„Obrovské štěstí Petra Pavla.“ Generál vyhrál. A v TV padla hrozba

28.01.2023 14:51 | Ze sítí

Velmi rychle po začátku sčítání hlasů se do čela druhého kola prezidentské volby dostal Petr Pavel. Odhad agentur dokonce hovoří o rekordním zisku, jehož by měl dosáhnout.

„Obrovské štěstí Petra Pavla.“ Generál vyhrál. A v TV padla hrozba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nově zvoleným prezidentem České republiky je Petr Pavel. Obdržel hlasy od 3 358 926 oprávněných voličů

Po půl třetí se na televizi CNN Prima NEWS a v dalších médiích objevil odhad agentury STEM. Podle něj měla být volební účast rekordní, stejně jako zisk Petra Pavla. Průzkum mu věštil 58,01 procenta, což by byl největší procentuální zisk, jaký kdy prezidentský kandidát získal.

Podle sečtených hlasů byl v tu chvíli poměr procent 53 : 47 v Pavlův prospěch.

Podle politologa Thomase Kulidakise by tento výsledek znamenal obrovské štěstí Petra Pavla.

„Měl by štěstí, že proti němu stál Andrej Babiš a že tolik voličů hlasovalo proti Andreji Babišovi, protože nelze říci, že by tolik zaujal,“ myslel si expert ve studiu CNN Prima NEWS.

Andrej Babiš je na porážku dobře připraven, myslí si Lenka Zlámalová, která seděla vedle něj. Podle ní věděl dlouho dopředu, že nemá příliš velkou šanci vyhrát.

„On fakticky chtěl hlavně udržet a posílit svou značku do sněmovních voleb 2025,“ myslí si expertka Echa.

A teď jsou podle ní dvě možnosti. Buď se mu ANO začne pod rukama rozpadat, anebo to naopak opoziční hnutí stmelí a nakopne.

Kulidakis současně varoval, jaké dopady začínají mít volby do mezilidských vztahů.

„To bychom měli pojmenovat jako problém. Třeba i tím, že v médiích se začnou důsledně oddělovat zpravodajství a komentáře,“ předložil nápad na zklidnění emocí. Moderátoři CNN prima NEWS ujišťovali, že u nich se to samozřejmě dělá.

Zhruba v té době poslanec ANO Robert Králíček ve štábu na pražském Chodově prohlašoval, že stále ještě věří v Babišovo vítězství.

O chvíli později se novinářům vyjádřil místopředseda sněmovny Karel Havlíček: Podle něj je volební účast dobrá a dává oběma kandidátům mandát k další veřejné činnosti. „Hnutí ANO posílilo, ať už to dopadne jakkoliv. Je pravdou, že mladí voliči nikdy nebyli naší silnou základnou. Ten obrovský počet voličů, kteří Andreje Babiše podpořili, jsou pro nás obrovským závazkem,“ uvedl Karel Havlíček.

Ten také připomněl, čím vším musel Andrej Babiš v kampani projít. Při tom vzpomněl historku o „pošukovi od Pirátů“, který v kostýmu čerta poskakoval na Babišově mítinku a děsil diváky.

Po patnácté hodině se poměr sečtených hlasů vychyloval čím dál více ve prospěch generála a jeho percentuální zisk překročil 55 procent.

Kolem patnácté hodiny se ve štábu Petra Pavla objevily na záběrech sklenky se sektem. A hosté u mikrofonu byli čím dál veselejší.

„A může ještě něco říct? Vyzval bych pana Babiše, aby k té prohře přistoupil přímo a aby se omluvil všem, které nespravedlivě osočil,“ vyzýval druhou stranu režisér Václav Marhoul.

Redaktorka Jana Peroutková, která byla ve štábu ANO na Chodově ujistila, že výzvu předá nejen Andreji Babišovi, ale i dalším.

A první na „ráně“ byla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová. „Věřím, že Andrej Babiš je politik s velkým P, myslím, že poblahopřeje vítězi.“ Stmelování je podle ní výzvou pro oba kandidáty.

S Peroutkovou se pak hádala, že tlumočit obavy lidí není „neetická kampaň“. Naznačila, že i v ANO byly pochybnosti o prvním billboardu po prvním kole, zda výzvu k míru neartikuluje až příliš příkře.

Řezníček se jí ptal na výsledky z krajů, se slovy, že Petr Pavel vede všude kromě dvou. Dostálová se omluvila, že výsledky neviděla. „Pane Řezníčku, vy opravdu nejste médium, kterému bych stoprocentně důvěřovala,“ zpochybnila jeho prezentaci.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

7:39 Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se na sociální síti velmi nevybíravě pustil do senátorky Jan…