„Mír? Vzdát se Rusku?!“ Matěj Stropnický vyzdvihl Babišova slova. Podívejte se, jak dopadl

15.12.2022 17:15 | Ze sítí

Někdejší lídr Zelených Matěj Stropnický se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že vítá, že „požadavek míru“ v tuzemsku začíná mít „nepříliš spolehlivého, ale mocného spojence“, jímž je prý expremiér Andrej Babiš (ANO). Stačilo to k tomu, aby v komentářích za tato slova dostal tvrdě naloženo. „Vy jste vážně kolosální klaun. Všichni kromě Putina chtějí mír. Stačí, aby se Rusáci z Ukrajiny stáhli, a mír bude hned zítra,“ spustil jeden z přispěvatelů na Stropnického s tím, že „tohle není mír, o kterém blábolí“ on, „Bureš“ nebo „kolaboranti kolem SPD“. „Nesmysl,“ bránil se následně politik.

„Mír? Vzdát se Rusku?!“ Matěj Stropnický vyzdvihl Babišova slova. Podívejte se, jak dopadl
Foto: Repro FB Matěj Stropnický
Popisek: Matěj Stropnický s půllitrem Budvaru

Anketa

Kterého kandidáta nejvíc NECHCETE ve 2. kole volby prezidenta?

13%
66%
21%
hlasovalo: 35144 lidí
Stropnický, jenž v posledních volbách do Sněmovny neúspěšně kandidoval z druhého místa pražské kandidátky ČSSD společně s lídryní kandidátky, jíž byla exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, a společně prosluli svou předvolební kampaní „Hustá dvojka“, se na svém facebookovém profilu v uvedeném příspěvku vyjádřil dosti smířlivě k bývalému premiérovi a nynějšímu prezidentskému kandidátovi Andreji Babišovi (ANO).

Učinil tak skrze text hovořící o válce na Ukrajině – kterou Rusko napadlo letos v únoru, avšak již předtím od roku 2014 okupovalo ukrajinský poloostrov Krym a zasahovalo též do konfliktu na Donbasu – a především o Babišovu postoji k válečnému dění.

Bývalý předseda Zelených si povšiml, že právě Babiš je podle něj „mocným spojencem požadavku míru“ a citoval jeden z Babišových výroků, který to dle něj ilustruje.

„Koukám, že začíná mít v tuzemsku požadavek MÍRU nepříliš spolehlivého, ale mocného spojence: ‚Lidé nechtějí válku. A my chceme mír. Ti světoví politici, a já jsem tam seděl, 11. listopadu 2018, na stém výročí konce první světové války. Seděl tam Trump, Putin, Macron, Merkelová, Erdogan, všichni tam byli. Tak musejí udělat maximum pro to – protože každá válka končí ve finále u jednacího stolu," řekl Andrej Babiš na Primě. Vítám v této věci každého spojence, tedy i tohoto a s vědomím toho, že vede volební kampaň,“ napsal Stropnický.

Dodal, že se Babiš k tomuto vyjádření „odhodlával dlouho“. „Ale odhodlal se pořád dřív, než většina levice. Další příklad toho, proč levice není a její politiku dělá Babiš (až se zas bude někdo ptát),“ poznačil.

Za svá slova následně dostal od mnohých přispěvatelů řádně vyčiněno. „Vy jste vážně kolosální klaun. Všichni kromě Putina chtějí mír. Stačí, aby se Rusáci z Ukrajiny stáhli, a mír bude hned zítra. Jenže tohle není mír, o kterém blábolíte vy, Bureš nebo kolaboranti kolem SPD či Vrabela. Váš mír znamená, že má Ukrajina padnout a takový mír si strčte do míst, kam vás pravidelně posílají voliči při každém vašem pokusu někam kandidovat,“ zaznělo v komentáři, který nasbíral 150 souhlasných reakcí.


