Skláním se před vaší odvahou, řekl Schwarzenberg prozápadním demonstrantům v Kyjevě

14.12.2013 21:43

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes na náměstí Nezávislosti v Kyjevě povzbudil ukrajinskou prozápadní opozici, která už týdny protestuje proti rozhodnutí ukrajinské vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Podle ukrajinského serveru Segodňa nynější předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny prohlásil, že Ukrajinci demonstrují celému světu přání se s unií sblížit.

 Skláním se před vaší odvahou, řekl Schwarzenberg prozápadním demonstrantům v Kyjevě
Foto: Martin Kovář
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?
reklama

"Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám," řekl podle serveru Schwarzenberg na ústředním kyjevském náměstí. Je prý nadšen tím, jak shromáždění lidé demonstrují pokojně. "Konají se velké demonstrace, je tu mnoho lidí, ale není tu žádné násilí. Snažíte se vše řešit v klidu," uvedl. Vyzval zároveň demonstranty, aby vedli dialog nejen s opozicí, ale také s vládní mocí.

"Když jsem byl ministrem zahraničí, usiloval jsem svého času o to, aby se Ukrajina připojila k EU. Velice často se mě ptali, proč tolik chci, aby se Ukrajina k EU připojila, protože Evropané usuzovali, že to sami Ukrajinci nechtějí. Já jsem jim odpovídal, že to tak není," řekl dále český politik demonstrantům. "Vy jste ale svědectvím toho, že Ukrajina chce být svobodná a nezávislá, dodal Schwarzenberg podle serveru Segodňa.

Počátkem listopadu mezi demonstranty v Kyjevě zavítal i nynější úřadující ministr zahraničí Jan Kohout, když tam byl na výročním zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Karel Schwarzenberg odjel na Ukrajinu dnes. Kromě návštěvy demonstrace v Kyjevě má v plánu se setkat i s představiteli opozice. V neděli chce v ukrajinské metropoli podpořit demonstranty i hudebník a politik Michael Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …