„Kdyby ty hovada...!“ Přemysl Sobotka během křtu nové publikace o srpnu 68 prozradil, jak jsme kvůli řádění Sovětů mohli přijít o Václava Havla

17.08.2017 16:10 | Zprávy

REPORTÁŽ Dva historikové Vojenského historického ústavu, Ivo Pelčoch a Prokop Tomek, napsali novou publikaci na téma okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Kniha nese název „Okupace 1968 a její oběti“. Podtitul publikace, která zpřesňuje počet obětí a přibližuje jejich životní osudy, zní „Nové pohledy na invazi armád Varšavské smlouvy do Československa roku 1968, počátek okupace a její oběti“. Kmotrem knihy, jejíž křest proběhl v prostorách Armádního muzea na pražském Žižkově, byl bývalý předseda Senátu Parlamentu ČR za ODS a nynější náměstek hejtmana Libereckého kraje Přemysl Sobotka. Sobotka se během představení knihy svěřil se svými osobními zážitky a připomněl, jak jsme kvůli srpnové invazi mohli přijít o svého prvního polistopadového prezidenta.

„Kdyby ty hovada...!“ Přemysl Sobotka během křtu nové publikace o srpnu 68 prozradil, jak jsme kvůli řádění Sovětů mohli přijít o Václava Havla
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Kniha Okupace 1968 a její oběti otevírá nové perspektivy

Přemysl Sobotka podle svých slov neváhal ani na vteřinu nad tím, zda se křtu nové publikace o srpnové invazi účastnit. „My jsme se ráno probudili a viděli ta letadla na nebi a později jsme se z československého rozhlasu dozvěděli, co se děje. Tak nás zamrazilo,“ zrekapituloval Přemysl Sobotka, co zažil v Liberci jako pamětník invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Publikace s názvem Okupace 1968 a její oběti o rozsahu více než tří set stran zpřesňuje počet udávaných obětí srpnového vpádu. „Zpřesnili jsme dosud uváděný počet obětí ze 108 na 137,“ uvedl na tiskové konferenci jeden z dvojice autorů Prokop Tomek. Zároveň se historikům díky spolupráci s rodinami pozůstalých podařilo objasnit osudy některých dosud neznámých z nich a získat i některé nové fotografie. Historikům se podařilo vypátrat i nejstarší oběť srpnové invaze, dosud naprosto neznámou. Podle Tomka jí je Antonín Abrhám, legionář, který prošel anabází na transsibiřské magistrále, a byl příslušníkem posádky obrněného legionářského vlaku Orlík. Abrhám byl v srpnu 1968 usmrcen sovětským tankem ve věku 91 let. „Kniha popisuje vývoj nejen český, ale pokrývá i události na Slovensku, kde zejména v Bratislavě byly srpnové dny velice dramatické,“ zmínil druhý z dvojice autorů, historik Ivo Pejčoch.

Kmotr publikace, dlouholetý politik ODS Přemysl Sobotka, během prezentace knihy zavzpomínal, jak během invazního dne působil v Liberci jako lékař a musel zasahovat přímo v terénu. Z města se podle něj ozývalo „třáskání“. „My jsme koukali jako blázni, co se děje, a tam se na náměstí střílelo.“ „Když sanitky začaly vozit zraněné, tak jsme byli trošku chaotičtí, nikdo z nás si například nevzpomněl na třídění raněných. Snažili jsme se ale maximálně,“ vzpomněl Sobotka. „Nikdy nezapomenu na to, jak tam přivezli pána na nosítkách a evidentně byl mrtvý a já se ptám svého kolegy, co mám udělat,“ uvedl. „On řekl, sestra ti dá injekci a ty mu dáš do srdce adrenalin. Začal jsem přemýšlet, jak to udělat správně, ale pán už bohužel nenaskočil,“ zavzpomínal na dramatický zážitek bývalý senátor. „Ve výsledku devět mrtvých a skoro padesát zraněných bylo na malý Liberec poměrně děsivé číslo,“ svěřil se Sobotka.„Pro mě to byla poslední kapka. Táta mě učil, že každý -ismus je hrůza a ono se to potvrdilo toho 21. srpna,“ upřesnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …