Nejdříve Sněmovna, dnes Senát. Senátoři více než dvoutřetinovou většinou podpořili ústavní ukotvení práva na obranu se zbraní. To se tak stane součástí Listiny základních práv a svobod. Ze Senátu půjde změna na stůl prezidenta, ovšem ten ji vetovat nemůže. Změna je reakcí na snahu EU vlastnictví zbraní omezovat, tímto způsobem nebude možné právo omezit obyčejným zákonem. Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.
Nicméně zústavnění práva na obranu se zbraní má i své odpůrce z různých řad. „Dnes budu mít konečně klidné spaní. Senát schválil změnu ústavy a budeme mít ústavní právo bránit sebe i jiné zbraní. Tedy to, co už máme, ale teď to máme ústavně. Jen doufám, že to nebude některými pistolníky špatně pochopeno,“ strachoval se ironicky bývalý europoslanec Telička. A přidal se k němu také exposlanec Miroslav Kalousek. Ten si je jist, že zákon bude špatně pochopen. „Proto ten zákon pokládám za přebytečný a především nebezpečný,“ říká a dodává, že sám je majitelem několika střelných zbraní.
Bude. Proto ten zákon pokládám za přebytečný a především nebezpečný. P.S. Jsem držitelem zbrojního průkazu a majitelem několika střelných zbraní.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 21, 2021
Pokud od března 2020 nové nenakupoval, jedná se o tři revolvery, jak bývalý politik odhalil v předchozím tweetu.
Mám pouze tři revolvery. V takové situaci mi bude ctí stát s nimi vedle Vás. Doufám ale, že k tomu nedojde. Nicméně jsem připraven.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 30, 2020
Další, kdo se strachuje, je autor projektu Programy do voleb Štěpán Ryšavý: „Fakt doufám, že si ten článek v listině, co nic nemění, nevyloží lidi, co ústavu neviděli ani z rychlíku, jako právo odprásknout kohokoli, kdo je subjektivně ohrožuje na životě. Kdykoli. Kdekoli.“
Fakt doufám, že si ten článek v Listině, co nic nemění, nevyloží lidi, co Ústavu neviděli ani z rychlíku, jako právo odprásknout kohokoli, kdo je subjektivně ohrožuje na životě. Kdykoli. Kdekoli.
— Štěpán Ryšavý (@stepanrysavy) July 21, 2021
Nadšen není ani novinář Seznam Zpráv Miloš Čermák. „Bránit svůj život je základní lidské právo. To je nezpochybnitelné. Že to může být mimo jiné i střelnou zbraní, nepřináší nic nového,“ míní, ale vzápětí se opravuje: „Vlastně ano: je to inspirace pro dementy, aby si zbraň pořídili a někoho při nejbližší příležitosti zastřelili.“
Branit svuj zivot je zakladni lidske pravo. To je nezpochybnitelne. Ze to muze byt mimo jine i strelnou zbrani, neprinasi nic noveho. Vlastne ano: je to inspirace pro dementy, aby si zbran poridili a nekoho pri nejblizsi prilezitosti zbytecne zastrelili. https://t.co/42gFZ5tGGf
— Miloš Čermák (@cermak) July 21, 2021
Ironií překypoval místopředseda neparlamentní Budoucnosti Bob Čáp. „Super, už se těším na ty vožralý nácky, který mají imrvére potřebu bránit sebe, rodinu, národ a rasu...,“ okomentoval senátní schválení změny v ústavě a v Listině základních práv a svobod.
Super, už se těšim na ty vožralý nácky, který mají imrvére potřebu bránit sebe, rodinu, národ a rasu ... https://t.co/vYLvUwRkj7
— Bob Čáp (@BobCZap) July 21, 2021
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas