"Průser se blíží." Protiimigrační píseň zbourala internet, zhnusila lidovce a Marek Černoch v ní objevil zásadní věc

05.08.2016 8:10

Velkou diskusi nejen na sociálních sítích vyvolal nový song zpěvačky Olivie Žižkové. V písni s názvem Evropo, dýchej, ke které je natočený i klip, zpívá o Evropě, konkrétně například o Paříži a o migrantech, kteří stejně jako kancléřka Merkelová nechybí na záběrech klipu.

"Průser se blíží." Protiimigrační píseň zbourala internet, zhnusila lidovce a Marek Černoch v ní objevil zásadní věc
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Protidemonstrace za přijímání uprchlíků a proti fašismu

„Ve snech mě tíží, že k nám se průser blíží, když pustím zprávy, a nemám to fakt z trávy,“ zpívá ve svém nejnovějším klipu zpěvačka a herečka Olivie Žižková. Její protiuprchlický hit se nyní šíří internetem i sociálními sítěmi.

Evropo, dýchej, tak se jmenuje píseň Žižkové, v níž se zmiňuje o svých depresích ze současné uprchlické krize. „Radši snad holý lebky a číra barevný než hábity černý,“ zpívá také. 

„Jak k tomu došlo, že jich tolik prošlo?“ ptá se a zpívá také o německé kancléřce Angele Merkelové, jež podle ní toto vše dopustila. „Evropo, braň se, nenech si do sebe střílet, mají za úkol jít na krvavý výlet,“ zpívá dál. „Už se nám nechce být jenom pouhé ovce,“ zmiňuje. V klipu navíc účinkuje ona i její kamarád se zbraní, s níž jdou pak na procházku.

„Bruselský kecy vůbec nejsou k věci. Není čas čekat. Proč stále se jich lekat. Invaze sílí, je třeba nabrat síly,“ burcuje Žižková. Podle ní je důležité vrátit demokracii. 

Mešity, Korán, Alláh, právo šaría – z toho všeho ji prý až mrazí. „To prosím ne,“ říká. 

Na Olívii Žižkovou se zaměřili také v pořadu Hudební masakry na serveru Stream.cz. Vzpomněli například na její účinkování v talentové soutěži. „Parodování Darinky Rollincové mělo u diváků úspěch a Olívie Žižková se ho držela svědomitě dál a dotahovala ho do detailů,“ zmínil moderátor pořadu s tím, že se Žižková vrhla i na hereckou dráhu. I když prý Žižkové hudba příliš nikoho nezajímá, dostala se ona do médií – a to nafocením erotického kalendáře s hercem Jiřím Krytinářem.

Hudební masakry najdete ZDE.

Dílko Evropo, dýchej zaujalo už i komentátora serveru Reflex.cz Jiřího X. Doležala. „Jak pitomá husa zahání uprchlíky zpěvem,“ nazval svůj názorový sloupek bez skrupulí Doležal. Dodal také, že Žižková může směle soutěžit o titul Kokotina roku. „Je až úsměvné, jak si nejrůznější neumětelové snaží na imigrační krizi přihřát polívčičku vlastní popularity,“ podotkl.

„Hudebně je píseň strašlivá, odehrává se v rytmu um-ca-ca um-ca-ca, ale je jen blbá. Jenže ten text a video, které jsou blbé až hyperbolicky, dělají z písně opravdový klenot českého bizáru,“ poznamenává dále Doležal.

„S trochou odstupu je však písnička spíš děsivá. Ukazuje totiž, jak celá řada lidí – v našem případě Olivie – neváhá ani vteřinu k vlastní propagaci využít migrační vlnu, uprchlíky a krizi s nimi spojenou. Jdou přes mrtvoly, ke slávě je dobrý sebevětší cynismus – hlavně když se pěvkyně zviditelní. Takže pokud můžu paní Olivii doporučit: Jestli chcete opravdový úspěch v protiimigrační pop-music, nechte se před kamerou uprchlíky znásilnit, zpívejte si k tomu nějaké protiuprchlické výkřiky a máte pro tento rok zajištěného Zlatého debílka!“ uzavřel komentátor.

Původní text ZDE.

Zhnusený lidovec Heller: Ona nazývá lidskou bytost zvěří? Ubohé

Mladému lidovci z Českých Budějovic Šimonu Hellerovi rozhodně písnička do noty nezahrála.„Nazývat lidskou bytost zvěří jenom proto, že má jinou barvu pleti nebo vyznání, považuji za velmi ubohé. Osobně jsem navštívil řadu oblastí dotčených válkou a jsem moc rád, že včetně zpěvačky tohoto ubohého klipu žijeme v zemi, kde nemusíme utíkat před válkou,“ rozčílil song Šimona Hellera, který říká, že těm, kteří utíkají před válkou a chtějí zde žít v míru a respektovat naše pravidla, bychom měli pomoci.

„Posuzovat bezpečnostní rizika u žadatelů pak samozřejmě musí příslušné úřady. Nikoli zpěvačky Žižkové nebo Konvičkové,“ dodává Šimon Heller.

Marek Černoch: Poslouchejte ten text v refrénu, to je přesně ono

Kdo se naopak songu zastal, je Marek Černoch. Předseda poslanců Úsvitu je synem zpěváka Karla Černocha, který proslavil mimo jiné protestsong Píseň o mé zemi. I jeho syn ve volném čase zpívá a pro vyjádření Olivie Žižkové má naprosté pochopení. 

„Ta písnička je asi odrazem současných obav lidí z té situace, která je. Když se člověk dívá na ty záběry, tak to je bohužel realita,“ míní politik a dodává: „Trošku mne udivují ta zvednutá obočí, protože když se točily písničky oslavující multikulturní Evropu, tak to bylo v pořádku a teď, navíc za té situace, která v současné době je, tak někteří lidé to vnímají jako problém,“ diví se Marek Černoch.

„Myslím si, že zpívá o ochraně Evropy a zpívá o tom, aby se Evropa vzchopila. A to je vlastně i můj názor, protože ani já nechci v Evropě, nebo potažmo u nás doma, vidět podobné záběry, které jsou v tom klipu použité,“ říká rozhodně Marek Černoch.

Jak říká, v dnešní době je na sociálních sítích velmi jednoduché cokoliv sdílet. „Takže když to někdo i nafukuje, tak to té písničce vlastně zároveň i pomáhá. Já si nemyslím, že by se zvedala nějaká vlna odporu. Tam je dobré si poslechnout třeba ten refrén, který je o tom, že se má Evropa vzbudit. A ona ta situace taková opravdu dneska je. Mluvíme o tom, tak někdo to dal do písničky,“ vysvětluje Marek Černoch s tím, že samozřejmě netuší, s jakým záměrem byl song natočený.

„Jestli to bylo natočený nějak záměrně, udělat si na tom slávu, to samozřejmě nevím, protože nevidím do hlavy těch lidí, kteří tu písničku dělali, nebo zpěvačky, která ji nazpívala. Ale jinak, co se týče toho textu, tak si nemyslím, že by tam byly nějaké radikální texty, nebo radikální refrén. Je to prostě ta současná situace, která je. A jsou samozřejmě lidé, jako třeba pan Dienstbier, nebo někteří politici, kteří mají pocit, že je vše naprosto v pořádku, a že se vlastně vůbec nic neděje,“ říká Černoch a dodává, že na druhé straně se ale domnívá, že je řada lidí, kteří obavu mají a že ji mají oprávněně.

„Dál se vyloďují v Itálii imigranti z Libye. Také to, co se za těch posledních pár týdnů děje v Německu, ty teroristické útoky, tak rozhodně nepřispívá k nějaké příjemné letní atmosféře,“ dodává Marek Černoch.

Autoři: Vendula Fižová, David Hora

reklama

autor: red

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…