,,Rudá a hnědá prasata", řekl o příznivcích Zemana. Teď Jan Hřebejk pravil: Odpusťte blbcům a přispějte na romské děti

29.11.2017 8:15

Režisér Jan Hřebejk podpořil kampaň „Oni je do plynu, my je do škol“. Rozhovor o tom poskytl serveru Romea.cz, kde mimo jiné uvedl, že je nutné odpustit blbcům. „Proti strachu musíme bojovat otevřeností,“ dodal.

,,Rudá a hnědá prasata", řekl o příznivcích Zemana. Teď Jan Hřebejk pravil: Odpusťte blbcům a přispějte na romské děti
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Režisér Jan Hřebejk
reklama

„K té výzvě jsem se přidal z pocitu provinilosti,“ podotkl režisér Hřebejk, jenž si myslí, že člověk musí rozumně pracovat proti předsudkům, strachu a zblblosti. „Bral jsem to jako výzvu k určité solidaritě, k určité rozumnosti, k určité lidskosti, ale hlavně jsem se styděl, když jsem četl ty poznámky na Facebooku,“ poznamenal Hřebejk, jenž po prezidentské volbě v roce 2013 velmi kriticky hovořil vůči příznivcům prezidenta Miloše Zemana. Tehdy uvedl, že lháře a demagoga na Hrad táhnou rudá a hnědá prasata. Později Hřebejk popřel, že by tím myslel přímo voliče Zemana. Na mysli měl konkrétní jednotlivce, kteří současnému prezidentovi pomohli do funkce, objasnil populární režisér ve vysvětlení na blogu Idnes.cz.

Anketa

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že bez přijetí eura se staneme ,,,satelitem" a ,,ztratíme vliv na rozhodování v EU"?

4%
96%
hlasovalo: 8233 lidí

Kampaň „Oni je do plynu, my je do škol“ reaguje na vlnu nenávisti a rasismu, která se rozšířila po Česku poté, když byla zveřejněna fotografie prvňáčků prosetické základní školy.

Původní text ZDE

Hřebejk nyní teplické škole vzkázal, že tento typ internetové nenávisti, s nímž se setkala, je zbabělost. „Já si nemyslím, že by někdo přišel a doopravdy byl schopen ublížit, berte to s nějakým nadhledem. Odpuste nám. Já jsem to teda nepsal, ty poznámky, ale odpusťte těm blbcům,“ sdělil Hřebejk, jenž se domnívá, že proti strachu je třeba bojovat otevřeností.

Iniciátorem akce je Ivan Gabal, který tvrdí, že nereagovat na expanzi násilného rasismu ve chvíli nástupu extremismu do mainstreamové české politiky znamená tento vývoj akceptovat. „To není můj případ a věřím, že obdobně to cítí hodně lidí. Musejí dostat šanci reagovat,“ řekl.

Kampaň „Oni je do plynu, my je do škol“ potrvá do konce roku. 

Nenavistné komentáře napsané pod fotkou školáků z Teplic, které zveřejnil regionální Deník, obletěly mediální svět. Na tablu prvňáků z teplické Základní školy Plynárenská totiž byla většina žáků romského, vietnamského a arabského původu. 

Někteří autoři zlostných komentářů se však brání; jedněmi z nich jsou i Víťa Kroupa a Alena Čtvrtlíková, kteří tvrdí, že to, co k fotografii na Facebooku napsali, bylo špatně pochopeno.

Server iROZHLAS.cz proto tyto dva komentující dohledal a zeptal se jich na jejich příspěvky. Kroupa byl jeden z těch, kteří na fotografii žáků různých národností reagovali velmi hrubým způsobem. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ napsal.

Na obhajobu svého komentáře Kroupa řekl, že proti dětem z fotografie ani proti jiným národnostem nic nemá. To, že se vyjádřil, že by děti poslal do plynu, je prý pouze špatně chápáno. „Je to dlouhodobá debata přes Facebook mezi mnou a tím kamarádem z Teplic. Bavili jsme se víceméně úplně o něčem jiným. Fakt je to vytržené z kontextu. Nejsem nějaký velký rasista,“ vysvětloval.

Z kontextu to ale jako vytržené rozhodně nevypadá. Další diskutující po nich totiž chtěl házet granát. To ale Kroupa prý nečetl, dokonce prý ani nezaznamenal poprask, který se kolem komentářů strhl.

O děti na fotografii teď ale mají rodiče strach, přesto Kroupa svůj komentář za neuvážený nepovažuje. „Neuvážený? Pokud by mě znali, věděli by, že z mé strany nic nehrozí,“ ujišťuje Kroupa.

Nevybíravým způsobem se pod fotku vyjádřila i Alena Čtvrtlíková. „To si dělaj prdel; a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu,“ napsala. Sama pracuje v základní škole na Olomoucku jako uklízečka. I ona prý proti dětem na fotografii nic nemá, to je podle ní hloupost. Reagovala prý pouze na ostatní komentáře pod fotografií a komentář napsala pouze v zápalu.

Na dotaz, nač přesně by si vlastně chtěla stěžovat, nyní odpověděla, že neví. „Je to možný, že jsem nějak reagovala na ty komentáře nebo tak. Člověk zareaguje v ten první moment. Je to jedno s druhým, co se teď děje. Já si to teď opravdu nemůžu uvědomit,“ odpověděla s tím, že co se dělo dál, už neregistrovala.

I přesto, že se komentáře jeví jednoznačně rasisticky, ve výsledku autoři nedokázali dát zcela jasný argument, co je k napsání takových komentářu vedlo. Dopad to však ale má veliký. Rodiče dětí totiž reakce tak vyděsily, že někteří se bojí pouštět je do školy. Ředitelka školy zvažuje podání trestního oznámení, policie už ale případ vyšetřuje.

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

21:38 Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

Hostem pořadu Horká linka v internetové televizi XTV byl poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher…