Rathovi hrozí až 12 let vězení. Prostřednictvím svého advokáta se letos 19. července obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. NS ale k vynětí neshledal důvody.
Advokáti Ratha Roman Jelínek a Adam Černý nechtějí rozhodnutí komentovat, dokud jej nedostanou písemně. "Musíme informovat klienta a poradit se s ním, jak reagovat. Uvidíme se koncem týdne, pak se k tomu možná vyjádříme," řekl ČTK Černý. Podle něj připadá v úvahu "možná ústavní stížnost".
Spokojenost s rozhodnutím vyjádřil státní zástupce Petr Jirát, který v případu podal na základě policejního vyšetřování obžalobu. O žádosti podané k NS prý věděl od obhájců Ratha a chápal ji jako jednu z dalších možností, jak přezkoumat, zda je Rath trestně stíhaný podle zákona. Žalobce řekl, že písemné rozhodnutí nedostane, bude si jej muset vyzvednout na soudu. "Pokud je pravda, co říkáte, pak soud uznal, že zákonně stíhán je," uvedl Jirát. "Jsem tomu rád, předpokládal jsem to," dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk