„Předpodělané poraženectví!“ Rouček a Štětina fackovali V4 a vstoupil jim do toho exposlanec od Babiše

14.07.2020 19:58

Bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD) se na svém facebookovém profilu zamyslel nad tím, zda se Rakousko nepřipojí k Visegrádské čtyřce. A v diskusi se k tématu připojil i další bývalý europoslanec Jaromír Štětina (dříve TOP 09, nyní hnutí ESO)

„Předpodělané poraženectví!“ Rouček a Štětina fackovali V4 a vstoupil jim do toho exposlanec od Babiše
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček
reklama

„Zda se Rakousko nepřipojí k Visegrádské čtyřce? Ne, nepřipojí. Ačkoliv jeho hlavní město leží na východ od Prahy a země sousedí se čtyřmi postkomunistickými státy, Rakousko je svým myšlením, jednáním i vzhledem západní země. I když s jednotlivými státy středovýchodní Evropy hlavně ekonomicky čile spolupracuje, V4 jako celek jí nemá co nabídnout. Ostatně nám také ne, jen to nejsme schopni na rozdíl od Rakušanů vidět nebo si to přiznat. A tak zatímco Rakousko je po celém světě vnímáno jako ‚Západ‘, my, i díky V4, jsme 30 let po pádu komunismu stále bráni jako ‚Východ‘,“ uvedl Rouček.

„V4 byla před 29 lety založena s pozitivním cílem dosáhnout společně co nejrychlejší integrace se Západem. Dnes se V4 vůči evropskému Západu stále častěji negativně vymezuje. Pro nás se tak stává stále více a více koulí na noze...“ domnívá se velmi kriticky Rouček. 

Anketa

Miroslav Kalousek nebude v příští sněmovně. Bude to jeho konec ve velké politice?

67%
33%
hlasovalo: 5364 lidí
„V4 je útvar, který jen svojí existencí rozbíjí EU. Musíme si zvolit, kam patříme: na Západ či na Východ,“ zareagoval na Roučka Štětina.

A své napsal i komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Kaczynski či Orbán nejsou typická střední Evropa, já bych nad ní nelámal hůl,“ poznamenal. „Kaczynski a Orbán jsou ale V4. Střední Evropa je samozřejmě širší pojem včetně velkých částí Německa,“ odvětil Rouček.

„Ani Horthy či Pilsudski nepředurčují fatálně civilizačně toto území. Prostě to není východ ani západ, i když na západ to má trochu blíže,“ podotkl však Dolejš. „Střední Evropa porodila třeba i Hitlera nebo austrofašismus. Přesto jsou tyto země dnes úplně jinde...“ sdělil Rouček. „No právě, takže trpělivost,“ zakončil Dolejš.

„Nemám tohle předpodělané poraženectví rád. Pokud si budeme do zblbnutí opakovat, že nemáme světu, Rakousku, co nabídnout, že bez EU nepřežijeme – nakonec tomu uvěříme a sami sebe znehodnotíme...“ zareagoval na Roučka také bývalý poslanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…