„Nejsou schopni být v jednom sále.“ Bouře kolem pozvánek na Hrad. Rouček varuje

28.10.2022 19:15 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jak bude vypadat náš stát, naše demokracie, naše ekonomika a sociální prostředí, záleží jen a jen na nás,“ připomíná ke svátku 28. října bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček. „Hlavní ústavní činitelé nejsou schopní překonat žabomyší spory a nejsou schopní se ukázat v jednom sále,“ podotýká. K eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu upozorňuje: „Bylo by vhodné, aby neustálé zanášení atomového prvku do rusko-ukrajinské války přestalo.“

„Nejsou schopni být v jednom sále.“ Bouře kolem pozvánek na Hrad. Rouček varuje
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

„28. říjen 1918 znamenal politické dovršení snah českého národa, které začalo národním obrozením, kdy došlo k sociálnímu a ekonomickému vzepětí. Vznik nezávislé republiky byl dovršením emancipačních snah národa. To bychom si měli připomínat i po sto letech,“ říká k dnešnímu svátku bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Jak bude vypadat náš stát, naše demokracie, naše ekonomika a sociální prostředí, záleží jen a jen na nás. Na našich schopnostech, umu, vzdělání, morálních kvalitách a pracovitosti. Pokud se nám nedaří, tak nesvalovat vinu jen na někoho jiného,“ dodává. „Jako národ bychom měli být soudržnější, než jsme. Zdá se mi v posledních měsících, že se společnost rozděluje, a to není cesta, jak se dostat po ekonomické i sociální stránce mezi ekonomické špičky a nebýt stále jen průměr nebo podprůměr. Stačí se podívat k našim jižním nebo západním sousedům, nevidím sebemenší důvod, proč bychom nemohli dokázat mít takovou životní úroveň i my. Záleží jen a jen na nás,“ zdůrazňuje.  

I letos provázejí oslavy svátku debaty o tom, kdo byl pozván na Hrad na udělování státních vyznamenání, kdo přijme nebo nepřijme pozvání. „Myslím, že toto je naprosto nedůstojné 28. říjnu. Kdyby politická reprezentace byla v roce 1918 tak rozdělená jako dnes, pochybuji, že by se nám vůbec podařilo nezávislý demokratický stát vytvořit,“ uvedl Rouček. „Bohužel opakuje se to pravidelně. Jak prezident republiky, tak ústavní činitelé nejsou schopní se domluvit. Uvědomit si, jakou zodpovědnost mají a alespoň se 28. října přenést přes malost a malichernosti. Vrhá to na 28. říjen nejen letos, ale i v minulých letech stín. Je to špatná zpráva jak pro nás, tak směrem k našim sousedům navenek. Hlavní ústavní činitelé nejsou schopni ani o tom největším svátku překonat žabomyší spory a nejsou schopni se ukázat v jednom sále,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…