„Semkněme se! Válka na Ukrajině trvá.“ Fiala vystoupil k volbám

28.01.2023 15:56 | Zprávy

Po patnácté hodině, ačkoliv byly sečteny jen zhruba dvě třetiny hlasů, vystoupil ve Strakově akademii premiér Petr Fiala s gratulací Petru Pavlovi ke zvolení. „Vyhrál občanský kandidát, vyhrály hodnoty, které reprezentoval, a to je mimořádně důležitá zpráva v této mezinárodně a ekonomicky složité době,“ zdůraznil profesor.

„Semkněme se! Válka na Ukrajině trvá.“ Fiala vystoupil k volbám
Foto: Vláda ČR
Popisek: Premiér Fiala při novoročním projevu

Děkoval občanům za volbu, ujistil, že se moc těší na spolupráci a vyrazí prý Petru Pavlovi osobně pogratulovat do jeho štábu. „Jde o třetí významnou porážku Andreje Babiše. A vypadá to, že jsme svědky začátku konce jeho politické éry v naší zemi,“ myslí si premiér. Ale může to podle něj být ještě dlouhé a nepříjemné.

„Máme za sebou nejodpornější volební kampaň naší novodobé historie. Populismus se zde přímo propojil s extremismem, a to je mimořádně nebezpečné,“ přednášel. Byli jsme podle něj svědky šíření strachu i zpochybňování mezinárodních závazků. „Viděli jsme snahu rozdmýchat vášně a zneužít obavy lidí, to doprovázely výhrůžky násilím, nábojnice v dopisech,“ přičetl Babišovi i hříchy jeho protistrany.

Naše společnost z té kampaně vychází rozdělená, obává se premiér. Obrací se proto na všechny politiky a novináře, aby udělali vše pro to, aby se situace zklidnila. „Abychom se semkli. Abychom byli schopni zvládat problémy, kterým budeme muset i v tomto roce čelit. Válka na Ukrajině stále trvá,“ zdůraznil. A válka bude pro Fialu nadále zásadním tématem i pro ekonomiku.

„Je dobře, že na Pražském hradě bude prezident, který si vytkl za cíl spojovat různé názory,“ vzpomněl heslo Petra Pavla „řád a klid“. Proto se na spolupráci velmi těší.

Na první dotaz České televize odpověděl, že se chce s Pavlem pravidelně setkávat. Dotaz TV Prima mu nahrál na sebevědomé prohlášení: „Myslím, že Andreje Babiše jsme dokázali už několikrát porazit a teď ho drtivě porazil občanský kandidát.“

„Populismus je nebezpečný právě v tom, že neuznává hranice. A Andrej Babiš neváhal využít argumentace extrémních sil, SPD a komunistů. A to rozjitřuje společnost a způsobuje to škody, se kterými se nějakou dobu budeme muset vyrovnávat,“ litoval Fiala.

Věří, že si mnozí po této kampani uvědomí, že takto to nejde.

Nakonec ještě pochválil občany, že přišli volit ve více než sedmdesáti procentech. „To rozhodnutí občanů je naprosto jednoznačné.“ Jestli Andrej Babiš bral tyto volby jako referendum o své osobě, tak občané mu podle Fialy jasně ukázali, jaké má toto referendum výsledek.

„Je to jasné potvrzení hodnot, za kterými Petr Pavel stál a kvůli kterým jej koalice SPOLU podporovala,“ ocenil hlasování.

Na dotaz, zda hlasy pro Andreje Babiše přivedou koalici k zamyšlení nad změnou komunikace vůči třem milionům voličů, kteří v roce 2021 volili proti ní, Petr Fiala odpověděl, že toto byly prezidentské volby a program zmírňování konfliktů měl Petr Pavel. Fiala si myslí, že je to úkol pro prezidenta.

„Pokud mám mluvit za vládu, tak ta dělá všechny kroky tak, aby byly ve prospěch občanů České republiky, aby to byly kroky, které prospívají naší zemi.“ Zemi prý hlavně neprospívá, když politici „rozjitřují veřejné mínění“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak vážení, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseApep , 28.01.2023 16:27:57
prezident byl poslední pojistka pro existenci současného samostatného státu. Tímto končíme jako Češi a stáváme se Evropany. Teď nás prodají i s chlupama.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

19:30 Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

Polská vláda oznámila, že pokud se Ukrajina nevypořádá s otázkou volyňské genocidy z roku 1943, Pols…