„Lhostejnost otevírá dveře zlu“. Středula pozdravil Václavák Václavem Havlem

08.10.2022 12:28 | Reportáž

Je tu další demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS). Tentokrát ji organizují odbory a nese název Pět minut po dvanácté. Odboráři v čele s prezidentským kandidátem Josefem Středulou, předsedou ČMKOS, názvem akce naznačují, jak rychle vláda pětikoalice pomáhá, či spíše nepomáhá lidem v časech energetické a inflační krize. Na náměstí to od 12:05 pořádně vřelo. Účastníci dávali jasně najevo, co si o vládě Petra Fialy myslí. Nahlédněte.

„Lhostejnost otevírá dveře zlu“. Středula pozdravil Václavák Václavem Havlem
Foto: Screen Youtube
Popisek: Josef Středula při demonstraci na Václavském náměstí

„Pět minut po dvanácté“ to vypuklo. Odstartovala další demonstrace proti vládě Petra Fialy. Po bouřlivém září – kdy demonstrace svolávali komunisté, SPD nebo iniciativa Česká republika na 1. místě s organizátorem Ladislavem Vrabelem – se na počátku října kormidla protestů chopily odboráři v čele s prezidentským kandidátem Josefem Středulou. Odbory akci nazvaly Pět minut po dvanácté, aby ukázaly, jak moc vláda pětkoalice zaspala při hledání řešení dnešní energetické krize.

Alce se koná na Václavském náměstí a nespokojení občané se na ni začali scházet dlouho před dvanáctou. Nesli si s sebou české vlajky i transparenty, na kterých na rovinu oznamovali, co si o Fialově vládě myslí.

Českomoravská konfederace odborových svazů, v jejímž čele stojí právě prezidentský kandidát Josef Středula, vládě vyčítá, že svou nečinností nechala vystoupat inflaci nad 17 %, což je jedno z nejvyšších čísel v EU, a mnoha lidem teď docházejí finanční prostředky i na základní obživu a k zajištění bydlení.

Demonstrace v Praze

Středula dokázal svolat masovou demonstraci na Václavské náměstí v časech vlády Petra Nečase, když byl ministrem financí Miroslav Kalousek. A jak již bylo řečeno, Ladislav Vrabel se svými kolegy dokázal 3. září na Václavské náměstí dostat napoprvé asi 70 tisíc lidí a v závěru září několik desítek tisíc lidí. Středula očekává, že odborářskou demonstraci podpoří také desítky tisíc lidí.

Přibližně hodinu před začátkem demonstrace už se na náměstí pohybovaly stovky odborářů.

Všechny přivítala místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. Z pódia na Václavském náměstí viděla desítky vlajek jednotlivých odborových svazů, včetně praporů OS KOVO.

„Cílem této demonstrace je dát vládě jasný vzkaz, že každý, kdo poctivě pracuje, má právo na důstojný život. Každý, kdo je kvůli svému zdravotnímu stavu odkázán na pomoc druhých, má právo na slušný život. A každý, kdo se stará o své děti, má taky právo na slušný život. Proto vyzýváme vládu, začněte přijímat taková opatření, která zabrání pádu lidí do chudoby,“ hřímala z pódia Sokolová.

Odpovědí jí byl hřmot desítek trubek a houkaček, které si demonstranti přinesli s sebou. A Sokolová jedním dechem požádala všechny účastníky, aby se během akce zdržely vulgárních či agresivních projevů.

Poté promluvil Středula.

„Ahoj všem. Přeji vám všem pěkný den, tady na Václavském náměstí v Praze. Nepřišli jsme sem proto, že bychom neměli co na práci. Přišli jsme sem proto, protože se bojíme o naši budoucnost. A v této chvíli začala demonstrace odborových svazů v Bratislavě. Proti stejné věci. Proti chudobě,“ oznámil Střerdula.

Václavským náměstím zazněl pozdrav slovenských odborů na podporu demonstrací.

Po Středulovi dostala prostor Dagmar Žitníková, šéfka odborové organizace pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách. Poděkovala všem za to, že přišli.

„Máme strach z budoucnosti. Máme strach z toho, co přijde. Zda zvládneme běžný život. Vezměte si třeba máslo, které stálo před půlrokem 30 korun, a dneska stojí 80. A kolik bude stát na Vánoce olej, který dnes stojí 80, z dřívějších 30. Je to normální?“ zeptala se demonstrantů.

A Středula hned pokračoval. Citoval slova Václava Havla a připomněll jeho slova, že „lhostejnost otevírá dveře zlu“. Poté přislíbil, že během demonstrace promluví ještě jednou. A dal prostor jiným.

Žitníková zdůraznila, že ten, kdo teď musí konat, jsou poslanci, senátoři a vláda. Podle ní má vláda zastropovat ceny potravin u výrobců. A má také pomoci řešit problémy s bydlením. „Chceme žít v prostorách, kde se zase budou tísnit tři generace? Chceme to? Nechceme!“ volala z pódia.

Připomněla, že ve zdravotnictví fungují regulované ceny už dlouho. Proto se neplatí za léky plné ceny. „Veřejné služby, za které tady dneska stojím, se  starají o vaše zdraví, o vaše bezpečí, o vaše děti a o to, až budete staří a nemocní, aby vám měl kdo pomoct,“ volala z pódia. ¨

Poté se obrátila na vládu. „Vládo – hledej způsoby; pokud je hledat nechceš, tak to předej jiným!“ uzavřela Žitníková své vystoupení. Odpovědí jí opět by zvuk desítek trubek a klaksonů.

Hodina utekla jako voda, na pódiu se vystřídalo několik řečníků. A krátce po j13. hodině dostal Středula slovo podruhé.

„Ještě jednou dobré odpoledne. Vládo, uvědom si, že lidé, kteří se nebojí říct svůj názor, nebojí se demonstrovat, tak nerozdělují společnost. Česko rozdělujete vy – a sice na to pro bohaté, a to pro chudé! Už v lednu tohoto roku jsme vládě řekli – vládo, máš tady zákon o cenách, už od roku 1990 a můžeš zastropovat ceny! Ale vláda bohužel v této věci udělala velmi málo. ... Je to náhoda, je to úmysl, nebo je to neschopnost!?“ upozornil Středula.

Jiné země v EU ceny už dlouho zastropovávají. Tak to vidí Josef Středula. ¨

„My jsme dnes tady proto, aby vláda jednala hned, dnes a co nejrychleji. Pokud lidé začnou šetřit, přestanou nakupovat, to zpomalí výrobu, tím vzroste nezaměstnanost. To vládo nechceme!!“ křičel z plných plic šéfodborář.

Uvítal, že vláda pomáhá živnostníkům i středním firmám, ale jednom dechem dodal, že kabinet musí pomoct i velkým firmám. Podle Středuly je i těmto velkým firmám bez nejrůznějšího obelhávání zapotřebí pomoct.

Poté Středula přišel ještě s jedním apelem – s apelem na ukončení války na Ukrajině.

„Udělejme všechno pro to, abychom tu situaci vyřešili a vrátili se k mírovým řešením. My, jak tady stojíme, tak se snažíme hledat dohody, ale my od vás – vládo – musíme cítit, že se chcete dohodnout. My chceme důstojnou práci a důstojné mzdy. Včetně mzdy minimální. Vládo, zvedni ihned minimální mzdu na 18.200 korun!“ přišel s jednoznačným požadavkem Středula.

Dotkl se také tématu důchodů. Ty mají být podle předsedy ČMKOS důstojné. „My bychom rozhodně chtěli, aby lidé, kteří mají těžkou práci, tak aby mohli do důchodu dříve bez hrozby snížení důchodů,“ žádal.

Poté zdůraznil, že odboráři ctí výsledky voleb, ale trvají na tom, že zvolení politici musí českým občanům pomáhat.

„My, odboráři, jsme demokraté. My respektujeme výsledek voleb. Ale vládo, pokud si zvolena, tak konej! Konej ve prospěch lidí i firem!“ žádá Středula.

Konstatoval, že odbory jen nečekají, s čím přijde vláda, a odbory se snaží se předkládat vlastní návrhy na řešení.

„Ale vládo – pokud to nezvládáš, tak konej jinak, nebo to předej někomu jinému! Nadcházející čtvrtek se sejdeme s prezidentem republiky a budeme řešit otázku cen energií. Vládo, konej!! My požadujeme, abyste se začali starat o Českou republiku s vážností situace, jaká nastala!“ žádá důrazně Josef Středula.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …