„Lovce Rusů semlel vlastní způsob práce“. Redaktor Hynek v ČT odstaven

02.03.2024 8:35

„Tak nám v ČT nějak zhasínaj největší morální majáci!“ upozornil komentátor Petr Holec na postupný odchod reportérů České televize. Marek Wollner, Jakub Železný a nyní si bere neplacené volno Jiří Hynek. O volno údajně zažádal ze zdravotních důvodů, jeho jméno však figuruje ve vyšetřovacím spisu kauzy IKEM, kdy měl Hynek údajně slibovat ovlivnění mediálního výstupu kauzy a pokusit se ovlivnit ministra zdravotnictví v souvislosti s výpisem konkurzu na ředitele IKEMu. Mluvčí ČT potvrdila, že se k České televizi dostaly ohledně některých aktivit reportéra Hynka „varovné indicie“.

„Lovce Rusů semlel vlastní způsob práce“. Redaktor Hynek v ČT odstaven
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Ano je pravda, že jsem požádal o neplacené volno, a to zejména ze zdravotních a rodinných důvodů. Práce byla zejména v posledních dvou letech tak stresová a zdravotních důvodů jsem se nedokázal zbavit, že jsem z toho kruhu musel vystoupit,“ uvedl reportér ČT Jiří Hynek na svém účtu sociální sítě X už 29. února.

Serveru Novinky.cz pak sdělil, že o volnu uvažoval už od loňského listopadu kvůli dlouhodobým problémům se žaludkem. „Bylo to ryze moje rozhodnutí, protože se potřebuji vzpamatovat,“ řekl Hynek s tím, že neplacené volno si vzal na dobu neurčitou už před dvěma týdny.

Více se chce ve volnu věnovat rodině. „Rád bych pomohl manželce Martině, která je také pracovně zaneprázdněná a ve spojení s domácností přetížená,“ řekl reportér. Hynek je ženatý s moderátorkou pořadu Sama doma, Martinou Hynkovou.

Mluvčí televize Vendula Krejčová začátkem 1. března potvrdila, že Hynek požádal o neplacené volno a ČT mu jakožto dlouholetému zaměstnanci vyšla vstříc. „Jak už vedení zpravodajství ČT sdělilo, Jiří Hynek požádal od minulého týdne o neplacené volno z osobních a zdravotních důvodů. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouholetého zaměstnance ČT, rozhodlo se mu vedení zpravodajství a generální ředitel České televize vyhovět,“ sdělila Krejčová.

V poslední době se Hynek věnoval mimo jiné reportážím zaměřujících se na majetek ruských oligarchů v České republice. Seznam Zprávy informovaly, že Hynkovo jméno figuruje i ve vyšetřovacím spisu v kauze IKEM. S bývalým náměstkem IKEMu Jiřím Malým, který je obviněný z vydírání lékařů Jana Pirka a Ivana Netuka, měl Hynek řešit pokrytí mediální kauzy.

Mluvčí ČT potvrdila, že se k České televizi dostaly ohledně některých aktivit reportéra Hynka „varovné indicie“. Vysvětlení ponechala na Hynkovi samotném. „Nyní se k nám pouze z médií dostaly některé varovné indicie, které se týkají aktivit Jiřího Hynka. V této chvíli ale nemáme k dispozici žádná ověřená nebo potvrzená fakta. Vysvětlení je především na Jiřím Hynkovi. ČT vše posoudí a vyvodí případně další kroky. Dbát přitom bude hlavně na dobrou pověst ČT,“ uvedla Krejčová.

Hynek měl podle úředního záznamu GIBS, které má redakce Seznam Zpráv podle svého tvrzení k dispozici, s bývalým náměstkem IKEMu řešit i okolnosti konkurzu na ředitele IKEM. Hynek údajně Malému sliboval, že se pokusí ovlivnit ministra zdravotnictví, aby ministerstvo konkurz nevypisovalo.

„Bylo by dobré, kdyby se to obešlo bez toho nesmysl konkurzu… to je vždy nepřehledný,“ napsal Jiří Malý loni v dubnu Hynkovi.

„Něčím ho zkusím přesvědčit,“ odepsal reportér.

V souvislosti s kauzou vydírání v IKEMu pak sliboval ovlivnění toho, jak se zpráva bude v ČT prezentovat. „Takže. Nebude to reportáž, jen rozepsanec. Tedy krátká čtená zpráva plus vaše vyjádření,“ napsal Hynek Malému.

Zda reportérovo neplacené volno souvisí s vyšetřováním kauzy v IKEMu, Hynek na sociálních sítích odmítl. Ovlivnit vysílání ČT, politiky nebo kolegy redaktory, se také nikdy nepokusil, útržky konverzace, které viděl podle něj nejsou autentické.

