Nepřechýlená příjmení pro muže i ženy? Dnešní společnost to prý žádá. Pirát představil svou úpravu zákona

17.05.2020 12:14

Zřejmě se přiblížil konec doby, kdy bylo možné poznat podle příjmení, zda jde o ženu či muže. Sněmovní výbor pro veřejnou správu doporučil Sněmovně schválit novelu zákona o matrikách, podle které by si ženy mohly zvolit nepřechýlenou podobu svého příjmení. Dnes je to sice možné, ale pouze za splnění určitých podmínek, jako je například jiná národnost, nebo život v cizině. Hostem internetové televize DVTV byl spoluautor této novely, poslanec Pirátů Ondřej Profant.

 Nepřechýlená příjmení pro muže i ženy? Dnešní společnost to prý žádá. Pirát představil svou úpravu zákona
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

„Předpokládám, že tato novela projde. Nemyslím si ale, že se bude jednat o masovou záležitost. Některým lidem to spíše ubere šikanu ze strany státu,“ věří pirátský poslanec. Šikanou myslí především skutečnost, že stát ženám něco nařizuje, ale už se neptá na jejich názor. „Pokud nesplní jednu ze čtyř podmínek, tak nemůže matrikářka ženě udělit příjmení s -ová,“ podotkl. Rozhodně takový krok nepovažuje za nějakou velkou revoluci, ani nepočítá, že by to využily všechny ženy.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33538 lidí

Je prý velmi různorodé, jakým způsobem tyto podmínky vymáhají na různých matrikách. „Někde stačilo čestné prohlášení, ale jsou i případy, kdy žena prohlásila, že bude žít v zahraničí, a na matrice chtěli potvrzení pobytu a podobně,“ doplnil.

„Podíváme-li se na strukturu matričního zákona, je tam paragraf 69, který hovoří o tom, jak se tvoří příjmení žen, ale u mužů žádná omezení nejsou. Dokonce jsem slyšel o případě, kdy má muž zapsané příjmení s -ová, protože to zákon nezakazuje,“ zmínil Profant.

Dnešní globalizovaná společnost si podle něj tuto novelu žádá, jelikož existují různá jména a různé potřeby lidí. Poptávka po takové změně ze strany žen je prý velmi vysoká. „Už dnes na Praze 13 na matričním úřadě v roce 2018 evidovali 28 procent žadatelek, které chtěly nepřechýlené příjmení,“ přiblížil. Mimo Prahu, například v Břeclavi, to bylo ve stejném roce až 11 procent žen. „To je skoro každá desátá žena, to už není málo,“ myslí si poslanec.

„Zákon by neměl omezovat. Přiznává, že u některých příjmení není praktické je mít nepřechýlené na -ová. I v češtině ale máme řadu příjmení převzatých z němčiny, u kterých to tak divně nezní. Třeba žena se jmenuje Mayer, to je už běžně vnímané,“ dal za příklad.

Možná bude matoucí rozeznat, kdy se jedná o ženu, či muže, na druhou stranu podle Profanta nemá nikdo právo vědět, zda je na druhé straně korespondence žena, nebo muž. „Já také odpovídám na dotazy voličů a je mi jedno, jestli si píši s mužem, nebo se ženou,“ poznamenal.

„Máme zde nějaké národnostní menšiny, které přechylování příjmení vnímají negativně, tak jim to přece nebudeme dělat naschvál. Tento zákon byl tvrdě restriktivní, choval se jinak na každé matrice. A navíc pokud má žena nepřechýlené příjmení a je cizinka, může být pak velký problém, aby její dcera měla také nepřechýlené příjmení,“ uvedl minusy současného zákona.

Současnou podobu zákona, kterou chce novelou změnit, chápe jako diskriminační. „Že je diskriminační, je vidět i z toho, že tam nejsou speciální pravidla pro muže, a speciální pravidla pro ženy,“ zopakoval poslanec na závěr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…