„Ovládají 90 %.“ Lidl, Kaufland a jiní: Úder cenám potravin

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
12.09.2023 11:32 | Monitoring

Obchodníci jsou v oligopolním postavení, prohlásil ve vysílání ČT24 europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček v diskusi o cenotvorbě potravin. „Máme tady 33 tisíc zemědělců, 8500 potravinářských podniků a pak tady máme 5–6 obchodních řetězců, které prodají přes 90 procent potravin,“ dodal a vysvětlil, jak se vlastně tvoří ceny potravin. „Pouze na dvou místech – první je komoditní burza, ta je na evropské úrovni, ta je pro suroviny, a pak regály maloobchodních řetězců,“ řekl. Valná většina velkých řetězců v Česku má ale zahraničního vlastníka. V ČR vévodí řetězce Lidl, Kaufland a Albert.

„Ovládají 90 %.“ Lidl, Kaufland a jiní: Úder cenám potravin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Papriky, ilustrační foto

„Jsou podle vašeho názoru, a teď se bavíme skutečně jenom o produkci a prodeji potravin v České republice, pravidla nastavena správně, jinými slovy, má ÚOHS dostatečný bič na to, aby tady zůstaly zachovány základní principy trhu a nedocházelo k dominantnímu postavení těch obrovských konglomerátů?“ zeptal se moderátor Martin Řezníček ve vysílání ČT24 europoslance Martina Hlaváčka (ANO).

„ÚOHS podléhá evropské regulaci, která je stejná ve všech státech, a já si myslím, že tu reputaci má velmi dobrou. Do toho bych se nepouštěl. Spíš se podívejme na ten trh, to je moje doména skutečně letitá. Aby si diváci udělali představu. Máme tady 33 tisíc zemědělců, 8500 potravinářských podniků a pak tady máme 5–6 obchodních řetězců, které prodají přes 90 procent potravin. Takže tady je evidentní, že ti obchodníci jsou v oligopolním postavení, konečně některé závěry to i konstatovaly, a já myslím, že to je to místo, kde bychom měli hledat problém,“ zmínil Hlaváček.

„Pokud byste chtěli vyšetřovat, jestli některý potravinářský podnik v republice nějakým způsobem zneužívá postavení, tak tady je dobré, aby to zaznělo, ten dominantní podíl nastavený zase pro celou Evropu je 40 procent. A já vám mohu s naprostou, stoprocentní jistotou říct, že takový podíl na trhu s potravinami v Česku nemá nikdo – a v žádné komoditě. Protože i ti největší hráči jsou oproti těm řetězcům, které působí v celé Evropě, mnohdy i po celém světě, naprosto malincí. A pohádky o tom, jak se tvoří ceny potravin, mají velmi krátký konec. Pouze na dvou místech – první je komoditní burza, ta je na evropské úrovni, ta je pro suroviny, a pak regály maloobchodních řetězců. To jsou jediná dvě místa, kde se tvoří ceny potravin,“ poznamenal Hlaváček.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ceny!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejos. baran , 12.09.2023 13:52:03
Takže FIALENKO zase si lhal,žádný BABIŠ!

|  13 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…