"Rakeťák" a "blázen" pohromadě. Bude to symbolické gesto. I pak ale Kim Čong-un občas někoho popraví, aby udržel režim. Zúčastnili jsme se debaty o míru v Koreji

22.05.2018 20:30 | Zprávy

REPORTÁŽ "Rakeťák na sebevražedné misi" a "starý blázen". Takto se zhruba před rokem častovali americký prezident Donald Trump se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V současnosti už mají ale naplánovanou sbližovací schůzku. Co od ní lze očekávat? Mohl by se Korejský poloostrov přiblížit normálním poměrům? O tom se diskutovalo v Malostranské besedě v Praze.

"Rakeťák" a "blázen" pohromadě. Bude to symbolické gesto. I pak ale Kim Čong-un občas někoho popraví, aby udržel režim. Zúčastnili jsme se debaty o míru v Koreji
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

"Proces zmírňování napětí mezi Korejemi nebude moc rychlý. Kim Čong-un studoval ve Švýcarsku, takže má představu, jak to jinde vypadá. Bude chtít změnit zemi, ale ne režim. Když občas bude muset někomu urazit hlavu, udělá to, když to bude mít pozitvní dopad na režim. Nějaká ta poprava působí totiž jako výstraha pro všechny," sdělil realisticky bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý. Stalo se při debatě "Mír v Koreji - realita nebo fikce?" v Malostranské besedě v Praze. Rozmlouvalo se tam i o setkáních se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, českém velvyslanectví v Pchjongjangu či životě uvnitř Korejské lidově demokratické republiky (KLDR).

Blízká setkání třetího druhu

S úsměvy na tvářích si podali ruce. Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in s takovým mediálním obrazem v dubnu jednali v rámci historického summitu ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně na společné hranici obou Korejí. "Neoznačil bych to za historické setkání. Levicoví prezidenti Jižní Koreje vždy chtěli sbližování a jednání o míru, ale tahají za kratší konec. Ohledně jednání o odstranění jaderných zbraní je tam důležitější slovo USA," sdělil k tomu při besedě koreanista Jaromír Chlada, jenž v KLDR studoval.

Ředitel Odboru států Asie a Pacifiku na ministerstvu zahraničí Martin Klepetko poznamenal, že musíme zůstat v tomto ohledu střízliví, ale symboliku setkání by naopak nepodceňoval. K summitu totiž došlo po vyhroceném období poznamenaném drsnou rétorikou. Nedávno se ale severokorejští sportovci zúčastnili olympijských her v Jižní Koreji, jednání začala a je naplánováno setkání s Trumpem. "Jde o sbližování jednoho korejského lidu. Ten pojem je tam známý," podotkl.

Kim Čong-un se podle Šedivého dostal do fáze, kdy si splnil sen. Má jadernou zbraň, možná má i mezikontinentální balistickou raketu, takže má i lepší vyjednávací pozici. "Nechce ale dopadnout jako Kaddáfí či Husajn, takže bude chtít pevné záruky, což bude velmi složité. Denuklearizace bude tvrdý oříšek," doplnil. V regionu bude hrát také velkou roli hlas Ruska a Číny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

22:01 Ben Kuras o džihádu: Jak jednou něco dobyjí, věří, že to je navěky jejich

Spisovatel Benjamin Kuras a docent Radim Valenčík v rozhovoru s Antonínem Dolákem hovořili o svých z…