„Lžou. Už je nejde hájit.“ Konec u Pirátů. A ozval se i Bartošův nepřítel

01.12.2021 9:17 | Ze sítí

Piráti se většinově vyslovili se vstupem jejich strany, ač nemá velké zastoupení v Parlamentu, do vlády. Ne všichni jsou ale se směrováním pirátské strany spokojeni. Včera oznámil svou rezignaci na členství Petr Daubner, bývalý kandidát Pirátů do Senátu. „Uvnitř strany začali být mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci,“ posteskl si. A není sám, kdo tento proud u Pirátů popsal. Při volbách ho pak ani nebavilo lidi přesvědčovat, ať jeho stranu volí a sám jí hodil hlas jen se sebezapřením. K věci se ozval i pirát Kapounek, který letos nelichotivě zmínil manželku samotného předsedy Ivana Bartoše.

„Lžou. Už je nejde hájit.“ Konec u Pirátů. A ozval se i Bartošův nepřítel
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pirátští poslanci 2021-2025

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42813 lidí
Gymnaziální učitel byl dle svých slov u Pirátů čtyři roky a pátý už nebude. Nastoupil v roce 2017 a myslel, že do liberálně středové strany. „Líbilo se mi, že se klade důraz na transparentnost, na jasná pravidla, kterými by se všichni politici měli řídit a kterými bychom se měli řídit i my, Piráti,“ popsal. Podle Daubnera byli u Pirátů zastoupeni jak pravičáci, tak levičáci a různorodost se mu zamlouvala. „Čestnost a upřímnost v jednání pro mě byla víc než nějaká vytříbená ideologie,“ prozradil své osobní hodnoty.

Tato atmosféra z roku 2017 ovšem dle jeho mínění u Pirátů vymizela. „Uvnitř strany začali být mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci, kteří se bůhví proč označují jako progresivisté,“ popisuje skoro 49letý pedagog změny, ke kterým došlo hlavně za poslední rok, ale děly se prý i dříve.

A Piráti si přestali být všichni rovni. „Principy, které pro Piráty vždy platily (například nekumulace funkcí), najednou už neplatí, i když je máme v našich vnitřních pravidlech, respektive platí jen pro někoho. Čím dále více se rozmáhá manipulace a někteří vysoce postavení Piráti vysloveně lžou,“ popsal své zkušenosti.

Dalším neduhem je prý to, že vedení nekomunikuje se členy. Za tím Daubner vidí snahu se vyvléct z odpovědnosti za volební debakl, kvůli kterému mají Piráti jen čtyři poslance. „Způsob, jakým jednali čelní představitelé o našem vládním angažmá, byl také tristní. Najednou ale nikdo za nic nenese odpovědnost. Ani za zpackanou koalici s hnutím STAN, za příšernou volební kampaň. Ani slovo o volebním neúspěchu. Důležitá jsou jenom korýtka pro některé vyvolené, principy už nás najednou nezajímají,“ míní Daubner. Dodejme, že pirátská členská základna se velkou většinou vyslovila pro to, aby Piráti ve vládě byli.

Petr Daubner

Učitel se svěřil, že ho nebavilo přesvědčování lidí ve svém okolí, aby v parlamentních volbách svůj hlas dali právě České pirátské straně. „Já sám jsem v říjnu do Sněmovny volil koalici Pirátů a STAN s dost velkým sebezapřením. Ale už se nemůžu se současným směřováním strany ztotožnit. Tak jsem ze strany vystoupil,“ dodal s tím, že pak byl některými členy označen za odpadlíka. Ale podle jeho názoru mohl dopadnout i hůře.

O frakcích v pirátské straně v létě mluvil další pirát, Petr Kapounek. Tehdy se řešila kauza Dominika Feriho. „U Pirátů existuje skupina lidí, kteří chtějí do českého práva implementovat západní Me Too. A protože vědí, že v demokratické diskusi to neobhájí, vedou svůj boj skrz média. Dlužno dodat, že s nimi umí pracovat brilantně,“ popisoval.

Tito lidé, aktivisté a příznivci genderové teorie, ho prý chtěli politicky zlikvidovat před krajskými volbami. „Na přístupu těchto genderfanatiků je děsivé to, že vidí svět absolutně černobíle. Muž, který někdy nějak projevil sexualitu, je automaticky násilník a basta. Na okolnostech nezáleží,“ uvedl.

„Výše popsaná fanatická ideologie pramení v pirátské straně ve stejných kruzích, kde se vymazává pohlaví z občanek a bojuje proti kapitalismu. Nejedná se o velký počet lidí, spíše jde o několik desítek, z nichž skutečně aktivní jsou v tomto spíše jednotlivci,“ odhalil a dodal, že toto křídlo by nasměrovalo Piráty do formy novodobé KSČ. „Otázka je, jak se bude dařit tomu vzdorovat v novém obsazení Sněmovny. Bojím se, že to bude horší a že z pirátské strany se definitivně stane progresivní levice. Pokud jí už není,“ obával se tehdy Kapounek a proti jeho slovům se vymezil předseda strany Bartoš, který tvrdil, že Kapounek jen neunesl, že nebyl nominován na čelo kandidátky. Kapounek totiž tehdy obvinil z prosazování západních levicových myšlenek ve straně i jeho ženu.

Právě Kapounka mrzí, že Daubner ze strany vystoupil. „To je ovšem velká chyba. To už v tý straně nikdo normální nezbyde. Lepší je bojovat předem prohraný boj s pocitem, že jsem to nevzdal. Nechci nechat stranu jim,“ narážel na jím zmíněné levicové křídlo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

21:43 „Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

Bývalý guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger měl v pátek nehodu v losangeleské čtvrti Bre…