„Nepotáhneme jako ovce na porážku.“ Miloš Zeman brutálně praštil do mezinárodní situace

18.12.2017 12:29

Prezident Miloš Zeman je v Izraeli známou a uznávanou osobností. Možná bychom mohli říci, celebritou. Svědčí o tom zájem o českou hlavu státu ze strany izraelských politiků i novinářů. Tamní noviny o výrocích Zemana týkajících se izraelských záležitostí, informují pravidelně. Teď dokonce prezident republiky poskytl rozhovor nejčtenějším izraelským novinám. Přinášíme jeho plné znění.

„Nepotáhneme jako ovce na porážku.“ Miloš Zeman brutálně praštil do mezinárodní situace
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Nejčtenější izraelské noviny Israel HaYom nedělní rozhovor s českou hlavou státu uvedly titulkem „Izrael a jeho hrdinství jsou pro nás vzorem a povzbuzením“ a hned pod tím uvádí, že Miloš Zeman je jediný evropský státník, který je ochoten přesunout velvyslanectví své země do Jeruzaléma.

Anketa

Ohodnoťte jako ve škole složení vlády Andreje Babiše

73%
3%
2%
4%
18%
hlasovalo: 7606 lidí

Při popisu současné české politické reality se izraelské noviny až pozoruhodně detailně a do značné míry ostře vyjádřily k novému českému premiéru Babišovi. „Minulý týden Zeman jmenoval populistického a protievropského podnikatele Andreje Babiše předsedou menšinové vlády, která při hlasování o důvěře vládě 10. ledna pravděpodobně nezíská většinu hlasů,“ píše deník.

Pravděpodobně jde o premiérovu reakci na Zemanova slova o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Proti tomuto kroku se totiž Andrej Babiš razantně vymezil.

O Zemanovi už deník Israel HaYom píše zcela odlišně. Pouze uvádí, že české politické turbulence mu „nezaručují opětovné zvolení“.

„Přesto se uprostřed všech těchto problémů Zeman rázně postavil po bok amerického prezidenta a jako jediný evropský státník prohlásil, že je ochoten přesunout (české) velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, za což byl novým premiérem Babišem okamžitě zkritizován. Zeman v rozhovoru pro Israel HaYom vysvětlil, že nařídil nové české vládě, aby zahájila přípravy přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma,“ píší noviny.

Miloš Zeman je dlouhodobým silným podporovatelem Izraele a židovské myšlenky. Když v roce 2013 Svatou zemi navštívil, veřejně tehdy prohlásil, že by chtěl českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma přestěhovat. Tamní premiér Benjamin Netanjahu v tu chvíli reagoval, že pokud to Česká republika udělá, věnuje jí pro potřebu velvyslanectví svůj vlastní dům.

Krom příkladu, že Izrael jako jediný hrdinně vzdoruje islámským teroristům a nezlomně hájí vlastní zájmy a životy občanů, také prezident Zeman vyzdvihuje nepoddajnost Izraelců, kteří jsou pro obranu svého suverénního státu připraveni udělat cokoli.

Letos v září za svou celoživotní podporu Izraeli obdržel prezident Zeman v New Yorku cenu Bojovník za pravdu (Warrior for Truth) udělovanou významným americkým židovským listem The Algemeiner. Během projevu při slavnostním udělení této ceny Zeman opět zopakoval svůj názor, že by se ambasády západních států měly do Jeruzaléma přesunout.

Nedlouho poté americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá naplnit svůj předvolební slib a zadá příkaz k přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma s tím, že konečně nastává část uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Mnozí západní politici ho za to kritizovali, a v tu chvíli opět český prezident svůj názor o přesunu ambasády zopakoval. Prohlásil to v rozhovoru pro TV Barrandov a za dvě hodiny už o Zemanově výroku informovala veškerá izraelská média.

Zde přinášíme kompletní rozhovor Miloše Zeman pro Israel HaYom v češtině (původní verze v hebrejštině k dospozici ZDE, česká verze dostupná na Hrad.cz):

Kdy nastane správný čas, aby Česká republika uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunula své velvyslanectví do Jeruzaléma?

Měl jsem tu čest veřejně podpořit rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a nařídil zahájit nezbytné kroky k přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Nikdo mi nemůže vyčítat, že jsem to udělal z nějakých vedlejších důvodů.

