„Nekvalifikovaní z celého světa přijdou k nám!“ Varování. Zkušený politik promluvil

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
11.08.2023 20:55 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK Česká ekonomika očekává ekonomický růst díky levné zahraniční pracovní síle. Podle bývalého místopředsedy Evropského parlamentu, někdejšího redaktora Hlasu Ameriky Libora Roučka jde o chybný předpoklad. „Ne náhodou je šéfem Hospodářské komory bývalý místopředseda ODS,“ uvedl. Pracovníci např. z Indie kvůli nízko nastaveným kvótám čekají na práci v Česku až dva roky.

„Nekvalifikovaní z celého světa přijdou k nám!“ Varování. Zkušený politik promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští uprchlíci před úřadem práce

„Můj komentář je dlouhodobý, neměnný a následující. Ano, chybí pracovní síly, jen si musíme klást otázku, proč chybí? A proč kvalifikovaní pracovníci odcházejí do zahraničí, a to do Německa, Rakouska a dalších zemí?“ pokládá Rouček otázku k aktuálním zprávám z české Hospodářské komory.

Dlouhé měsíce až dva roky čekají totiž zaměstnavatelé na příchod pracovníků ze zahraničí. Kvůli nízko nastaveným kvótám se totiž v otázce příjmu kvalifikované pracovní síly ze zahraničí podařilo letos vyřídit jen polovinu žádostí uchazečů.

„Ne náhodou je šéfem Hospodářské komory bývalý místopředseda ODS. Hospodářská komora a pravice postavili celý náš polistopadový ekonomický model na levné pracovní síle,“ varoval Rouček. 

Když máme nízké platy, kvalifikovaná česká pracovní síla odchází. „Jsme nucení žít z přílivu zahraničních dělníků. Nejen slovenských a ukrajinských, ale jak je vidět, tak se Hospodářská komora snaží získat pracovníky z Indie, Filipín, Mongolska nebo Kazachstánu,“ uvedl.

S filozofií zneužívání levné lidské pracovní síly nemáme podle něj šanci dostat se na úroveň ostatních západoevropských vyspělých demokracií. „Přál bych si, aby to byla Hospodářská komora a koneckonců pravicové strany současné vládní koalice, které by například uznaly, k čemu se zavázala Česká republika v rámci EU,“ podotkl s odkazem na shodu, co se týká výše minimálních mezd. „Chceme, aby naše hospodářství prosperovalo. Zároveň ovšem chceme, aby naše bohatství bylo rozdělováno spravedlivým způsobem,“ dodal s tím, že je důležité zavést obvyklou věc používanou po světě od západní Evropy přes Ameriku po Austrálii nebo Japonsko.

„Progresivní zdanění. Lidé, kteří mají příjem od půl milionu korun měsíčně, tak také platí např. pětačtyřicet procent daní,“ připomenul. Navázal pak konstatováním, že si realitu často veřejnost uvědomí, až někdo z Česka vyhraje Wimbledon. Pak se začne hovořit i tom, že dotyčná např. odvede z výhry padesát procent na daních do Británie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…