„28. říjen 1918 znamenal politické dovršení snah českého národa, které začalo národním obrozením, kdy došlo k sociálnímu a ekonomickému vzepětí. Vznik nezávislé republiky byl dovršením emancipačních snah národa. To bychom si měli připomínat i po sto letech,“ říká k dnešnímu svátku bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.
„Jak bude vypadat náš stát, naše demokracie, naše ekonomika a sociální prostředí, záleží jen a jen na nás. Na našich schopnostech, umu, vzdělání, morálních kvalitách a pracovitosti. Pokud se nám nedaří, tak nesvalovat vinu jen na někoho jiného,“ dodává. „Jako národ bychom měli být soudržnější, než jsme. Zdá se mi v posledních měsících, že se společnost rozděluje, a to není cesta, jak se dostat po ekonomické i sociální stránce mezi ekonomické špičky a nebýt stále jen průměr nebo podprůměr. Stačí se podívat k našim jižním nebo západním sousedům, nevidím sebemenší důvod, proč bychom nemohli dokázat mít takovou životní úroveň i my. Záleží jen a jen na nás,“ zdůrazňuje.
I letos provázejí oslavy svátku debaty o tom, kdo byl pozván na Hrad na udělování státních vyznamenání, kdo přijme nebo nepřijme pozvání. „Myslím, že toto je naprosto nedůstojné 28. říjnu. Kdyby politická reprezentace byla v roce 1918 tak rozdělená jako dnes, pochybuji, že by se nám vůbec podařilo nezávislý demokratický stát vytvořit,“ uvedl Rouček. „Bohužel opakuje se to pravidelně. Jak prezident republiky, tak ústavní činitelé nejsou schopní se domluvit. Uvědomit si, jakou zodpovědnost mají a alespoň se 28. října přenést přes malost a malichernosti. Vrhá to na 28. říjen nejen letos, ale i v minulých letech stín. Je to špatná zpráva jak pro nás, tak směrem k našim sousedům navenek. Hlavní ústavní činitelé nejsou schopni ani o tom největším svátku překonat žabomyší spory a nejsou schopni se ukázat v jednom sále,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Evropský parlament , Rouček , ruská federace , Ukrajina , válka , Evropan Libor Rouček
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu