„Nic o tom nevíte. Já celé léto makal. Kecáte blbosti!“ Babiš v debatě kosil politiky. Bartoš vyletěl: To vaše Čau lidi...

01.09.2021 21:29 | On-line

Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Jan Hamáček (ČSSD). Hvězdná sestava, která se utkala v pořadu Speciál 360° Hlas lidu na CNN Prima News. "Kotel" 128 diváků a čtyř politiků moderovali Pavlína Wolfová a Michal Půr. Tématem byl covid-19. Jak chtějí politici uklidnit rozdělenou společnost?

„Nic o tom nevíte. Já celé léto makal. Kecáte blbosti!“ Babiš v debatě kosil politiky. Bartoš vyletěl: To vaše Čau lidi...
Foto: Speciál 360°: Hlas lidu - předvolební debata CNN Prima NEWS
Popisek: Andrej Babiš v předvolební debatě na CNN Prima News.

Očkovaní a neočkovaní. Dvě skupiny obyvatelstva, mezi nimiž zeje příkop. Co udějí politici, aby se to uklidnilo? "Snažíme se přesvědčit maximum lidí, aby se očkovali. Děláme teď kampaň. Chceme přesvědčit 9 procent lidí. Podali jsme již 11,5 milionu vakcín," řekl úvodem Babiš, za což zasloužil i smích z publika, zejména u slova "kampaň". Zdůraznil i motivaci k očkování, kdy například praktici dostanou za každého prvoočkovaného seniora finanční odměnu. "Máme nejvíc promořených občanů na milion obyvatel," sdělil také Babiš ke studii, kterou má k dispozici. "Stávající situace je úplně jiná než minulý rok. Loni jsme dobře nezvládli návrat z prázdnin, letos to je jinak," podotkl dále Babiš, ale byl přerušen moderátorkou, jež se jej znovu zeptala, jak chtějí přesvědčit lidi k očkování. 

Anketa

Kdo byl vítězem středeční debaty na CNN Prima News?

81%
3%
hlasovalo: 7979 lidí
"Jedna z nejsilnějších kampaní, která jede s covidem, je kampaň dezinformační. Lidé objektivně mají i strach. Podle posledních průzkumů, že zhruba 30 procent lidí by se nechali naočkovat, kdyby si mohli vybrat vakcínu," navázal na téma Ivan Bartoš, jenž v pořadu reprezentoval společnou koalici Pirátů a Starostů.

"Vláda a ministerstvo zdravotnictví selhaly v otázce komunikace. Pořád je potřeba tento hendikep dohnat," vyslovil se pak předseda lidovců Marian Jurečka, jenž reprezentoval koalici SPOLU. 

Jako poslední pak ohledně smíření obyvatel hovořil předseda ČSSD Jan Hamáček. "Na jaře to vypadalo, že je více zájemců než vakcín. Vypadalo to, že v létě dosáhneme 75 procent. Ale teď je to jinak. Musíme bojovat s dezinformacemi. Ty jsou šílené. Chci všem jasně říct, že jsem očkován a žádný 5G vysílač se ze mě nestal. Část politické scény si z toho udělala kampaň do voleb. Všichni společně, ať jsme opozice nebo vláda, bychom měli horovat za očkování. Porazíme covid, ale nesmí to být získávání laciných politických bodů," sdělil Hamáček.

Klíčové otázky však pokládali voliči. Každý tábor příznivců mohl položit jeden dotaz a všichni měli minutu na odpověď. Jako první padl dotaz z tábora příznivců koalice SPOLU. "Občanská společnost je jenom jedna. Co udělat, abychom podpořili mezigenerační spolupráci, nejenom ekonomickou stránku, ale i to, co je nad ekonomickou stránkou?" zeptala se žena z toho tábora a poukázala i na kvalitu života seniorů. 


Screen: CNN Prima News.

Navýšení důchodů

"Myslím, že naše vláda kladla velký důraz na podporu seniorů. Navýšili jsme důchody, dali jsme slevy, podpořili jsme zdravotnictví. Myslím, že jsme dělali všechno pro to, abychom ochránili životy seniorů. Dělali jsme maximum a souhlasím s paní, že mezigenerační problém... Apelovali jsme na to. Poskytli jsem před Vánoci antigenní testování," odpověděl ženě Babiš. 

Další odpovídal Hamáček. "První porazit covid-19 a už nikdy nezavádět plošná opatření. Celá řada mladých neviděla rodiče či prarodiče dlouho. Je důležité dostat situaci do normálu. Mezilidský kontakt je základ. Důležité je také vrátit zdravotnictví do normálu. Poskytnout důstojnou zdravotní péči seniorům," řekl Hamáček.

Minutu k odpovědi pak využil i Marian Jurečka. "Je to věc, která naši společnost trápí," zmínil Jurečka a poukázal na snahu lidovců ocenit maminky pětistovkou k důchodu navíc. "Je důležité nastavovat princip, že když se rodiče starali o své děti, měly by se děti také starat o své rodiče, když už nemohou," řekl.

"V momentě, kdy covid začal, vlna solidarita se mezi mladými lidmi zvedla. Lidé se starali o sebe navzájem. Myslím si, že to zafungovalo. Je základ, i když není covid, nedělat politiku, která proti sobě staví staré i mladé," podotkl Bartoš.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Dlaší otázka směřovala z tábora sociální demokracie. "Velice mě mrzí snahy hnutí ANO ohledně zmražení financí zdravotníkům. Jde i o hasiče, policisty a další. A prakticky jde o snížení, kvůli inflaci. Přijde mi to dost nefér," poznamenal divák. Všichni se pak měli vyjádřit k platům těchto složek.

„Nevychovaný člověk”

Anketa

Mají Piráti kvalitní program pro seniory?

3%
95%
hlasovalo: 13261 lidí
"Na to, kolikrát zaznělo poděkování ze strany premiéra, tak peníze na jejich účet následně nedoputovaly," poznamenal Bartoš, jehož přerušil Babiš. "Zase lžete!" řekl. "Nejsme ve vašem holdingu Agrofert, neskákejte mi do řeči," oponoval Bartoš, kterého následně opět přerušil Babiš a Bartoš o něm řekl, že je nevychovaným člověkem.

"Pro nás je důležité, aby tady byla sociální spravedlnost, abychom valorizovali o to, co můžeme valorizovat," sdělil Jurečka. Následoval hlas Jana Hamáčka. "Nebudu hlasovat pro rozpočet, který sníží platy zdravotníkům a hasičům. Není možné se s nimi fotit a pak jim říct: Trhněte si nohou," podotkl Hamáček, jenž doufá, že růst bude vyšší než inflace. 

A jako poslední hovořil Babiš, který hájil, že za jeho vlády byly nejvíce navýšeny platy. "Vláda bude o tom dále jednat, budeme jednat o platech zdravotníků. Průměrný plat sestry je 58 tisíc, lékaře 104 tisíc," řekl Babiš za smíchu publika.

Premiér Babiš se následně vyjádřil i k tomu, co bude vláda dělat, pokud se situace kolem covidu-19 opět zhorší. "Jsme připraveni, je to úplně jiná situace. Uvidíme, co se stane po 9. září, kdy budeme potřetí testovat děti ve školách. Se žádným lockdownem se již nepočítá," sdělil Babiš, jenž je optimista, že testování ve školách dopadne dobře. 


Screen: CNN Prima News.

"Bude záležet na všech, na vaší odpovědnosti. Zkuste přesvědčit ty, kteří nejsou naočkovaní, že je za minutu dvanáct," podotkl Hamáček. Bartoš pak má starost o to, aby se neopakovala situace z loňského podzimu. "Je třeba umět s pandemií lokálně zacházet. Určitě ji neřešit celostátně," dodal Bartoš, jenž upozornil i na to, že jsme měli dlouho zavřené školy, což by se nemělo opakovat. 

"Kdyby se ta situace zhoršovala, musí být rychlá reakce z hlediska testování, trasování. Musí být také srozumitelná komunikace vlády a ministrů," zdůraznil Jurečka. "Vy o tom nic nevíte! Já jsem celé léto makal, pánové o tom nic nevědí, kecají blbosti," rozčílil se Babiš v diskusi o protilátkách a o testování. Zdůraznil také to, že nebyl ani na žádné dovolené. Ten zároveň také vyzval lidi, aby se dívali na jeho nedělní pořad Čau lidi, kde se dozví potřebné informace. Následně se dostal do přestřelky s Bartošem, který jej opět napomínal, že jej nenechá domluvit. "Nemáte slušný vychování. Máte svůj pořad Čau lidi, tam si mluvte sám," rozčiloval se Bartoš. 

Z publika se pak zeptala žena z tábora Pirátů. "Všichni víme, že české školy byly nejdéle uzavřené v Evropě. A mělo to dopady. Děti trpí velkými úzkostmi, frustracemi, začíná se o nich hovořit jako o covidové generaci. Ne všichni měli stejný přístup ke vzdělání," zdůraznila žena. 

Podceněné léto

Hamáček následně jako jeden z důvodů uzavření škol zmínil podceněné léto. Neopomněl připomenout ani akci na Karlově mostě. "Pro školství byla distanční výuka novou situací. První fáze do konce září, nebo do konce srpna proběhla, nějakým způsobem, to léto bohužel jsme nezvládli. Proto jsme se poučili. Je to poučení, že jsme udělali i programy na podporu škol. Darovali jsme notebooky. Poučili jsme se z toho období," míní k současnému školnímu roku Babiš. 

"Proč byly školy zavřeny 170 dní? Vláda prostě na začátku myslela ekonomicky. Co nás nejmíň zatíží ekonomicky? Školy pak vždy zůstaly na konec, řešil se průmysl. Měl se například zavést střídavý režim ve školách," podotkl Bartoš.

"Dlouhé zavření škol... Jako rodiče jsme si to procházeli, bylo to obtížné zvládat. Jedna z věcí, která mi chyběla, byla včasná příprava na digitalizaci. Pro děti bylo notebooků a tabletů velmi málo," podotkl Jurečka, že do budoucna je potřeba udělat jednu věc: umět odlišovat lokality. "Byly okresy, kde ta situace už byla lepší, ale školy byly nelogicky zavřené, děti se přitom na vesnici potkávaly," dodal Jurečka.

Při následném vystoupení Hamáčka se rozčílila jedna z žen z publika, která na ministra vnitra začala pokřikovat. "Vy říkáte, že kdyby vládli Piráti, nikdo by neumřel na covid? Je mi líto každého člověka, který zemřel na covid, ale používat to jako politický argument... To mi nepřijde správné," bránil vládní rozhodnutí Hamáček s tím, že nelze tvrdit, že kdyby vládla jiná strana, nikdo by na covid-19 nezemřel. 

Následně se opět dostali do přestřelky Babiš s Bartošem, kdy Bartoš nazval Babiše nejhorším premiérem. "Tohle rodiče nezajímá. Rodiče zajímá, jak dohnat tu mezeru ve vzdělání," rozčílil se Jurečka. "A to mi vadí, pane premiére. Řešte, jak to vzdělání zlepšit," podotkl. 


Ivan Bartoš. (FOTO: Speciál 360: Hlas lidu - Předvolební debate na CNN Prima News)

Je covid chřipka?

Není čas se na covid-19 podívat jinak a začít s ním zacházet jako s chřipkou? "Velmi bych varoval před takovým postupem. Chřipka je nemoc, která také umí zabíjet, ale není to nemoc, která nutí omezovat zdravotní péči a měnit normální oddělení na covidová. Je nutné proočkovat populaci," podotkl Hamáček.

"Snažíme se stále přesvědčovat lidi, aby se naočkovali. Spouštíme revakcinaci pro lidi. Máme objednáno více než milion vakcín proti chřipce. Připravujeme se a uvidíme, jak to dopadne v říjnu," opakoval Babiš.

"Musíme se s covidem a s dalšími mutacemi naučit žít. Nejde žít ode zdi ke zdi - lockdown - lockdown. Je nutné se bavit o síle imunity, jak ji budovat, posilovat. Ministerstvo zdravotnictví by ji mělo víc akcentovat," míní Jurečka.

Podle Bartoše je tady stále situace s covidem akutní. Je nutná proočkovanost. "Covid chřipka není," zmínil Bartoš a souhlasil s Jurečkou ohledně zdravého životního stylu. "Nelze ani tvrdit, že když se někdo bude sprchovat studenou vodou a jíst jablka, nedostane covid," rozčílil se Hamáček, jenž špatně pochopil Jurečkova slova.

Čím hůř - tím líp?

Poslední otázka pak směřovala z diváckého tábora hnutí ANO. "Co se stalo, že se změnila situace a nálada ve společnosti?" zeptala se divačka. "Musím smeknout před sounáležitostí mezi lidmi ve společnostmi. Bohužel pak přišlo léto, jeho závěr a ne příliš zdařilé věci. Považuji za arogantní slova, když se loni řeklo, že nemáme řešit covid, ale zahrádkářský zákon," uvedl Jurečka.

"Když se v lednu 2020 poprvé ve Sněmovně chtěly bavit o covidu, ministr Adam Vojtěch říkal, že to není potřeba. Následně jsme hlasovali, jednali, protože situace byla kritická. Když se ale ukázalo, že vláda nedělá ty kroky, není zřizován štáb, situace byla kritická. Došlo k nesourodosti komunikace," sdělil Bartoš, že podle něj není autorita, která by na sebe vzala zodpovědnost. "Nejen v Čau lidi," uvedl.

Premiér Babiš se domnívá, že jediná opozice v EU zneužila covid-19 politicky. "Čím bylo hůř pro lidi, tím bylo líp pro opozici," rozčiloval se Babiš, že opozice však vedla jen teoretické řeči. "Když byl lockdown, byla opozice proti, když jsme rozvolňovali, byla opozice také proti," rozčílil se Babiš, z publika se ozýval nesouhlas.

"Zlom přišel na podzim. Opozice si udělala z nouzového stavu fetiš, kdy jsem nepochopil, proč jsme hlasovali každých 14 dní, co bude dál," domnívá se Hamáček, co rozhodlo. "Možná se pod rouškou nouzového stavu nedělo takové rodeo, jako bylo tady," bránil se Bartoš.

"Opozice potřebovala krátké nouzové stavy, aby mohla ve Sněmovně mluvit na kameru. Ty jejich teoretické návrhy o ničem. Z praxe nevěděli vůbec nic," oponoval Babiš v závěrečné vřavě. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…