„Neštěstí. Žasl jsem.“ EU, elektromobily a Volkswagen. Kulhánek řekl vše

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
15.10.2023 21:05 | Monitoring

Manažer Vratislav Kulhánek působil v minulosti jako předseda představenstva největší tuzemské automobilky Škoda Auto. Mateřský Volkswagen podle něj tak tlačil elektromobily, až se jeho auta prostě neprodají. V EU podle Kulhánka rozhodují lidé, kteří tomu nerozumějí, což považuje za neštěstí. „Když jsem byl ve Škodovce, tak jsem měl to potěšení se zúčastnit nějakého jednání nějakého odboru Evropské komise a nestačil jsem žasnout,“ uvedl také.

„Neštěstí. Žasl jsem.“ EU, elektromobily a Volkswagen. Kulhánek řekl vše
Foto: Reprofoto: Svědomí národa
Popisek: Vratislav Kulhánek

Úvodem se Kulhánek vyjadřoval k otázce, zda je redukce „uhlíkové stopy“ provozu Škoda Auto a celého koncernu Volkswagen proveditelná, nebo jde o snahu realizovat politickou utopii. „Volkswagen sám sebe dohnal díky aféře do takové situace, kdy se jmenoval vrchním vedoucím elektromobility v Evropě a na ostatní, zdá se, že zapomněl. Výsledky nyní známe, že ta auta jsou těžko prodejná. Ostatní automobilky o tom hodně mluvily, ale myslím si, že až tak nekonaly,“ poznamenal Kulhánek.

„Umělá inteligence spotřebovává velké množství elektrické energie a má se rozšiřovat. Elektromobilita spotřebovává velké množství elektrické energie a má se rozšiřovat. Přitom se mají zavírat uhelné doly, elektrárny, plynové elektrárny. Jaderné elektrárny by se neměly stavět. Tak já marně přemýšlím, jak to s tím větrem, vodou a sluníčkem vůbec může fungovat,“ poznamenal dále Kulhánek.

Kulhánek hovořil následně také o tom, zda nám hrozí sdílená doprava jako trend progresivní budoucnosti a s tím spojená třeba i centrálně řízená síť osobních automobilů. „V tomto nemám vůbec jasno. Já jsem z generace, která to auto musí mít,“ řekl mimo jiné a dodal, že sdílená auta zřejmě budoucnost mají. 

A jak je to s normou EURO 7? Někteří experti z automobilek říkali, že její uvedení do provozu podle manuálu od EU je technicky neproveditelné. Uvědomila si to EU a bude se norma „ošvejkovávat, či přijde nová verze“? „Nemyslím si, že přijde nová verze. Ony nějaké možnosti tam jsou. Je tam ten stěr z pneumatik, dá se s tím něco udělat. U těch emisních limitů, tam už skutečně jaksi Evropská komise rozhodla, že fyzikální zákony neplatí. Ono to prostě nejde. To už jako se poroučelo větru, dešti, to bylo to samé ta první verze EURO 7. Nemluvě o tom, že mě prostě fascinuje, jak si lidé, kteří něčemu nerozumějí, troufnou o tom rozhodovat. To je prostě docela neštěstí. Když jsem byl ve Škodovce, tak jsem měl to potěšení se zúčastnit nějakého jednání nějakého odboru Evropské komise a nestačil jsem žasnout,“ uvedl Kulhánek.

Řeč přišla i na vládu Petra Fialy (ODS). „Jsou věci, za které vláda nemůže, protože k těm došlo v celé Evropě. Jestli to byly následky toho nebo onoho, to je druhá věc. Ten problém je, že se s tím nedokázali vypořádat, to je jedna věc a druhá věc je, že nenastoupili k vládnutí připraveni. Na to, že měli víceméně čtyři roky, možná i víc na to, aby se připravovali na převzetí vlády, tak potom ten výsledek je trošku tristní. A pak je tam ten problém, že pokud máte ve vládě pět stran, tak nemůžete solidně vést nějakou reálnou politiku. Protože vždy se musíte s ostatními čtyřmi nějak domluvit. A vzhledem k tomu, že každá strana má jiný program, tak se asi dost těžko vládne. A když se premiér soustředí jen na to, aby to vyladil, tak to v těchto dobách není zrovna optimální,“ sdělil Kulhánek k vládě.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady je zřetelné, jak přemýšlí člověk z výroby, který má za sebou praktické zkušenosti, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlena F. , 16.10.2023 6:34:30
Ale tady se dostala do vedení státu papírově "vzdělaná" vrstva domnělých intelektuálů proložená hlupáky a gaunery. Co ti vědí o práci, ekonomice ? Kulový.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…