Politik se proti tvrzení ohradil. „Ale nesmysl. Takhle mír nevzniká. A nepodsouvejte mi, co jsem nikdy neřekl,“ odvětil.„Mír znamená, že se Ukrajina vzdá Rusku?“ dotazoval se následně další z lidí v diskuzi, načež Stropnický reagoval vysvětlením: „Mír je smlouva, kterou spolu podepisuji strany sporu.“

„Mír! To je skvělá věc. Stejně jako spravedlnost, vláda práva, lidská práva, právo na územní svrchovanost. Ono je spousta skvělých věcí. Ideálů. Humanita je taky super. A teď to salonní levičáku zkus jet odpřednášet do Chersonu…“ doporučil pak však Stropnickému jiný z komentujících. „A kde přednášíte o lidských právech Vy?“ bránil se na to Stropnický otázkou.

V diskuzi však nezněly pouze výpady proti politikovi. Po dotazu slovenského přispěvatele na to, co „hovoří čeští levičáci“ na kandidáta SPD na prezidenta Jaroslava Baštu, došlo na Stropnického zamyšlení, zdali má kandidát SPD u české levice šanci.

Bašta sice dle Stropnického hovoří často o míru, „ale má popletené daně (v souladu s programem SPD)“. „Jinak myslím, že o něm na levici nikdo s ohledem na nominující subjekt vážně neuvažuje a ve veřejnosti také neregistruji, že by měl zvláštní ohlas,“ shrnul, že to podle něj kandidát SPD u levicově orientovaných voličů nebude mít jednoduché.

Anketa

Kterého kandidáta nejvíc NECHCETE ve 2. kole volby prezidenta?

13%
66%
21%
hlasovalo: 35144 lidí
Stropnický se pro ukončení konfliktu vyjadřuje pravidelně. „Nejvíc záleží na tom, jestli bude válka pokračovat a jestli nebude dokonce eskalovat. Od toho se odvíjí vše. Pro mne je mír požadavkem nad všechny ostatní, protože žádné zastropování cen, žádné snížení ani zvýšení daní nebo minimální mzdy, nebo to nebo ono, nemůže situaci vyřešit. V tom jsou také například požadavky odborů vůči vládě na sobotní demonstraci od začátku polovičaté. Nemyslím jednostranný, ponižující mír – ale spravedlivý mír. A nechci slyšet, že to není možné,“ uvedl Matěj Stropnický pro ParlamentníListy.cz v říjnu a odmítl tak obavy – jež se objevovaly i pod jeho současným příspěvkem – že by byl i za mír, který by byl nespravedlivý pro napadenou Ukrajinu.

„Častější je, že si jedna ze stran, nebo obě, uvědomí, že toho, čeho chtějí válkou dosáhnout, válkou dosáhnout nelze. Čím dříve si to uvědomí i Rusko a Západ spolu s Ukrajinou, tím lépe,“ apeloval tehdy na všechny zapojené strany.

„Evropa tuto zkušenost udělala stokrát, mnohem, mnohem víckrát, než je jedna absolutní zkušenost s kapitulací hitlerovského Německa a s jeho úplnou porážkou. Proto si také mnozí fandové války dávají tolik záležet na neustálém přirovnávání Putina k Hitlerovi: jde jim o absolutní válku a o absolutní kapitulaci Ruska,“ mínil též s dodatkem, že rozpad Ruska není v zájmu Evropy.

V roli „mírotvorce“ by chtěl vidět především Evropskou unii. „První, největší a poslední jednoznačnou předností Evropské unie je mír na kontinentu. EU tu není proto, aby plnila přání Washingtonu, ale aby zprostředkovala mír – třeba i Washingtonu, Moskvě i Kyjevu navzdory – dřív, než válka přeroste na její území, a dřív, než ji její důsledky smetou,“ uvedl tehdy a mínil, že aby válka skončila, budou s tím muset mimo Ruska souhlasit i Spojené státy.

Aktivní byl Stropnický také v rámci pomoci a Ukrajincům prchajícím před ruskými útočníky velmi krátce po napadení jejich země nabídl, že jim poskytne dočasný úkryt na svém zámku v Osečanech, kde žije spolu se svým partnerem Danielem Krejčíkem. Jmenoval tehdy, že už se jednou jeho zámek osvědčil jako lazaret, takže „uprchlíky taky zvládne“ a nabídl ubytování až dvacítce lidí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …