„Nic jiného než očkování nám nezbývá,“ upozorňuje primářka Roháčová. A vedlejší účinky? S nimi je to takto...

2.1.2021 10:02 odp.

Podle primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové máme na výběr mezi tím „žít v podmínkách, ve kterých žijeme teď a které se asi nikomu z nás nelíbí“, anebo se dát očkovat. „Nic jiného než očkování nám nezbývá,“ pronesla v rozhovoru pro iDNES.tv. Následně jmenovala, jaké mohou po očkování nastat nežádoucí účinky.

„Nic jiného než očkování nám nezbývá,“ upozorňuje primářka Roháčová. A vedlejší účinky? S nimi je to takto...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Premiér Andrej Babiš při očkování

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16807 lidí
Na výběr podle primářky příliš mnoho možností není: „Můžeme si vybrat: žít v podmínkách, ve kterých žijeme teď a které se asi nikomu z nás nelíbí. Že nemůžeme do obchodu, na večeři, na koncert, máme problémy s cestováním. Nebo si vybereme, že se necháme naočkovat bezpečnou očkovací látkou a díky tomu se nás pak omezení nebudou týkat,“ uvedla v rozhovoru.

Vedlejších účinků vakcíny by se prý lidé bát neměli. „Není tomu tak, že po očkování každý druhý onemocní. To je z říše vybájených záležitostí,“ utnula s tím, že očkovací látka byla řádně otestovaná. „Každý lék, ať už jsou to antibiotika či očkovací látky, může mít vedlejší účinky. Než se léčivý přípravek pustí k veřejnosti, probíhají klinické studie. Ty mají tři fáze, při nichž se ověřuje, zda jsou látky bezpečné. To se samozřejmě stalo i tady,“ dodala. Vedlejší účinky pak podle ní sice mohou nastat, jde ovšem o zarudnutí kůže, mírnou bolest v místě vpichu, či mají očkovaní zvýšenou teplotu.

Proč byl tentokrát vývoj vakcíny až natolik rychlý, vysvětluje Roháčová přeskočením fáze, kdy výrobce propočítává, zdali bude vakcína komerčně úspěšná. „Tyto logistické věci trvají spoustu času i několik let. Kdežto u vakcíny bylo jasné, že vakcíny jsou prostě potřeba hned, rychle a hlavně že jim je někdo zaplatí. Proto odpadla ta část prevýrobní a vrhli se na to okamžitě. Proto byl ten vývoj tak krátký. Nebylo to proto, že by se tam přeskočily výrobní kroky a řeklo se ‚my to tedy zkusíme a buď to vyjde, nebo nevyjde‘. To by si určitě žádná firma nedovolila,“ vysvětlila.

Za důležité považuje, aby bylo proočkováno co nejvíce lidí. „Smysl plošné vakcinace, plošného očkování je v tom, aby se populace proočkovala celá a vznikla komunitní ochrana. Tak nemohou onemocnět ani staří lidé,“ poukazuje.

Nutno podotknout, že na výběr stále občané i přes četné výzvy k očkování nemají. Očkovat se totiž nelze, jelikož je v České republice pouze zanedbatelné množství vakcín a lidé, kteří nespadají do ohrožené skupiny či mezi pracovníky záchranných složek a osoby nutné pro chod státu, nebudou mít na výběr až do konce zimy a možná se na první z nich dostane až na jaře. Premiér Andrej Babiš totiž očekává, že by první lidé z řad širší veřejnosti mohli být vakcinováni až koncem března a na poslední zájemce se nedostane dříve než v průběhu letních prázdnin a září.

Ve středu dorazilo do Česka dalších 19 500 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, a některé krajské nemocnice tak začínají očkovat zdravotníky. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Mezi prioritními skupinami budou rovněž všichni učitelé, i ti z mateřských a speciálních škol.

Existují však státy, kde se již daří očkovat ve velkém, a první milion naočkovaných již hlásí například Izrael či Velká Británie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…