Již v roce 2013 jsem se totiž během své návštěvy Izraele vyslovil ve prospěch přesunu české ambasády do Jeruzaléma. Potvrdil jsem to loni v září v New Yorku, kde jsem při přijímání ocenění „Bojovník za pravdu“ (udělováno židovským americkým listem „Algemeiner“) od amerických židovských organizací zmínil, že potřebujeme světlo ve tmě, že potřebujeme skutečný čin, ne jen slova, slova, slova. Přesun velvyslanectví demokratických zemí z Tel Avivu do Jeruzaléma může být takovým činem. Mohu vás ujistit, že vyzvu i nově jmenovanou vládu, aby přikročila k opravdovým činům.

Proč je Česká republika jedinou evropskou zemí, která dosud prohlásila svou podporu americkému uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele? Víte o dalších evropských zemích, které by se mohly připojit k této české podpoře?

Mezi mou zemí a Izraelem je výjimečné spojení. Je to velice silné přátelství. Československo pomohlo Izraeli v roce 1948 v klíčových okamžicích, kdy se nepřátelé snažili zlikvidovat mladý stát. My si naopak dnes velice vážíme toho, že Izrael nás dnes se vztyčenou hlavou svými aktivitami podporuje v Evropě, kde se musíme se vypořádat s terorem a zlem.

UNESCO v nedávné době znovu odmítlo spojení mezi Izraelem a starověkou, posvátnou částí Jeruzaléma. Jedná se o rozumné rozhodnutí?

Plně chápu rozhodnutí Izraele a Spojených států opustit tuto organizaci. Jsem velice rád, že v letošním roce čeští poslanci jednoznačně odsoudili protizraelské rozhodnutí UNESCO. V tomto jejich stanovisku mají mou plnou podporu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se minulý týden setkal s ministry zahraničních věcí EU v Bruselu a vyzval je, aby zastavili rozmazlování Palestinců a přiměli je uznat realitu existence židovského státu na Blízkém východě. Souhlasíte s jeho názorem, že Evropané Palestincům toho příliš mnoho promíjejí?

Zbabělá Evropská unie dělá vše pro to, aby propalestinské hnutí získávalo na úkor proizraelského hnutí. Já podporuji proizraelské hnutí. Abych toto tvrzení dokázal, chtěl bych vám připomenout, že nedávno Evropská unie na své půdě dovolila vystoupit odsouzené palestinské teroristce. (Pozn: jedná se o Lejlu Chálidovou, bývalou členku Lidové fronty pro osvobození Palestiny.) Tato paní srovnávala holocaust se situací Palestinců v Gaze. Takovou chucpe jsem velmi dlouho neslyšel.

Měla by Evropská unie přehodnotit svou politiku vůči Blízkému východu?

My všichni v Evropské unii, kteří jsme se postavili proti antiizraelským postojům, musíme spojit své síly s cílem dosáhnout změny v politice EU vůči Izraeli. Systematicky a trpělivě podporuji tento přístup na místní politické scéně a při jednáních, která vedu v zahraničí.

Jste optimistický ohledně budoucnosti EU? Jaké jsou hlavní výzvy, před kterými teď EU stojí?

Evropská unie již prošla mnoha krizemi a se všemi se jí podařilo vypořádat. Nyní se zabýváme rozsáhlou imigrační krizí související s terorismem, která staví EU do situace, kdy EU musí přijmout velmi určité a velmi efektivní kroky. Je to vážná situace, ve které jsou ohroženy základní židovsko-křesťanské hodnoty evropské kultury kulturou nenávisti, která je s tou naší neslučitelná. Jak jsem již poznamenal, Izrael a jeho hrdinství jsou pro nás vzorem a povzbuzením.

Jsou země Visegradské skupiny – čtyři středoevropské země, jednou z nichž je Česká republika – schopny přispět k transformaci EU zevnitř?

Čtyři státy Visegrádu, které mají nešťastné zkušenosti s totalitními režimy v minulosti, mohou a měly by být skutečným motorem změn uvnitř EU. Musíme být konzistentní, nesmíme podléhat neetickému zlu, které útočí na Evropu a předchází tomu, co přišlo před druhou světovou válkou ve formě politiky appeasementu. Nikdy nesmíme dovolit, aby se to opakovalo. Vzpomeňme si na nezapomenutelný výrok: „Nikdy již nepotáhneme jako ovce na porážku, nikdy.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

22:04 Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

Lékař a komentátor Jan Hnízdil se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, na kterého se snesla vlna kritiky…