„Politické procesy“ v ČR. Sociolog Hampl na případu Vrabel analyzuje

11.08.2023 19:43 | Monitoring

„Politické procesy přestávají být vzácnými, ale běžnou záležitostí každodenního života,“ míní sociolog Petr Hampl. Své tvrzení, že má v České republice aktuálně docházet k „politickým procesům“, uveřejnil v reakci na podmíněný trest pro aktivistu Ladislava Vrabela, jenž podle soudce Lukáše Svrčka vědomě šířil nepravdivou zprávu, že se Česko chystá zaútočit na Rusko jadernými hlavicemi.

„Politické procesy“ v ČR. Sociolog Hampl na případu Vrabel analyzuje
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Aktivista a svolavatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel v minulém týdnu dostal opětovně podmíněný trest, který mu dříve zrušil odvolací soud, a to za šíření poplašné zprávy, spočívající v jeho tvrzení ve videonahrávce, že Česká republika plánuje zaútočit jadernými hlavicemi na Rusko, po čemž prý Moskva pošle jaderné zbraně i na nás. „Jestli tohle naše vláda udělá, tak ruská strana ten útok bude opětovat a pošle jaderné hlavice na Českou republiku,“ šířil aktivista, jenž za toto tvrzení dostal čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Anketa

Má prezident Pavel jmenovat Roberta Fremra ústavním soudcem?

hlasovalo: 7676 lidí
Podle soudce Lukáše Svrčka mohly Vrabelovy výroky vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení a Vrabel si musel být jist toho, že je zpráva nepravdivá. „Pan obžalovaný nepochybně byl srozuměn s nepravdivostí této zprávy a musel být srozuměn i s tím, že pokud bude šířit tuto zprávu, vyvolá to reakce u jeho posluchačů, což nepochybně chtěl,“ uvedl podle serveru iRozhlas.cz soudce Lukáš Svrček jeden z argumentů svého rozhodnutí s tím, že soud má za to, že subjektivní stránka ve formě nepřímého úmyslu byla naplněna a Vrabel se snažil úmyslně vyvolat rozruch a jeho tvrzení již byla za hranou ústavních limitů svobody slova.

Sociolog Petr Hampl má však odlišný názor a po tomto rozhodnutí soudu uveřejnil, že u nás „politické procesy přestávají být vzácnými, ale běžnou záležitostí každodenního života“. „Za mého dětství za husákovských let byl každý politický proces událostí, o které se dlouho mluvilo. Teď jsou tak časté, že to nikdo neřeší. Možná to tak bylo za normalizace, ale to jsem byl příliš malý,“ uveřejnil sociolog na svém blogu.

Tvrdí, že tyto „politické procesy“, k nimž dle jeho mínění v České republice dochází, „procházejí bez větší pozornosti“ a stávají se prý „i takové případy, kdy někdo dostane pět let natvrdo za protistátní řeči“. Jaký případ měl Hampl na mysli, však nikterak nespecifikoval.

K Vrabelovu případu Hampl napsal, že aktivista „vyvázl s pouhou podmínkou“. „Dostal ji za to, že veřejně vyjádřil obavu, že česká vláda využije letouny F-35 k jadernému útoku na Moskvu a že by mohla následovat odveta. Přitom sama česká vláda takovou možnost nevylučuje. Aktivní přívrženci vlády veřejně mluví o výhodách prvního jaderného úderu a nikdo z vládních činitelů se to nenamáhá vyvracet. Ve stanovisku pro soud sice Úřad vlády zdůraznil, že jsme mírumilovný stát, ale úplně vynechal ty scénáře, kdy bychom se cítili bezprostředně ohroženi tím, že Rusko obsadí nějaké město, které podle názoru amerického ministerstva zahraničí patří Moldávii. Nebo kdyby vypukla válka mezi Polskem a Běloruskem (což vzhledem k rostoucí agresivitě Polska a jejich územním ambicím není vůbec vyloučeno),“ tvrdí sociolog.

Dle Hamplova mínění „nikdo z ministrů dosud nevysvětlil, proč pořizujeme letouny nevhodné k obraně našeho území, ale schopné střílet na Moskvu“. „Jinými slovy, soudce Lukáš Svrček odsoudil Vrabela za výrok, o kterém věděl, že je pravdivý. Takhle vypadá plnění politického zadání,“ myslí si.

Sám prý ovšem Vrabelovu obavu nesdílí. „Předpokládám, že letouny F-35 nikdy nebudou České republice dodány. Prostě zaplatíme nějaké miliardy a tím to skončí. A kdyby náhodu, současní čeští představitelé mají pověst šílenců i mezi spojenci, takže by jim nikdo nesvěřil jaderné zbraně. Naštěstí. Nejspíš to tedy zase skončí u tanků v kabelkách a zapalování papírových modelů Moskvy,“ komentoval sociolog Petr Hampl.

Slova o politizaci svého stíhání dříve použil i sám Vrabel, který tvrdil, že jde o „snahu umlčet opozici“. „Už rok náš premiér Petr Fiala říká, že jsme ve válce, a není to posuzováno jako šíření poplašné zprávy,“ prohlásil dříve podle ČTK s tím, že v lidech nemůže nic vzbudit větší strach než veřejný projev předsedy vlády. Sám se podle svého vyjádření u soudu války mezi Českem a Ruskem bojí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

15:35 „Jak to vím? Protože mi to řekli.“ Majdan, rozšiřování NATO, rozdělení Ruska s Jeffrey Sachsem

Profesor Jeffrey Sachs je uznávanou autoritou jednak v oboru ekonomie, kde pomáhal dříve komunistick…