Kommersant: Putin bude v Minsku osobně jednat s Porošenkem

20.08.2014 12:01

Ruský prezident Vladimir Putin hodlá během summitu v Minsku příští úterý osobně jednat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. S odvoláním na kremelské zdroje to dnes napsal obvykle dobře informovaný ruský list Kommersant. Další jednání prezidentů se prý připravuje na první polovinu září do Paříže.

 Kommersant: Putin bude v Minsku osobně jednat s Porošenkem
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin

Minskou vrcholnou schůzku svolal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Kromě Putina a Porošenka má přijet i kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev a z Bruselu tři komisaři Evropské unie. Jednat se má o řešení ukrajinské krize, asociační smlouvě Kyjeva s Evropskou unií a energetické bezpečnosti.

Oficiálně o setkání Putina s Porošenkem v Kyjevě ani Moskvě nikdo nehovoří, uvádí Kommersant. Jeho zdroje v Kremlu ale ujišťují, že schůzka se připravuje. Porošenkův vicekancléř Valerij Čalyj ruskému listu řekl, že jednání v Minsku odstartuje „reálný vyjednávací proces zaměřený na urovnání ukrajinské krize".

Putin se s Porošenkem sešel zatím jen jednou. Stalo se to v červnu v Normandii během oslav 70. výročí spojeneckého vylodění za druhé světové války. O skutečné jednání ale tehdy nešlo, státníci besedovali sotva čtvrt hodiny v přítomnosti prezidentů Francie a Německa.

Další možností může být zářijová schůzka prezidentů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie

Další setkání prý bylo plánováno na polovinu července do Brazílie. Porošenko - na rozdíl od Putina - ale tehdy cestu na světový fotbalový šampionát kvůli vyhrocené politické situaci zrušil.

Podle Kommersantu nemusí být chystaný rusko-ukrajinský summit v Minsku na dlouhou dobu poslední. Zvažovala se prý možnost další prezidentské schůzky na konci srpna na Slovensku během oslav 70. výročí Slovenského národního povstání. Podle diplomatických zdrojů ale ruskou delegaci nejspíš povede ministr obrany Sergej Šojgu.

Další možností proto bude schůzka prezidentů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie, kterou na první polovinu září připravuje francouzský prezident François Hollande, uvedl Kommersant.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…