„Nevědomky odsoudil nejméně dva lidi?!“ Fischer zuří nad Fremrem. Prezident dostal ránu

05.08.2023 6:59 | Monitoring

Výsledek středečního hlasování Senátu, které podpořilo jmenování bývalého místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra ústavním soudcem, ani s odstupem času předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nevítá. Pro CNN Prima News senátor uvedl, že se s hlasováním mělo počkat, až se vyvrátí všechny pochybnosti kolem Fremrovy předlistopadové minulosti a prezident Petr Pavel měl svou nominaci stáhnout. Otázky kolem Fremra dle něj neubývají, „spíše naopak“.

„Nevědomky odsoudil nejméně dva lidi?!“ Fischer zuří nad Fremrem. Prezident dostal ránu
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) byl k rozhodnutí horní komory umožnit Fremrovi být ústavním soudcem velmi kritický hned při předložení návrhu Fremra jmenovat soudcem Ústavního soudu. 
 
Fischer informoval, že návrh na jmenování Fremra odmítl a poukazoval například na jeho kauzu Olšanské hřbitovy z roku 1988, v níž se na zmanipulované obžalobě podílela komunistická tajná policie. „Podle mého názoru se podílel na nespravedlivém zpolitizovaném procesu, přičemž mám celou řadu pochybností i o jeho současných výrocích. Například zda tak mohl činit opravdu nevědomě, jak uvádí, a zda to dnes opravdu adekvátně reflektuje. Na kandidáty na Ústavní soud musíme klást ty nejvyšší nároky. Není nad nimi už žádná další kontrola. Vládu nad nimi má už jenom jejich profesionalita, osobní integrita a to, že budou umět naslouchat svému svědomí,“ napsal senátor ve svém twitterovém vyjádření.
 
Zmínil, že Senát byl vždy strážcem étosu roku 1989, hlídal, aby oběti komunismu nacházely zastání i tehdy, kdy tomu situace nebyla jinak příznivá. „Také proto budu hlasovat proti návrhu,“ dovysvětlil.
 
 
Fremrovi vyslovili nakonec senátoři, i přes Fischerův nesouhlas, důvěru a v tajné volbě získal hlasy 36 z 67 hlasujících členů horní komory.
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…