„Nikdy. Viděl jsem některé útržky komunikace, které považuji za vytržené z kontextu a nepovažuji je tak za zcela autentické. Mají navíc pocházet z jedné aplikace a vím, že s aktéry kolem IKEMu jsem komunikoval několika kanály, kde jsem výslovně upozorňoval, že nebude žádná medializace kauz, které jsme řešili na místě, neb nemám dostatečné podklady,“ napsal na X.

Svou motivaci vysvětlil následovně: „Někdy před rokem a půl jsem se dozvěděl v rámci pátrání kolem vazeb na Rusko, že měl jistý člověk z IKEMu za asistence lidí napojených na politiky létat soukromým letadlem do Ruska ošetřovat oligarchy. Navíc za asistence FSB.“

FSB, nebo-li Federální služba bezpečnosti, je hlavní domácí bezpečnostní službou Ruské federace.

Hynek pokračoval s tím, že postupně dostal informace, že někteří lidé z IKEMu jsou napojeni na tzv. pražské kmotry. „Mojí motivací bylo dostat se do toho prostředí a zkusit natočit a zaznamenat důkazy případně schůzky s těmito lidmi. Snažil jsem se také v tom duchu komunikovat, abych nějakým způsobem vzbudil jejich důvěru,“ uvedl a dodal, že okolo kauzy IKEM komunikoval s více lidmi, nikoliv jen s bývalým náměstkem Malým.

K Hynkovu neplacenému volnu v ČT se vyjádřil na sítích i mediální expert Vadim Petrov. „Tak nám lovce Rusů semlel způsob vlastní práce,“ komentoval a navrhl možné řešení. „ČT může ve stylu Fialy říct, že za odchod Hynka z obrazovky může Putin nebo mu ve stylu Hrad – Vohralíkova poděkuje za skvělou práci nebo ve stylu Jakuba Železného může odchod vysvětlit zdravotními důvody, o což se Hynek sám snaží.“

„Kdyby ale Hynek nebyl sám tím postiženým, dokázal by skrze své možnosti reportéra ČT jednou provždy sám sebe doživotně zdiskreditovat. Kdo, s čím zachází…“ napsal Petrov na svůj facebookový profil.

Komentátor Petr Holec upozornil na to, že „v ČT zhasínají největší morální majáci“. Zmínil Marka Wollnera, který byl svou bývalou podřízenou Markétou Dobiášovou obvinění z obtěžování a bossingu. Na jaře 2024 se Wollner chystá vydat s odkazem na to knihu s názvem Mňoukání koček.

Holec také připomněl novináře Jakuba Železného, který se z obrazovek stáhl ze zdravotních důvodů koncem roku 2023.

„Tak nám v ČT nějak zhasínaj největší morální majáci! Nejdřív mňauky Wollner, pak Železný a teď i Hynek? Člověk by si skoro mohl myslet, že nám neříkají pravdu,“ napsal Holec. „Z tohohle bude takový novinářský Vyprávěj a taky Štvanice z majora Zemana. Začíná mě to ale bavit a rád bych se taky infiltroval. Napadají mě vyšší koncesionářský poplatky, vysoká kvalita práce musí být v ČT zachovaná."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hynek měl být na hodinu vyhozen z ČT, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 02.03.2024 9:54:55
když kdysi mluvil o stávajícím premiéru Babišovi jako o "bývalém". Ani se nenamáhal omluvit. Scénář je vždy stejný: primitivové typu Železného a Hynka se dopouštějí beztrestných přešlapů ( nejdřív malých, pak velkých) a postupují ve své samolibosti pořád dál a dál při vědomí, že oni "mohou, protože oni vědí všechno líp". Pokud jim instituce rychle nezarazí větry, dostanou se při svém pocitu stupidní neomylnosti VŽDY!!!! k bodu, kdy udělají ostudu nikoli sobě, ale instituci samé. Takových samolibých blbů jsou plné fabriky, v ČT je jich pouze procentuálně víc. Ušlápnuté vedení a kvílivé snahy o vrácení se do řady se s těmi psychopaty míjí, bavit se s nimi nemá cenu. Rozdíl je v jediném: když jsou takoví lidé ve válcovně trub nebo drůbežárně, tak je to jen ke škodě fabrice. Ovšem když je jich plná VEŘEJNOPRÁVNÍ!!!!! televize, je to celkem problém a není divu, že se polovině národa za tento aušus nechce platit. Do konce čtvrtletí ještě vyhodit Moravce s Fridrichovou a můžete se pustit do nápravy a zvýšit koukatelnost.

|  18 |  0

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…