„Nehrajte si. Musíme vládnout.“ Wilders rozjel jednání o vládě, je rušno

28.11.2023 13:14

V Nizozemí se rozbíhají jednání o příští vládě. Zdá se, že vítěz voleb Geert Wilders se svou krajně pravicovou protiislámskou stranou PVV (stranou pro svobodu) má prostor k možnému ustavení vládní koalice. Má to ale háček. Proces vyjednávání se zkomplikoval hned na začátku. Po zásahu policie.

„Nehrajte si. Musíme vládnout.“ Wilders rozjel jednání o vládě, je rušno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geert Wilders

Před týdnem proběhly v Nizozemí volby, které pro mnohé překvapivě vyhrál s jasným náskokem pravicový radikál Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu (PVV). Ve stopadesátičlenné dolní komoře parlamentu získal 37 křesel a 23,5 procenta hlasů voličů.  

Druhá nejsilnější levicová formace spojená se Zelenými, v jejímž čele stojí Franz Timermans, získala 25 křesel. Třetí středoví nizozemští lidovci získali 24 křesel. Na čtvrtém místě se ocitla Nová společenská smlouva (NSC) v čele s poslancem Pieterem Omtzigtem.

Wilders dal najevo, že je připraven jednat o vládě, protože předvolební kampaň skončila, skončil čas střetů a teď je třeba pracovat pro Nizozemce. Pieter Omtzigt zatím neřekl, že jednání s Wildersem vylučuje. Zdrženlivost k rázným prohlášením je cítit i u lidovců, takže PVV by se skutečně mohla pokusit sestavit funkční koalici.

Nizozemská veřejnoprávní televizní NOS upozornila, jestli před novou politickou formací poslance Omtzigta budou ochotni sedět u jednoho stolu s Wildersovou PVV a zda budou politici obou stran si schopni hledět do očí.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10846 lidí

„Všichni se teď soustředí na obsah, ale v konečném důsledku je to také o lidech, kteří se na sebe musejí dívat a přemýšlet: Chci s tebou jít do tohohle dobrodružství?“ poznamenala politická reportérka Nouschka van der Meijden v podcastu De Dag (Den).

Jednání o koalici se však zkomplikovala poté, co policie začala vyšetřovat vyjednavače o koalici za PVV senátora Goma van Striena pro spáchání podvodu. Senátor obvinění odmítá, ale z postu vyjednavače odstoupil. Pro Wilderse Strienovo obvinění znamená komplikaci. Podle serveru britského listu The Guardian Wilders přiznal, že to nebyl „vyjednávací začátek snů“.

O kauze informoval server NRC Handelsblad. Celou kauzu odstartovala univerzita v Utrechtu, která na senátora podala trestní oznámení v souvislosti s nemocnicí UMC Utrecht. Senátor Strien figuroval ve společnosti, která komercionalizovala objevy univerzity a úspěchy utrechtské nemocnice a získané peníze měla převádět zpět těmto subjektům. Ale senátor spolu s kolegou měl údajně vytvářet další odštěpenecké firmy, přes které měly peníze téct.

List NRC upozornil, že Wilders dává i po této kauze najevo, že i tak se chce pokusit vládu sestavit, protože jeho PVV k tomu dostala jasný mandát od voličů.

„PVV musí vládnout. Lidé promluvili. A udělali z nás největší. Tomu se říká demokracie. Nehrajte si s tím (...) Jinak se staneme mnohem, mnohem větší,“ ozval se Wilders na sociální síti X.

Server britského deníku The Guardian připomněl, že v Nizozemí trvají zpravidla jednání o vládě celé měsíce. A Wilders prý ví, že pár dní teď bude muset obětovat na vysvětlování této kauzy.

 

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

no prosím jak to jde , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 28.11.2023 14:23:33
po volbách prohlásil vítěz, že je třeba začít pracovat pro nizozemce. Takové prohlášení, že je třeba začít pracovat pro čechy jsem od fialy nikdy neslyšel a asi ani neuslyším. Tady češi slouží jen k otrocké práci a placení všeho, co vláda vymyslí. Ku prospěchu čechů není nic.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…