„Jeníčku, pacholíčku, ty chceš dostat přes držtičku?“ Pražský politik Čižinský tlačí do Dopravního podniku jméno, z něhož se prý lidem zvedá žaludek

6. 5. 2019 12:01

A zase ten Dopravní podnik české metropole, který se opět stává středobodem mocenských zájmů. Ačkoli na mnoho nejasností a pochybení upozornily ParlamentníListy.cz opakovaně, současný šéf tohoto kolosu Petr Witowski s nimi moc nezmůže. Už i on zjistil, že Prahu ovládají zejména zákulisní machinace a často nenápadní politici. Mezi nimi je i dvojice Petra Kolínská a Jan Čižinský.

„Jeníčku, pacholíčku, ty chceš dostat přes držtičku?“ Pražský politik Čižinský tlačí do Dopravního podniku jméno, z něhož se prý lidem zvedá žaludek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Anketa

Zaslouží si Jaromír Jágr od Zemana vyšší státní vyznamenání, než jaké dosud má?

hlasovalo: 12275 lidí
Ano, ta Petra Kolínská (Zelení), která byla v letech 2006 až 2010 a opět v letech 2014 až 2018 zastupitelkou hlavního města Prahy a působila rovněž jako náměstkyně pražské primátorky Krnáčové. Po volbách v loňském roce však měla utrum a na magistrátu ji už nenajdete. Zelení získali ani ne dvě procenta. Ovšem Kolínská si nemůže stěžovat. Zřejmě jako jediná ze staré garnitury obhájila svůj post v Dopravním podniku hl. m. Prahy, kde doteď působí ve složení dozorčí rady. Proč tam zůstala a k čemu je jako zástupkyně Zelených vhodná, na to neexistuje oficiální odpověď.

Neoficiální však ano. O pokračování této političky Zelených měl pečovat nenápadný poslanec a současně i starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský. Jemu se v roce 2018 podařil poměrně heroický výkon, když s politickým uskupením PRAHA SOBĚ získal 16 procent a třináct mandátů na velké radnici hlavního města České republiky. Od té doby se po něm slehla zem. Co se naší redakci podařilo zjistit, je, že Čižinský měl eminentní zájem především na dvou společnostech: jednalo se o TSK (velmi lukrativní Technická správa komunikací hl. m. Prahy) a posléze i Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

U DPP bychom pro dnešek zůstali.

Když někdy v prosinci loňského roku mailem informovala Petra Kolínská radní pražského magistrátu, že by chtěla do Dopravního podniku vrátit nechvalně proslulého Lukáše Krumla, řada z těchto vysokých městských funkcionářů si poklepala na čelo. Nechtěli ho tam, jelikož je podle všeho spojen s řadou nejasností a především s osobou Jana Šurovského. Tento člověk, jehož provázelo několik skandálů, i nadále zastává v DPP dvě klíčové funkce: je členem představenstva a rovněž technickým ředitelem pro povrch. Pro podzemí zřejmě nemá důvěru, dalo by se v nadsázce uvést.

Propojení Šurovského, Krumla, Kolínské a Čižinského ovšem budí rozpaky doteď. Proč? Jelikož se po prvním pokusu ze zimy 2018 pokusila zmíněná čtveřice o jeho dosazení znovu. V dubnu 2019. To nám potvrdili nejen dva koaliční politici na magistrátu, ale taktéž naše zdroje v Dopravním podniku a v soukromé sféře.

Proč ale Kruml, který byl v minulosti v podstatě jen vyšším investičním úředníkem DPP, budí tolik emocí?

„Lukáš Kruml, bývalý projektový manažer V.A, je úzce spojován s realizátory stavby V.A a s developery, dnes pro jednoho z nich pracuje. Za jeho působení právě vznikaly problémy s fakturacemi, zvlášť pak například navýšení (vícenákladů) při stavbě a zařízení stavenišť. Dále pak je potřeba brát na vědomí spor Krumla s DPP ohledně odměn, které měl domluvené a pak i podepsané pouze s tehdejším a zas už stávajícím technickým ředitelem Janem Šurovským,“ uvedl náš zdroj.

O podivných praktikách zaměstnance Šurovského jsme psali například zde.

Z aktuálního životopisu na serveru Linkedin.com:

ParlamentníListy.cz proto začaly zjišťovat, jaká snaha vede Čižinského s Kolínskou, aby Krumla znovu vrátili do Dopravního podniku. Dodejme, že měl mít na starost metro D, což je z hlediska investic a potenciálního byznysu zlatý důl. A navíc plný briliantů…

Petra Kolínská nebyla schopna jakkoli odpovědět. Dopravní podnik po řadě urgencí přiznal, že o Krumla nestojí. „Aktuálně nemáme informace o tom, že by pan Lukáš Kruml měl nastoupit do DPP jako projektový manažer metra D,“ řekla nám za DPP Hana Pohanová.

Na to, zdali ze soukromé sféry míří dopravním větrem ošlehaný Kruml zpět „do městského“, jsme se ptali také u jeho stávajícího chlebodárce, u firmy AFI Europe. Ta mimochodem podniká od Bulharska po Německo a je logické, že potřebuje úzkou provázanost na volené zastupitele a spřízněné úředníky, aby mohla své projekty realizovat.

„Pan Lukáš Kruml není zaměstnancem naší společnosti, ale pracuje pro naši společnost na našich zakázkách jako externí spolupracovník. V současné době s ním žádná jednání ohledně výkonu jeho pracovní činnosti nevedeme,“ sdělili nám zástupci AFI Europe. Sám Kruml tuto informaci potvrzuje svým oficiálním zápisem v životopisu, kde má ovšem na prvním místě uvedenou pozici „poradce generálního ředitele ve společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost“.

Náš zdroj z DPP však vidí v celé operaci výrazný tlak na byznysový potenciál.

„Já se to dozvěděl, protože ho tlačí Martin Horák, bývalý ekonomický ředitel. Co jsem slyšel, šéf Dopravního podniku je proti. Horák je teď navíc jedna ruka se Špringlem, tedy ve spojení s obsazením postu bezpečnostního ředitele bratrem Petra Adama to bude zajímavé, co se tady děje," uzavřel s tím, že „nejde o nic jiného než mít správného člověka na správném místě, kdy se řeší stovky milionů, z čehož je lidem v DP špatně od žaludku. Už jsme si i připomněli pohádku o jezinkách, jak Jenda Čižinský strčí dva prstíčky a nakonec dostane přes pusu…“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…