu.

Petránka označuje za jednoho „z doyenů české žurnalistiky, který už nemá ničeho zapotřebí a který toho tolik ví o sovětském režimu i o starších ruských dějinách.“ Proto jsou Petránkovy výroky pro Putnu „nevýslovně smutné a těžko vysvětlitelné“.

„Ani věk, ani zkušenost, ani statečnost v předchozích válkách s prolhanými režimy zjevně nejsou zárukou, že člověk nepodlehne a nepopře všechno, čím býval,“ uzavřel Putna své zamyšlení.

Zhruba před měsícem europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) na sociální síti okomentoval rozhovor, který krátce předtím poskytl Petránek veřejnoprávnímu Radiožurnálu: „Je mi líto, že se můj bývalý kolega Honza Petránek stal částí prokremelské a protiukrajinské páté kolony u nás. Je to skoro zákon: když dojde na lámání chleba, vyplouvá pravda na povrch.“

Petránek v rozhovoru pro Radiožurnál hovořil o tom, že zabrání Krymu byl obranný tah, aby Rusko nepřišlo o nejdůležitější vojenskou základnu. „Ve chvíli, kdy pravý sektor a fašizující skupiny provedly převrat v Kyjevě, tak Rusko pochopilo, co pro ně znamená zpráva, že na Krymu tři ukrajinské společnosti budují komplex budov, aby se tam usadila CIA,“ řekl Petránek a dodal, že kdyby Putin nevpadl na Krym, do dvou let by ho podřízla jeho vlastní militantní skupina. Novinářovo tvrzení, že převrat v Kyjevě provedl Pravý sektor a fašizující skupiny, Štětina ve svém příspěvku výslovně vypíchl.

Celý text Martina C. Putny najdete ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

22:24 Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

Na facebooku Trikolóry vyšlo stanovisko strany k situaci v Maďarsku a v Polsku. „Je ostudné, když vý…